Różne style aranżacji wnętrza

Planowanie aranżacji domu lub mieszkania nie jest prostym zadaniem, mamy do wyboru bardzo wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają na osiągnięcie interesujących efektów. Jednocześnie stworzenie dobrego wystroju wymaga bardzo starannego doboru wszystkich dodatków oraz elementów wyposażenia. Oczywiście wszystkie pomieszczenia również powinny tworzyć przemyślaną całość pod względem stylu, w jakim zostały urządzone.

Coraz więcej osób decyduje się na aranżację w stylu nowoczesnym. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim jego funkcjonalność i praktyczność. Nowoczesne aranżacje są proste, skupiają się przede wszystkim na najważniejszych elementach wystroju. Nie znajdziemy tutaj zbyt wielu dodatków, bibelotów i dekoracji. Najlepiej jeśli wszystkie elementy będą spełniały jakąś praktyczną funkcję. Często w takich aranżacjach dominuje raczej stonowana kolorystyka, mogą pojawić się pojedyncze mocniejsze akcenty kolorystyczne, które ożywiają przestrzeń.

Styl minimalistyczny to pod wieloma względami kwintesencja nowoczesności. W takim stylu naprawdę ograniczamy wystrój do minimum i wyłącznie do sprzętów, które są niezbędne. Dominują proste meble i elementy wyposażenia, unikamy zbędnych dekoracji i ornamentów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać meble o ciekawych, oryginalnych kształtach, które nadadzą wystrojowi bardziej indywidualny charakter, ale ogólnie trzeba trzymać się zasady, czym mniej tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że stworzenie takiej aranżacji jest łatwe. Ponieważ w minimalistycznym pomieszczeniu będzie znajdowało się tak mało elementów, trzeba zwrócić szczególnie dużą uwagę na ich dobór. Powinny one bez wątpienia pasować do siebie. Wnętrza minimalistyczne mogą być spokojne i stosowane, jednak nie powinny być nudne.

Ciekawym rodzajem wystroju, który doskonale łączy elementy tradycyjne i nowoczesne jest wystrój w stylu skandynawskim. Takie aranżacje, jak sama nazwa wskazuje, inspirowane są wnętrzami w krajach skandynawskich. W wystroju stawia się przede wszystkim na jasne kolory i dużą ilość światła. Zasłony okienne ogranicza się do minimum. Dominują biele – ściany, a nawet podłogi malujemy na biało. Dzięki temu pokoje stają się bardziej przestronne. Pod względem doboru mebli i sprzętów jest to styl raczej minimalistyczny. Stawia się bardzo duży nacisk na funkcjonalność wystroju, który powinien zapewnić przede wszystkim wygodę domownikom. Często wykorzystuje się naturalne materiały, przede wszystkim drewno, a także tkaniny takie jak len. W stylu skandynawskim znajdzie się także miejsce na różne elementy rustykalne, chociaż nie należy z nimi przesadzać.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest styl industrialny. Czerpie on inspiracje między innymi z loftów urządzanych w rewitalizowanych budynkach poprzemysłowych. Styl industrialny nawiązuje więc do wszystkich elementów, jakie możemy znaleźć w fabrykach i innych obiektach tego typu. Jedną z cech takiego stylu jest unikanie dzielenia przestrzeni – czym mniej ścian tym lepiej. Jeśli chcemy urządzić dom lub mieszkanie w stylu industrialnym z całą pewnością powinniśmy zdecydować się na kuchnię otwartą. Kiedy to możliwe, nie stosuje się zasłon okiennych. Gdy chcemy uniknąć wścibskich spojrzeń sąsiadów, możemy zdecydować się na nowoczesne, minimalistyczne rolety. Najlepszym źródłem światła będą lampy w stylu industrialnym – proste, surowe, wykonane z metalu, wyglądają jak autentyczne elementy wyposażenia starej fabryki. Kolory do wnętrza industrialnego to przede wszystkim biele, szarości, brązy. Wnętrza powinno być raczej jasne, musi sprawiać wrażenie przestronnego. Jednym z istotnych elementów tworzących niepowtarzalny charakter industrialnych aranżacji jest surowe wykończenie. W pomieszczeniach mogą znajdować się elementy konstrukcyjne takie jak rury, instalacje, a także gołe, nieotynkowane mury.

Większość osób nadal decyduje się głównie na wybór aranżacji w tradycyjnym, klasycznym stylu. Takie aranżacje są przede wszystkim dosyć łatwe do stworzenia, wystarczy podstawowa wiedza na temat łączenia kolorów i faktur. Do takiego wystroju pasuje większość mebli dostępnych na rynku. Jest to dosyć standardowe i uniwersalne rozwiązanie, które długo nie wyjdzie z mody. Na pewno jest to odpowiednia opcja dla osób, które nie mają dużo czasu na rozmyślanie nad aranżacją, ani nie czują się pewnie jeśli chodzi o eksperymentowanie z wystroju. W przypadku tradycyjnych aranżacji na pewno trudno jest popełnić poważne błędy.

Ciekawym stylem wystroju wnętrz są aranżacje rustykalne. Takie aranżacje powstają przede wszystkim z sentymentu do dawnych form wiejskiego życia, które toczyło się z dala od pośpiechu i chaosu nowoczesności. W takich wnętrzach wykorzystuje się przede wszystkim wszelkie elementy kojarzące się z folklorem, tym co naturalne i tradycyjne. Można wykorzystywać stare sprzęty domowe, ceramikę, naturalne materiały. We wnętrzach rustykalnych znajduje się bardzo dużo elementów z drewna. Charakteryzują się one przyjemną, ciepłą, domową atmosferą.

Jaki styl aranżacji wybrać? To oczywiście niełatwe pytanie. Wiele zależy od naszych upodobań i subiektywnych odczuć. Na szczęście obecnie panuje bardzo duża swoboda jeśli chodzi o wystrój wnętrza, możemy swobodnie łączyć wiele różnych elementów oraz decydować się na odważne eksperymenty. Istnieje także wiele łatwo dostępnych źródeł wiedzy, które pomogą nam w wyborze odpowiednich rozwiązań. Bez problemu znajdziemy więc wiele ciekawych stron i blogów poświęconych właśnie wnętrzom i ich aranżacjom, gdzie dowiemy się jak dobierać różne elementy i poznamy obowiązujące trendy.

Warto jednak pamiętać, żeby nie naśladować za wszelką cenę obowiązującej mody. Przede wszystkim trendy zmieniają się dosyć szybko. To co dzisiaj jest super modne i popularne, za kilka lat wyjdzie z użytku. Po drugie przy planowaniu wystroju wnętrza należy brać pod uwagę przede wszystkim własne preferencje. Istotne jest to, żebyśmy dobrze czuli się we własnym domu i mieszkaniu, które powinno zapewnić nam wygodny odpoczynek lub właściwe warunki do pracy. Bardzo ważna jest także atmosfera panująca we wnętrzach. Nie każdemu będzie odpowiadał raczej chłodny, minimalistyczny, nowoczesny wystrój. Wiele osób ceni przede wszystkim przytulność i domową atmosferę, którą można zbudować przez stosowanie różnych dodatków, a także kolorów takich jak beże i ciepłe brązy. Jak widać nie ma jednej aranżacji, która przypadnie do gustu wszystkim – każdy musi znaleźć swoje własne rozwiązania, które przypadną mu do gustu i spełnią oczekiwania.