Wyposażenie kuchni – co wybrać?

Wybór odpowiedniego wyposażenia kuchni ma bardzo duże znaczenie, ponieważ wpłynie na funkcjonalność tego pomieszczenia i w dużym stopniu ułatwi komfort pracy. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt zwłaszcza jeśli często gotujemy i spędzamy dużo czasu w kuchni.

Do najważniejszych elementów, które znajdą się w tym pomieszczeniu należą szafki kuchenne. Zazwyczaj szafki przygotowuje się na zamówienie, ponieważ w ten sposób można jest bez problemu dopasować do wnętrza i stworzyć funkcjonalną kuchnię. Warto także zastanowić się nad zakupem gotowych kompletów do kuchni, zwłaszcza jeśli mamy aneks kuchenny, który musi komponować się z salonem. W takim przypadku warto postarać się, żeby meble kuchenne i te znajdujące się w salonie tworzyły harmonijną całość i uzupełniały się.

Rozkład szafek kuchennych powinien być przede wszystkim funkcjonalny i praktyczny. Dostępnych jest wiele praktycznych rozwiązań takich jak różne organizery, które pozwalają na uporządkowanie wszystkich potrzebnych rzeczy. Trzeba także wziąć pod uwagę wzrost osoby, która będzie korzystała z szafek. Wart postarać się o wprowadzenie ułatwień dla osób leworęcznych, jeśli istnieje taka potrzeba.

Nie bez znaczenia będzie wybór batu kuchennego. W tym przypadku mamy do dyspozycji bardzo różne materiały od drewna po kamień. Blat musi być odporny na wysokie temperatury i zarysowania, dzięki temu dobrze zniesie warunki panujące w kuchni. Dobrze jeśli będziemy mogli postawić na nim gorący garnek lub blachę z ciastem. Innym ważnym elementem kuchni jest zlewozmywak. W tym przypadku najpopularniejszym rozwiązaniem są zlewozmywaki wykonane z metalu. Są one bardzo praktyczne, trwałe oraz łatwe do czyszczenia. Alternatywą są na przykład zlewy ceramiczne lub kamienne, które wyróżniają się przede wszystkim ciekawszą estetyką i będą pasować na przykład do wystroju kuchni w stylu rustykalnym. Charakteryzują się one również wyjątkowo dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Bardzo ważnym elementem, który musi znaleźć się w każdej kuchni jest lodówka. To urządzenie powinno mieć przede wszystkim odpowiednio rozmiar dopasowany do potrzeb rodziny. Nowoczesne lodówki mają wiele różnych ciekawych funkcji oprócz mrożenia i chłodzenia żywności. Zastosowanie pomysłowych rozwiązań znacznie ułatwia życie użytkownika i pomaga zaoszczędzić czas. Dodatkowo producenci zwracają coraz większą uwagę na estetyczny wygląd najnowszych modeli.

Wielkość lodówki należy do najważniejszych parametrów tego urządzenia. Duża lodówka sprawdzi się w przypadku wieloosobowej rodziny lub osób, które rzadko robią zakupy i lubią gromadzić większe zapasy. W takim przypadku przyda się także większa zamrażarka, która pozwala na znacznie dłuższe przechowywanie produktów szybko tracących świeżość, na przykład mięsa i warzyw, a także pieczywa. Nowoczesne lodówki mają wiele ciekawych funkcji, na które warto zwrócić uwagę w czasie poszukiwania idealnego urządzenia. Oto kilka interesujących rozwiązań: automatyczne rozmrażanie, zewnętrzny panel sterujący, szybkie zamrażanie, energooszczędna konstrukcja, system bezszronowy, akumulator zimna.

Na rynku dostępne są także urządzenia wyposażone w dwa agregaty – jeden dla chłodziarki, drugi dla zamrażalnika. Pozwala to na wyłączenie jednej części urządzania, kiedy nie jest używana. Na przykład wyjeżdżając na kilka dni można odłączyć chłodziarkę i zostawić zapasy w zamrażalce. Urządzenie z dwoma agregatami kosztuje więcej, ale pozwala na oszczędzanie energii. Przed zakupem lodówki warto sprawdzić jak rozplanowano wnętrze urządzenia. Półki i balkoniki powinny umożliwiać wygodne przechowywanie wszystkich produktów. Przydatnym rozwiązaniem jest szeroka półka, na której można umieścić duże butelki, a także praktyczna szuflada na warzywa. Ciekawym pomysłem są również zdejmowane drzwi, które można zamontować z dowolnej strony.

Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących prawidłowego użytkowania lodówek. Urządzenia nigdy nie należy ustawiać bezpośrednio obok źródła ciepła, np. grzejnika lub kuchenki. Drzwi lodówki powinny pozostawać otwarte nie dłużej niż jest to konieczne. Na szczęście nowoczesne urządzenia projektuje się tak, aby były łatwe do utrzymania w czystości. Wnętrze wykonuje się z materiałów, które zapobiegają przywieraniu zabrudzeń. Do mycia uszczelek nie należy używać środków czyszczących, ponieważ mogą one osłabić trwałość tego elementu. Warto pamiętać, żeby od czasu do czasu usunąć kurz z tylnej ściany lodówki, ponieważ poprawi to wentylację silnika i będzie zapobiegać przegrzewaniu się.

Przy kompletowaniu wyposażenia do kuchni należy także zatroszczyć się o wybranie garnków, patelni i innych przyborów do gotowania. Dostępny asortyment jest naprawdę ogromny. Jednym z ciekawych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę jest szybkowar. To niezbyt skomplikowane urządzenie ma proste zadanie – skraca czas przygotowywania potraw. Taki efekt jest osiągany przez zwiększenie ciśnienia w garnku, co podnosi temperaturę wrzenia wody. Kto skorzysta na zakupie szybkowaru? Przede wszystkim osoby, które nie chcą rezygnować z przygotowywania pożywnych posiłków dla siebie i rodziny, chociaż często brakuje im czasu.

Szybkowar pozwala także na przygotowywanie zdrowszych dań. Krótszy czas gotowania oznacza zachowanie większej ilości cennych witamin i minerałów, czyli składników pokarmowych, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia. Korzystanie z szybkowaru ma też pozytywny wpływ na smak gotowanych dań, dlatego nie należy się obawiać, że nie przypadną do gustu domownikom. Gotowanie w takim garnku może się okazać dosyć trudne dla osób, które robią to po raz pierwszy. Stosowanie szybkowaru zmienia czas przygotowywania wszystkich dań, w tym podstawowych produktów takich jak ziemniaki czy ryż. Pierwsze próby przyrządzenia obiadu z nowym garnkiem mogą skończyć się rozgotowaniem potraw.

Przed skorzystaniem z szybkowaru trzeba dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami znajdującymi się w instrukcji obsługi. Warto także poszukać dodatkowych informacji dotyczących czasu gotowania różnych produktów. Wystarczy nabrać trochę wprawy, a gotowanie w szybkowarze stanie się łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Zakup takiego garnka nie jest bardzo dużym wydatkiem. Nowoczesne szybkowary zapewniają wysokie bezpieczeństwo w czasie użytkowania, a ryzyko nieprzyjemnych wypadków zostało ograniczone do minimum. Jednocześnie stosowanie tego prostego urządzenia umożliwia zaoszczędzenie czasu, zmniejszenie rachunków, a także przygotowywanie zdrowszych, smaczniejszych dań.