prysznic

Samodzielny montaż kabiny prysznicowej

Każda kabina prysznicowa składa się z zaledwie kilku elementów oraz instrukcji jasno określającej, jak każdy z nich odpowiednio powinien zostać umieszczony. Do udzielenia takiej wiadomości zobowiązany jest każdy producent. Poza samym, dość prostym montażem należy jeszcze dowiedzieć się jak ją jeszcze odpowiednio połączyć z brodzikiem tak by można było w pełni korzystać z nowej kabiny nie bojąc się zalania. W internecie znaleźć można wiele filmów instruktażowych na ten temat, jednak nie zawsze każdy będzie miał zastosowanie w przypadku każdego producenta kabin prysznicowych. Najbezpieczniej jest ściśle trzymać się dołączonej przez producenta instrukcji montażu. Dla wygody i lepszej pracy można cały montaż przeprowadzić w dwie osoby. Oto jak krok po kroku wygląda bardzo ogólny zarys samodzielnego montażu kabiny prysznicowej.
1. Montaż ramy kabiny prysznicowej to pierwszy krok przy montażu każdej, niezależnie od tego od jakiego producenta pochodzi, kabiny prysznicowej. Wystarczy do górnej i dolnej szyny wsunąć odpowiednie łączniki i mocno połączyć je ze sobą za pomocą wkrętów. Jednak uwaga – nie wolno pomylić prawego łącznika z jego lewym odpowiednikiem, gdyż taki błąd skutecznie niweczy prawidłowy montaż. Następnie w szczeliny łączników w dolnej szynie wsuwa się pionowe profile i również mocuje je wkrętami. Później wystarczy połączyć je jeszcze z górną szyną i otrzymamy bardzo stabilną ramową konstrukcję przyszłej kabiny prysznicowej.
2. Mocowanie szyb w kabinie prysznicowej to kolejny etap montażu świeżo zakupionej kabiny prysznicowej. Szyby montować należy przy wykorzystaniu specjalnego przezroczystego silikonu sanitarnego, który uszczelni powierzchnię styku szyby z dolną szyną, dzięki czemu kropelki wody nie będą wydobywały się niepotrzebnie poza kabinę. Wkładając każdą szybę należy odpowiednio ją zablokować – do tego celu przeznaczone są specjalne zaczepy dołączone do zestawu przez producenta. Nie może zabraknąć również pionowej uszczelki szyby – aby najłatwiej i najszybciej wsunąć ją na odpowiednio przeznaczone dla niej miejsce można wcześniej lekko posmarować ja mydłem lub płynem do naczyń. Uszczelka ta powinna znaleźć się między szybą a pionowym profilem, możliwie ją jak najgłębiej. Silikonem sanitarnym należy uszczelnić całą powierzchnię styku szyb z górną szyną. Każdy pionowy profil powinien posiadać wciśnięty profil montażowy.
3. Montaż kabiny prysznicowej po ustawieniu na brodziku. Cały wykonany do tej pory stelaż ( o ile sprawdzony został pod względem stabilności – to ważne, gdyż od tego zależy między innymi bezpieczeństwo osób korzystających z tej kabiny) można ustawić na brodziku. Przy czym należy upewnić się, że
na całym obwodzie przylega do ścian i powierzchni brodzika. Bardzo ważne jest również, aby wszystkie ścianki ustawione zostały pionowo, bez jakichkolwiek zbędnych skosów. Dla ułatwienia warto odrysować sobie delikatnie linię miejsca, w którym kabina będzie stykała się ze ścianą. To przyda się zarówno przy klejeniu profili montażowych jak i późniejszym wyznaczaniu otworów, które będzie trzeba wywiercić aby wbić kołki. W przypadku montażu kabiny prysznicowej lub jakichkolwiek innych prac montażowych prowadzonych w łazience zdecydowanie odradza się używania udaru, gdyż to zazwyczaj bardzo mocno niszczy wiele łazienkowych płytek. Oczywiście każdy z profili, które już powinny być przyklejone powinien zostać odpowiednio uszczelniony ( a dokładniej na powierzchni ich styku ze ścianą) – w tym celu zdecydowanie najlepiej sprawdzi się silikon sanitarny. Profile nie powinny być mocowane z użyciem kleju ( najbezpieczniejsze będą kołki), gdyż pod wpływem nadmiaru wilgoci po pewnym czasie nawet najlepszy klej może puścić i stracić swoje właściwości. Warto na pionowe profile założyć zaślepki, choć wcale nie jest to warunek konieczny. Natomiast na wszystkie krawędzie szyb należy nanieść uszczelki, a do przesuwnych drzwi kabiny rolki, na których się będą poruszać. Zawieszając drzwi należy zaczepić górne rolki na szynie górnej, a dolne na dolnej po naciśnięciu przycisku.
4. Regulacja drzwi w kabinie prysznicowej to już ostatni etap montażu, jednak pod żadnym pozorem nie należy go pomijać, Trwa do bardzo szybko, dlatego nie odczujemy tego nawet biorąc pod uwagę cały czas poświęcony na montaż kabiny do tej pory. Rolki należy wyregulować w taki sposób ( używając do tego celu śrub), aby drzwi przylegały do siebie i przesuwały się bez oporu. Jeśli napotykany jest nawet delikatny opór, śrubami należy kręcić aż do momentu uzyskania pożądanego skutku ( czyli braku jakiegokolwiek oporu – tylko wtedy możemy powiedzieć, że drzwi zostały właściwie wyregulowane). Dla łatwiejszej pracy na śruby uchwytów do otwierania drzwi warto nałożyć sobie specjalne podkładki. Uchwyty należy umieścić w otworach drzwi, po czym nałożyć na nie koleje podkładki i powoli, delikatnie i z wyczuciem dokręcać powoli nakrętki. Również i na zakończenie już wszystkich niemal prac montażowych przyda się niezawodny silikon sanitarny. Należy z jego pomocą dodatkowo od zewnątrz uszczelnić miejsce styku dolnej szyny kabiny z brodzikiem. Teraz wystarczy jedynie nieco zaczekać, aż sylikon dokładnie wyschnie ( a na szczęście nie trwa to zbyt długo). Po wyschnięciu należy dokładnie sprawdzić, czy zamontowana kabina jest szczelna, a w razie ujawnienia jakiś małych przecieków należy powtórzyć wszystkie czynności związane z uszczelnianiem styku babiny i brodzika sylikonem sanitarnym.
Jak widać montaż kabiny prysznicowej samodzielnie nie jest trudnym zajęciem. Ważne aby trzymać się dołączonej przez producenta instrukcji oraz używać dobrej jakości sylikonu.