Wykończenie łazienki – jakie materiały wykorzystać?

Łazienka wymaga szczególnie starannego wykończenia, ponieważ w tym pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność. Tradycyjnym rozwiązaniem jest pokrycie podłogi i ścian płytkami, ale istnieją także alternatywy takie jak farby przeznaczone specjalnie do malowania ścian w tym wnętrzu. Wbrew pozorom w łazience można także stosować drewno pod warunkiem, że zostanie odpowiednio przygotowane.

Płytki są popularne ponieważ stanowią trwałe rozwiązanie. Na pewno nie są najtańsze, a ich położenie jest bardzo pracochłonne, co wpływa również na koszty robocizny. Jednocześnie jest to inwestycja na wiele lat – tak wykończona łazienka zachowa estetyczny wygląd przez dziesięciolecia. Płytki nie wymagają szczególnej pielęgnacji, można je łatwo wyczyścić. Na rynku dostępny jest ogromny wybór tego typu materiału o różnych kolorach i wzorach. Na pewno bardzo ciekawym rozwiązaniem jest mozaika wzór ułożony w z drobnych elementów. Takie wykończenie będzie bardzo dekoracyjne, można zastosować je na fragmencie ściany, na przykład wokół lustra.

Płytki ceramiczne to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że malowanie jest tańsze, szybsze i łatwiejsze. Jednocześnie będzie wymagać prawidłowego przygotowania ścian oraz zainwestowania w dobrą farbę.

Malowanie ścian w łazience jest rozwiązaniem dla osób, które szukają taniego sposobu na wykończenie tego wymagającego pomieszczenia. Jednocześnie wykorzystanie farby daje bardzo wiele ciekawych możliwości eksperymentowania z kolorami. Trzeba jedynie brać pod uwagę, że w łazience panują specyficzne warunki, które sprawiają, że malowanie ścian będzie nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku innych pomieszczeń.

Jak przygotować ściany do malowania? Nawet najwyższej jakości farba do łazienki nie spełni swojego zadania, jeśli zostanie położona na ściany, które nie zostały prawidłowo przygotowane. Pierwszym krokiem jest dokładne usunięcie wszystkich zabrudzeń i zanieczyszczeń, np. kurzu i tłuszczu. Jeśli na ścianie był grzyb, trzeba usunąć starą farbę, później umyć powierzchnię przy użyciu środka przeciwgrzybicznego i oczyścić szczotką. Kiedy ściana jest sucha, należy usunąć wszystkie nierówności i wygładzić wypełnienia. W tym celu używa się drobnoziarnistego papieru ściernego. Ścianę przed malowaniem trzeba zagruntować.

Jak wybrać farbę do łazienki? Ściany w łazience należy malować jedynie specjalistycznymi farbami, które są przeznaczone do tego typu pomieszczeń. Warto dokładnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu – powinny one jasno określać, czy dana farba będzie nadawała się do wykorzystania w łazience. Dobra farba powinna charakteryzować się dużą odpornością na działanie detergentów, a także pleśni i bakterii.

Oprócz wybrania produktu, który będzie się charakteryzować odpowiednią trwałością, trzeba także zastanowić się nad tym jak ma wyglądać cała aranżacja. Farbą można pokryć wszystkie ściany lub tylko ich części, na przykład stosując tradycyjne płytki wokół umywalki i wanny. Duże znaczenie będzie miał także wybór koloru. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w łazience wykorzystać różne kolory oraz odcienie. Ciekawym rozwiązaniem są także naklejki oraz ornamenty z szablonów. Aranżację trzeba dopasować do danego wnętrza, przede wszystkim jego wielkości oraz kształtu. Dzięki wyborowi odpowiednich kolorów i właściwemu rozłożeniu odcieni można osiągnąć rożne efekty, na przykład optycznie powiększyć niewielkie wnętrze. Jest to łatwiejsze przy gładkich ścianach pokrytych jednolitą farbą, zamiast niedużych płytek.

Innym interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianych elementów. Drewno to bardzo uniwersalny materiał, jednak zazwyczaj nie kojarzy się z wykończeniem łazienki. Tymczasem dzięki wykorzystaniu drewnianych elementów można stworzyć naprawdę ciekawe wnętrze o reprezentacyjnym wyglądzie. Trzeba jednak brać pod uwagę, że ten materiał będzie wymagał szczególnie dobrego zabezpieczenia przed wodą.

Drewno można wykorzystywać do wielu różnych zastosowań. Pasuje praktycznie do każdego stylu. Jest popularne w tradycyjnych aranżacjach, ponieważ nadaje wnętrzu przyjemny, ciepły charakter. W nowoczesnych pomieszczeniach bardzo dobrze komponuje się z innym naturalnymi materiałami, a także stalą lub szkłem. Zaletą drewna jest jego bardzo duża plastyczność. Można stosować je do produkcji mebli, a także podłóg, parapetów lub pokrywać nim ściany. W łazience lub salonie kąpielowym warto wykorzystać drewno, które będzie przedłużeniem tego znajdującego się w pozostałych pomieszczeniach, na przykład w salonie.

Podłoga w łazience jest w szczególnym stopniu narażona na kontakt z wilgocią, dlatego należy zainwestować w drewno, które będzie odporne na działanie wody. W przypadku podłogi najczęściej odradza się stosowanie drewna krajowego. Dużo lepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne, na przykład teak i iroko. Chociaż zakup takich gatunków jest związany z większymi wydatkami, podłoga wykonana z dobrego drewna będzie służyć przez dziesięciolecia. W zależności od wybranego gatunku drewna należy stosować odpowiednie zabezpieczenia. W większości przypadków sprawdza się olej, który utwardza i impregnuje deski. Po zabezpieczeniu olejem drewno nabiera właściwości antystatycznych i starzeje się w estetyczny, naturalny sposób.

Oprócz podłogi drewno można wykorzystać także w inny sposób. Ciekawym rozwiązaniem są forniry. Są to płyty produkowane z cienkich warstw drewna. Wyglądają elegancko i są lekkie. Nadają wnętrzu gustowny charakter. Pasują do innych materiałów, na przykład metalu i szkła, a także tradycyjnych płytek ceramicznych. Można je wykorzystać jako element wystroju w tradycyjnej łazience, gdzie stworzą przyjemną atmosferę, ale sprawdzą się także w bardziej nowoczesnym wnętrzu. Na rynku dostępny jest fornir wykonany z drewna egzotycznego i krajowego, na przykład dębu. Płyty mogą mieć różne wzory i faktury, wykańcza się je na wysoki połysk, półmat i mat. Duża różnorodność pozwala wybrać fornir, który będzie idealnie dopasowany do wystroju wnętrza, na przykład do drewnianej podłogi.

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie w łazience tynku strukturalnego. Jest to tynk o ciekawej fakturze, który nadaje ścianom bardziej dekoracyjny wygląd, jednocześnie jest odporny na wilgoć i na uszkodzenia mechaniczne. Dostępny jest duży wybór ozdobnych tynków o różnych kolorach i fakturach. Przed wybraniem konkretnego produktu należy sprawdzić na opakowaniu, czy można go wykorzystać również w łazience, a także w jaki sposób go nakładać.