Salon – wykończenie i aranżacja

Salon to najważniejsze pomieszczenie domu – tutaj spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy, przyjmujemy gości. Warto urządzić je tak, żeby zapewniało przyjemną atmosferę i jednocześnie było funkcjonalne. Trzeba zatroszczyć się o wybór wszystkich dodatków i stworzyć przemyślaną przestrzeń.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest malowanie ścian w salonie farbą. Nie bez znaczenia jest wybór jej koloru, ponieważ będzie on wpływał na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Na pewno sprawdzi się klasyczna biel, a także jasne, pastelowe kolory, które będą optycznie powiększać wnętrze. Bardziej ryzykownym rozwiązaniem są jaskrawe, intensywne barwy. Na pewno robią one wrażenie, jednak najlepiej stosować je jedynie na fragmencie ścian. W ten sposób ożywią salon i jednocześnie nie będą sprawiały przytłaczającego wrażenia.

Interesującym pomysłem jest także zastosowanie fototapety. Niegdyś dużą popularnością cieszyły się klasyczne tapety, którymi pokrywano ściany w różnych pomieszczeniach. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na nowoczesną alternatywę jaką jest fototapeta, na której można umieścić praktycznie dowolny nadruk, na przykład krajobraz lub samodzielnie wykonane zdjęcie. Fototapety charakteryzują się wysoką jakością, są odporne na uszkodzenia, nie tracą kolorów. Jest to ciekawy sposób na stworzenie unikalnego, niepowtarzalnego wystroju wnętrza.

Bardzo duże znaczenie ma także wybór wykończenia podłogi w salonie. W przypadku podłogi zawsze bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drewna, ponieważ jest to materiał naturalny, ciepły i przyjemny w użytkowaniu. Jednocześnie estetyka takiej podłogi będzie bardzo uniwersalna i pozwoli na stworzenie bardzo wielu różnych aranżacji wnętrza. W salonie warto zastosować przede wszystkim twarde gatunki, które będą odporne na zużycie i powstawanie uszkodzeń, dzięki czemu dłużej zachowają estetyczny wygląd. Trzeba jednak liczyć się również z faktem, że taka podłoga będzie wymagała od czasu do czasu odpowiedniej renowacji, na przykład cyklinowania.

Tańszą alternatywą są panele, które pozwalają na niezbyt kosztowne stworzenie estetycznej podłogi. Ich zaletą jest niska cena i prosta instalacja, a także bardzo duży wybór kolorów i wzorów. Wadą paneli jest fakt, że dosyć szybko ulegają one uszkodzeniu, są między innymi bardzo podatne na działanie wilgoci. Na pewno nie jest to inwestycja na dziesięciolecia.

Alternatywą jest zastosowanie w salonie płytek. Dostępne są różne rodzaje płytek, w tym estetyczne projekty imitujące drewno lub kamień. Ich zaletą jest bardzo duża trwałość, łatwe utrzymanie czystości, elegancki wygląd. Niestety taka podłoga będzie dosyć zimna i twarda.

Salon to pomieszczenie, które spełnia wiele funkcji. W salonie odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną lub z gośćmi. Tradycyjna aranżacja takiego wnętrza to rozwiązanie, które jest odporne na zmieniające się trendy i pozwala na stworzenie przytulnej, ciepłej atmosfery.

Tradycyjny wystrój opiera się upływowi czasu i zmiennej modzie. Pomimo nowych trendów, które pojawiają się co chwilę, nie traci atrakcyjnego wyglądu. Charakteryzuje go elegancki, reprezentacyjny wygląd. Tradycyjne salony są zazwyczaj utrzymane w jasnej kolorystyce, najczęściej wykorzystuje się biel, brąz i beż. Unika się jaskrawych, krzykliwych odcieni, na przykład ostrej czerwieni i żółci.

W klasycznym salonie sprawdzą się meble wykonane z drewna. Jest to materiał o ponadczasowym i uniwersalnym charakterze, pasuje do różnych aranżacji i nigdy nie wychodzi z mody. Wprawdzie drewniane meble nie należą do najtańszych, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji będą służyć kilku pokoleniom użytkowników, należy więc pamiętać o systematycznej renowacji drewna. Meble muszą się dobrze komponować. W tradycyjnym salonie unika się ryzykownych eksperymentów polegających na łączeniu elementów w różnstylach. Wnętrze musi sprawiać harmonijne wrażenie, a wybór wszystkich dodatków i dekoracji powinien być dobrze przemyślany. Jakie meble są najlepsze? Przyda się duża, komfortowa kanapa, a także wygodne fotele. Doskonałą dekoracją są poduszki.

W klasycznym salonie nie może również zabraknąć innych dodatków takich jak żyrandole, obrazy, czy obrusy. Jeśli to możliwe, warto zainwestować w kominek, który stanowi piękną ozdobę wnętrza oraz pozwala na stworzenie wyjątkowej atmosfery. Efektowną dekoracją są żywe rośliny, na przykład w masywnych donicach stojących na podłodze. Zwieńczeniem aranżacji będzie duży, puszysty dywan.

Może się wydawać, że taka tradycyjna aranżacja salonu ogranicza kreatywność. Nowoczesny wystrój pozwala na wiele ciekawych eksperymentów z łączeniem różnych elementów wystroju, kolorów i dekoracji. Warto jednak pamiętać, że klasyczne rozwiązania są ponadczasowe i uniwersalne. Taki wystrój będzie się dobrze prezentować niezależnie od zmieniających się trendów i dzięki temu uwalnia od nieustannej pogodni za modą. Można go nie zmieniać przez wiele lat. Tradycyjny salon przypadnie do gustu osobom, które cenią spokojną, domową atmosferę, a także chcą stworzyć wnętrze, które będzie miało elegancki wygląd. W końcu salon to także pomieszczenie, do którego zaprasza się gości, powinien więc wyglądać reprezentacyjnie.

Zamiast tradycyjnego wystroju można również zdecydować się na aranżację nowoczesną, utrzymaną w bardziej minimalistycznym stylu. W takim przypadku rezygnujemy ze wszystkich zbędnych dekoracji, ozdób i bibelotów. Stawiamy przede wszystkim na proste, funkcjonalne meble, które powinny dobrze spełniać swoje funkcje i być wygodne. W nowoczesnych wnętrzach często wykorzystuje się materiały takie jak drewno, metal, a także szkło. Do salonu będzie doskonale pasować przeszklony stolik z metalową konstrukcją, drewniana podłoga i drewniane póki. Ściany najlepiej pomalować na biało. Wbrew pozorom przy urządzaniu salonu w minimalistycznym stylu ogromne znaczenie będzie miał dobór wszystkich elementów wystroju, ponieważ muszą one tworzyć bardzo przemyślana kompozycję.

Istnieje wiele interesujących i oryginalnych rozwiązań, które możemy wykorzystać w naszym salonie, aby nadać mu bardziej indywidualny charakter. Na ścianach stosuje się na przykład tynki strukturalne i mozaiki. Nie bez znaczenia jest wybór osłon okiennych – coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju rolety i żaluzje, które stanowią nowoczesna alternatywę dla tradycyjnych firanek i zasłonek. Bardzo ładnie prezentują się parapety wykonane z drewna, a także z kamienia. Niezbędne jest także dokładne przemyślenie oświetlenia w salonie, ponieważ lampa sufitowa nie będzie wystarczającym źródłem światła.