Jeśli Twój pokój nie należy do ogromnych i zastanawiasz się jak go przestronnie urządzić, gdzie zmieścić szafkę, gdzie ustawić łóżko, to jesteś na dobrej drodze, aby doskonale urządzić sypialnię w swoim M3.
Pierwszy pomysł do klasyczna arktyczna biel okraszona odrobiną szarości, co nadaje pokojowi wielkości. Drugi to pójście w stronę przyrody i drewniane elementy wystroju czy wręcz jasna boazeria. Niezależnie od stylu dobór dodatków w dużej ilości sprawi, że sypialnie będzie przytulna. Kolorystyka zależy w głównej mierze od użytkownika – zieleń działa kojąco, jasne błękity ułatwiają zasypianie, żółcie są kolorami dobrego humoru. Powinniśmy wystrzegać się samodzielnych czerwieni, które wzbudzają agresję, oraz czerni i ciemnych brązów, ponieważ działają depresyjnie. Jeżeli chcemy wykorzystać czerwony kolor powinniśmy połączyć go futurystycznie z bielą i elementami czarnymi, ale z przewagą bieli. Dobrym pomysłem jest zostawienie 2 cm paska na górze ściany w kolorze zbieżnym z barwą sufitu. Sufit, a tym samym cała sypialnia wyda nam się większa.
Podłoga drewniana (panele lub parkiet) daje poczucie ciepła. Nawet w zimie spokojnie można po niej chodzić boso bez ryzyka przeziębienia. Dodaje też pokojowi przytulności i naturalności. Kolorystyka pasuje prawie do wszystkich dekoracji. Minusy drewnianej podłogi to ryzyko zalania, konieczność okresowego pastowania i czyszczenia. Z kolei kafelki pozwalają na większy rozmach wzorniczy i łatwiej się sprzątają, ale są zimne i nie są polecane dla osób lubiących chodzić bez butów.
W małych pomieszczeniach można zrezygnować z szafek nocnych na rzecz jednej długiej, wąskiej półki nad łóżkiem. Na niej stanie budzik, nocna lampka, ale też kolekcja książek. Jakiś mały blacik przy łóżku zawsze się przydaje, a półka ma jeszcze tą zaletę, że można pod nią zamontować uzupełniające oświetlenie na przykład do czytania literatury przed zaśnięciem. Niekiedy koło okna architekci pozostawili wnękę, która także świetnie nada się na nocny stolik. Zapełniona otwartymi półkami da wrażenie lekkości.
Łóżko dwuosobowe w standardzie ma szerokość 160 cm. Istnieją też wersje nieco węższe, na 140 cm, które są nie tylko funkcjonalne, ale dają cenne miejsce. Jeśli w sypialni ma spać jedna osoba bądź para, która wstaje o tej samej porze, łóżko można ustawić w rogu pokoju albo wnęce. Da to dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów pośrodku pomieszczenia. Na rynku są proponowane łóżka składane, wtedy stelaż zajmuje mniej miejsca niż szafka na przykład 1 metr na 30 centymetrów na 1 metr wysokości, a materac w ciągu dnia stoi pionowo oparty o ścianę. Jest to pomysł raczej dla ludzi młodych lub zdesperowanych. Niezależnie od wieku unikajmy wysokich materacy i łóżek. Zmniejszają pokój i skracają go, a przy okazji nie należą do najzdrowszych. Materac powinien być kilkucentymetrowy i dość twardy.
W drugim końcu pokoju rezyduje szafa typu komandor. Ogromne lustro odbija wnętrze i powiększy optycznie sypialnię ukrywając jednocześnie szafę. Obowiązkowa pozycja to drzwi przesuwne, które jako jedyne mają szansę otwierać się w każdym ustawieniu mebli. W komandorze znajdują się wszystkie ubrania i część sprzętów domowych np. żelazko i deska do prasowania. W wersji minimalistycznej szafę zastępuje wózek z poziomym wieszakiem na ubrania. Takie rozwiązanie jest dobre dla osób z naprawdę małą ilością ubrań np. studentów. Jego główna wada to bardzo szybkie kurzenie się odzienia. Opcją pośrednią są szafki wiszące wyżej nad łóżkiem. Czasami jest to jedyne rozwiązanie składowania ubrań przy wąskich pomieszczeniach.
Przy większych metrażach można pokusić się o stoliczek lub toaletkę z lusterkiem. Przy mniejszych trzeba rozważyć zabudowanie tylko jednej ściany, podczas gdy druga będzie spełniała funkcje komunikacyjne. Oczywiście przy planowaniu rozmieszczenia szafy i łóżka uwzględnić należy położenie okna i drzwi. Lepiej nie zastawiać okna całkowicie.
Pokój sypialny jest dość łatwy do ustawienia mebli – w końcu można zakończyć meblowanie na łóżku i szafie. Ale to dodatki stanowią o sile dekoracji. Na ścianach mogą zawisnąć zdjęcia rodzinne, obrazy lub tablica korkowa. Jeśli mieszkaniec pokoju potrzebuje korzystać z blatu, świetnie sprawdzają się stoły rozkładane, przyczepione pionowo do ściany. W razie potrzeby można jest rozłożyć i podeprzeć na stelażu. Przy odpowiednim dostosowaniu wysokości blatu i łóżka powinno obejść się bez dodatkowego krzesła czy fotela.
Futurystyczne okna przesłonięte będą roletami lub żaluzjami. Te bardziej swojskie ozdobione zostaną kolorową zasłoną i firanką, a na parapecie mieszkaniec może zasadzić ulubione roślinki lub pokusić się o małe akwarium lub terrarium. Na ścianie zawisnąć może wiklinowa mata do przypinania notatek lub materiałowa makatka z ciekawym wzorem. Pokój można dodatkowo powiększyć montując przy oknie specjalne folie i lustra. Przy odpowiednim montażu i ustawieniu można stworzyć efekt podwójnych okien.
Całość koronuje odpowiednie oświetlenie. Najpopularniejsze jest wykorzystanie listwy z halogenami jako światło górne. Dodatkowo na półce można ustawić przenośną lampkę nocną lub pod półką halogeny zamontowane na stałe. Przy biurku lub blacie także warto zamontować lampkę lub pozostawić wolny kontakt elektryczny.
W porównaniu z innymi pomieszczeniami dekoracja i aranżacja sypialni jest względnie prosta. W tym pomieszczeniu diabeł tkwi w szczegółach, a nie w metrażu czy ustawności. Pokój ten będzie nam służył przez przynajmniej kilka – kilkanaście lat, więc warto przemyśleć jego wygląda przez remontem.