Stoły, stoliki i biurka – jak wybierać?

W każdym domu znajduje się co najmniej jeden stół. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej podstawowych i niezbędnych elementów wyposażenia wnętrza. Stoły są konieczne do jedzenia posiłków, a także niezbędne do pracy, innymi słowy trudno wyobrazić sobie bez nich życie.

Stół kojarzy się w pierwszej kolejności ze stołem w jadalni, przy którym je się posiłki. Jest to zazwyczaj dosyć solidny i duży mebel, przy którym może usiąść cała rodzina. Kiedy wybieramy stół przeznaczony do jadalni najważniejszym czynnikiem będzie przede wszystkim jego wielkość. Tutaj kluczowy będzie rozmiar pomieszczenia, czyli w tym przypadku jadalni. Po ustawieniu stołu nadal powinniśmy mieć wystarczająco dużo miejsca, żeby się swobodnie poruszać. Zbyt duży mebel sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na małe i ciasne. Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest liczba osób, która będzie siedziała zazwyczaj przy takim stole. Tutaj bierzemy pod uwagę przede wszystkim liczbę domowników, którzy wspólnie jedzą posiłki. Należy także uwzględnić sytuacje, kiedy przyjmujemy gości. Jeśli często odwiedzają nas rodzina lub znajomi, musimy zatroszczyć się o to, żeby nie zabrakło dla nich miejsca. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w takim przypadku jest stół z rozkładanym blatem, który w każdej chwili możemy powiększyć o dodatkowe dwa lub cztery miejsca.

Kolejna ważna kwestia to oczywiście cena takiego stołu. Naprawdę ładne meble tego rodzaju nie są tanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na stole z litego drewna. Jednocześnie jest to mebel, który kupujemy raz na wiele lat, więc warto zatroszczyć się o to, żeby również prezentował się odpowiednio i był trwały. Do stołu w jadalni koniecznie musimy także dobrać odpowiednie krzesła. Takie krzesła muszą pasować pod względem estetyki do stołu oraz do całego pomieszczenia, ale ich najważniejszą cechą powinna być przede wszystkim wygoda. W końcu w czasie spotkania z rodziną będziemy czasem spędzać za stołem wiele godzin.

Kolejnym meble, który z pewnością znajduje się w wielu domach i mieszkaniach jest stół kuchenny. Co ciekawe obecnie jest to coraz rzadziej wykorzystywany meble. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnej architekturze jest kuchnia otwarta, w której często po prostu nie ma miejsca na stół. Innym rozwiązanie, które również często się stosuje, jest barek, który stawni ciekawą alternatywę dla tradycyjnego stołu. Jeśli jednak mimo wszystko chcemy, żeby taki mebel znalazł się w naszej kuchni, musimy go właściwie wybrać. Kuchnia to zazwyczaj dosyć małe pomieszczenie, dlatego należy je bardzo dokładnie wymierzyć i zastanowić się, jakiej wielkości stół zmieści się do naszej kuchni, będzie funkcjonalny i praktyczny, jednocześnie nie spowoduje, że wnętrze stanie się ciasne i niewygodne.

Na rynku dostępne są stoły kuchenne wykonane z wielu różnych materiałów. Przez decydowaniem się na konkretne rozwiązanie warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie jak będziemy wykorzystywać taki meble. Jeśli będziemy go używać do wykonywania różnych prac w czasie gotowania, powinien być stosunkowo trwały i odporny na uszkodzenie, dzięki temu będzie się dłużej ładnie prezentować.

Również w salonie mamy często różnego rodzaju stoły i stoliki. Popularnym rozwiązaniem jest ława – niski stół ustawiony przy sofie lub kanapie. Jest to często podręczny stolik, na którym możemy położyć książkę, kubek z herbatą lub pilot od telewizora. Elegancko prezentują się na przykład ławy z przeszklonym blatem. W salonie mogą znaleźć się także różnego rodzaju stoliki i stoliczki kawowe, także bardzo dekoracyjne meble, które będą stanowiły ozdobę pomieszczenia.

Jeśli pracujemy w domu, być może będziemy potrzebowali odpowiedniego biurka do pracy. W tym celu możemy kupić specjalne biurko lub po prostu zwykły stół – wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli zajmujemy się na przykład rękodziełem możemy potrzebować specjalnego blatu roboczego. Najważniejsze, żeby taki stół miał odpowiednie rozmiary, które umożliwią wygodną prace i rozłożenie wszystkich potrzebnych rzeczy. Oczywiście również w przypadku tego meble musimy wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na ustawienie dużego stołu w małym domu lub mieszkaniu. Nie każdy dysponuje również oddzielnym pomieszczeniem na gabinet do pracy. W przypadku biurka, przy którym będziemy pracować, duże znaczenie ma także prawidłowa wysokość, zwłaszcza jeśli będziemy korzystać z komputera. Niezbędne będzie także dobranie odpowiedniego fotela. Biurko do pracy może być także wyposażone w szereg różnych szuflad oraz przegródek, które pozwolą na wygodną organizację przyborów, drobiazgów i dokumentów.

Również do pokoju dziecięcego potrzebne będzie odpowiednie biurko do odrabiania lekcji. Taki mebel musi być przede wszystkim dobrze dobrany do wieku dziecka, które będzie z niego korzystało. Pierwszoklasista nie będzie potrzebował dużo miejsca, ale starszemu dziecku na pewno przyda się bardziej dorosłe biurko. Na stoliku powinny zmieścić się wszystkie zeszyty i książki, przybory do pisania, komputer, a także lampka, która będzie niezbędnym źródłem światła w czasie pracy.

W sklepach z meblami dostępny jest bardzo duży wybór różnych stołów oraz stolików i biurek wykonanych z przeróżnych materiałów. Do wyboru mamy meble z drewna, a także ze szkła i metalu. Wybór odpowiedniego rozwiązania będzie więc uzależniony przede wszystkim od naszych potrzeb. W sklepach znajdziemy meble do nowoczesnego, minimalistycznego salonu oraz do rustykalnej, klimatycznej kuchni. Dużą popularnością cieszą się stoły drewniane, ponieważ są to bardzo solidne i trwałe meble. Takie stoły idealnie pasują do dużej, rodzinnej tradycyjnej jadalni, gdzie można urządzać spotkania i uroczystości w rodzinnym gronie.

Zakup stołu może wydawać się stosunkowo łatwym zadaniem. Zazwyczaj taką decyzję podejmujemy pod koniec przygotowywania aranżacji. Warto jednak pamiętać, że ciekawy oryginalny stół może również stać się interesującym uzupełnieniem wnętrza, oryginalnym dodatkiem, który uzupełni przestrzeń. W sklepach znajdziemy więc także nowoczesne stoły o oryginalnych kształtach i kolorach, które idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Dobry stół to niemała inwestycja, dlatego warto przemyśleć wybór konkretnego modelu. Do najważniejszych czynników, na które na pewno należy zwrócić uwagę jest wielkość, a także rodzaj materiału, z którego został wykonany taki mebel. Duże stoły doskonale pasują do przestronnych pomieszczeń, gdzie nie będą sprawiały przytłaczającego wrażenia.