Zalety i wady kuchni otwartej

Według nowoczesnych trendów kuchnia to przestrzeń, która powinno być szeroko otwarta na sąsiadujący z nią salon lub też jadalnię. Takie rozwiązanie można obecnie znaleźć w bardzo wielu domach, a także mieszkaniach. Warto również pamiętać, że ten typ kuchni ma liczne zalety, ale także kilka wad.

Zalety otwartej kuchni to przede wszystkim wrażenie większej przestronności tego pomieszczenia. W starszych mieszkaniach i domach kuchnie bardzo często były małymi, dosyć ciasnymi pomieszczeniami, zwłaszcza jeśli nie miały własnego okna. Praca w takim pokoju nie była zbyt wygodna. Często w czasie gotowania robiło się tam nieprzyjemnie i po prostu duszno. Otwarta kuchnia jest więc pod bardzo wieloma względami po prostu znacznie wygodniejsza. Ponieważ otwarta kuchnia jest dużo bardziej przestronna, wszyscy domownicy mogą bez większego problemu brać udział we wspólnym przygotowaniu różnych posiłków.

Kuchnia otwarta na pewno doskonale sprawdza się w niedużych mieszkaniach, na przykład kawalerkach i domach. Zrezygnowanie ze ściany działowej budowanej między kuchnią a salonem daje bez wątpienia możliwość lepszego zagospodarowania ograniczonego metrażu. Dużo bardziej minimalistycznym rozwiązaniem jest jedynie niewielki aneks, w którym znajdują się wyłącznie absolutnie niezbędne sprzęty, szafki i urządzenia. Otwarta kuchnia pozwala również na lepszy kontakt między domownikami. Na przykład osoba, która w danej chwili pracuje w kuchni nie musi być całkiem odcięta od pozostałych członków rodziny i gości, którzy akurat przebywających w salonie lub jadalni. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia także sprzątanie po posiłkach oraz ich serwowanie, ponieważ nie musimy w tym celu krążyć między kilkoma różnymi pomieszczeniami.

Kuchnia otwarta może zostać także mniej lub bardziej oddzielona od pozostałej części salonu, jadalni lub innego pomieszczenia. W tym celu można wykorzystać kilka ciekawych rozwiązań, które w dużym stopniu urozmaicą wystrój. Innym pomysłem jest ścianka wykonana z luksferów, częściowo rozdzielająca różne pomieszczenia. Tego typu ściankę można zbudować tak, aby przynajmniej częściowo przesłaniała najbardziej newralgiczne fragmenty kuchni, na przykład blat roboczy lub też zlew, który przecież może być zapełniony brudnymi naczyniami. Ciekawym rozwiązaniem są między innymi drzwi przesuwne, które da się dowolnie zamykać i otwierać w zależności od aktualnej potrzeby.

Nie da się niestety ukryć, że otwarte kuchnie mają kilka ważnych wad, które również trzeba brać pod uwagę przy planowaniu zagospodarowania przestrzeni w domu lub mieszkaniu. W niektórych przypadkach otwarta kuchnia staje się nawet bardzo uciążliwa. Oddzielenie pomieszczenia, w którym często przygotowywane są różne posiłki, na przykład smażymy cebulę lub rybę, chroni także przed hałasem i intensywnymi, nie zawsze przyjemnymi zapachami, związanymi w naturalny sposób z gotowaniem. Oczywiście w przypadku zamkniętego pomieszczenia ten problem praktycznie całkowicie znika. Jeśli w kuchnia znajduje się okno, możemy je w każdej chwili otworzyć i w ten sposób pozbyć się intensywnych zapachów gotowanych dań. Warto także pamiętać, że nie zawsze znajdziemy czas, żeby idealnie wysprzątać całą kuchnię zaraz po przygotowaniu każdego posiłku. Zwłaszcza jeśli mamy na głowie dużo różnych obowiązków i przygotowujemy się na przyjecie gości. Niezbyt estetyczny widok bałaganu może bez wątpienia zrobić dosyć nieprzyjemne wrażenie na osobach, które nas odwiedzą.

W przypadku otwartej kuchni trzeba również bardzo dokładnie zastanowić się nad aranżacją takiego pomieszczenia. Przede wszystkim będzie ono połączone z salonem, więc musi się komponować pod względem wyglądu z tym wnętrzem. Tutaj może się więc pojawić również problem z dobraniem konkretnych sprzętów. Oczywiście bardzo duże możliwości daje wykonanie mebli na wymiar. Coraz częściej gotowe komplety mebli kuchennych upodabniają się pod względem wyglądu do mebli umieszczonych w salonie, co pozwala na stworzenie dużo bardziej spójnego i harmonijnego wystroju wnętrza.

W niedużej kawalerce bez wątpienia mieści się jedynie niewielki, minimalistyczny aneks kuchenny, w dużym domu natomiast bez problemu uda się wygospodarować znacznie bardziej przestronną kuchnię, która pozwoli na zdecydowanie wygodniejsze gotowanie i może być także przyjemnym miejscem wspólnych posiłków. Co zatem lepiej wybrać – kuchnię zamkniętą, czy otwartą? Wybór jednego rozwiązania będzie zależał przede wszystkim od potrzeb osoby lub konkretnej rodziny, na przykład częstotliwości przygotowywania posiłków, potrzebnego miejsca, stylu życia, indywidualnych preferencji, a także od wielkości danego mieszkania lub domu.

Nie da się ukryć, że kuchnie otwarte są bardzo modnym i popularnym rozwiązaniem, które jest w zasadzie powszechnie wykorzystywane. Ogromne zainteresowanie takim trendem wynika przede wszystkim z nowoczesnej architektury, która dąży do jak największych otwartych przestrzeni i ogranicza do minimum ilość ścian działowych i przegród. Na pewno taka koncepcja pozwala na stworzenie wielu ciekawych rozwiązań we wnętrzach. Jednocześnie jednak nie zawsze okazuje się ona bardzo funkcjonalna. Dlatego zamiast kierować się modą, lepiej uwzględnić swoje własne potrzeby.

Warto także pamiętać, że jak już zostało wspomniane istnieją różne możliwości przynajmniej częściowego dzielenia od siebie salonu oraz kuchni. Na przykład drzwi przesuwane dają bardzo duże możliwości zmiany takiej przestrzeni w zależności od potrzeb. Oczywiście kuchnię możemy także bezpośrednio połączyć z jadalnią, co jest dużo bardziej praktycznym rozwiązaniem. Na pewno jest to niezwykle wygodne, ponieważ ułatwia serwowanie dań na stół. W ten prosty sposób możemy zaoszczędzić sobie naprawdę dużo czasu. Bez wątpienia łatwiej jest także stworzyć harmonijną aranżację wnętrza, jeśli musimy połączyć kuchnię z jadalnią.

Ponieważ w tej chwili większość nowych domów i mieszkań ma otwartą kuchnię, możemy mieć problem ze znalezieniem nieruchomości z kuchnią zamkniętą. Być może będziemy musieli się pogodzić z koniecznością zakupu nieruchomości, które nie do końca spełnia wszystkie nasze wymagania. W dużo lepszej sytuacji jesteśmy jednak kiedy budujemy własny dom. W takim przypadku możemy bowiem wprowadzić różne zmiany do projektu, to znaczy na przykład postawić ściankę działową między kuchnią i salonem. Takie rozwiązanie da się zastosować w przypadku większości projektów, chociaż trzeba brać pod uwagę, że być może będziemy musieli wtedy mieć drzwi prowadzące bezpośrednio z kuchni do salonu.