Oszczędny dom – sposoby na zmniejszenie kosztów eksploatacji

Koszty eksploatacji domu są wysokie. Do największych obciążeń finansowych należy przede wszystkim ogrzewanie. Wysokie opłaty można również ponosić za zużycie wody oraz energii elektrycznej. Warto wiedzieć w jaki sposób można ograniczyć tego typu wydatki.

Bardzo wymierne korzyści przynosi zatroszczenie się o zmniejszenie strat ciepła z budynku, dzięki czemu utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach nie będzie wymagało tak dużych inwestycji. Warto zastanowić się nad tym problemem już na etapie wybierania projektu budynku. Czym więcej okien, tym trudnej będzie utrzymać ciepło. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są wiatrołapy, które zatrzymują chłodne powietrze przed dostawaniem się w głąb budynku. W czasie budowy należy również zatroszczyć się o odpowiednie ocieplenie. W tym celu najczęściej wykorzystuje się styropian, który jest lekki, ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia. Szczególnie dobrego ocieplenia będzie wymagała piwnica oraz strych, ponieważ tutaj następują największe straty ciepła. Łatwiej jest ogrzać dom bez piwnicy. Wiele nowych budynków nie ma piwnicy, ponieważ jej budowa podnosi koszty inwestycji. Zamiast tego buduje się garaże i pomieszczenia gospodarcze na poziomie parteru.

Największe straty ciepła następują przez strych. Istnieje kilka metod ocieplenia tej części budynku. W tym celu stosuje się między innymi wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową nakładaną metodą natryskową. Strych często wymaga zastosowania innych technologii niż reszta budynków ze względu na liczne nierówności i załamania ścian, które utrudniają nakładanie warstwy izolacyjnej. Wszystkie szczeliny i niedokładności sprawią, że dom będzie niepotrzebnie tracił ciepło.

Oprócz zmniejszenia wydatków na ogrzewanie można także oszczędzać energię elektryczną. Najlepszym oświetleniem budynku jest naturalne światło słoneczne. Okna usytuowane od południowej strony będą dostarczać najwięcej światła i pozwolą na ograniczenie do minimum oświetlenia sztucznego. Oczywiście istnieje wiele prostych porad dotyczących elektryczności, które można bez problemu wprowadzić w życie i w ten sposób zmniejszyć rachunki. Bez wątpienia należy gasić światło w pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa. Warto inwestować w zakup urządzeń energooszczędnych. Chociaż są one trochę droższe, taki wydatek stopniowo zwróci się w czasie eksploatacji. Dobrym rozwiązaniem jest także zainwestowanie w odpowiednie żarówki.

Jeśli chcemy zaoszczędzić na energii elektrycznej warto sprawdzić z ilu urządzeń na co dzień korzystamy w domu. Być może nie wszystkie z nich, na przykład telewizor i komputer, muszą być włączone przez cały czas. Nie ma również sensu kupować zbyt dużego sprzętu, na przykład lodówki, która będzie zużywała dużo energii, chociaż nie wykorzystamy jej całkowicie.

Oszczędzanie wody to prosty sposób na zmniejszenie rachunków. Pozwala również zatroszczyć się o środowisko naturalne. Ograniczenie zużycia wody nie jest skomplikowane i nie wymaga dużych wyrzeczeń ani poważnych zmian stylu życia. Jedną z częstych przyczyn niepotrzebnych strat wody jest zły stan instalacji wodociągowej. Jak sprawdzić, czy wszystko działa jak należy? Wystarczy skontrolować stan liczników, poczekać dwie godziny i jeszcze raz sprawdzić odczyty. Jeśli nie korzystaliśmy z wody, wynik powinien być taki sam. Zmiany oznaczają, że w instalacji prawdopodobnie występują przecieki.

Czasem wodę można wykorzystać dwa razy. Jeśli nie jest zanieczyszczona da się zastosować ją do podlewania roślin, gdy nie jest wystarczająco czysta nadal będzie nadawać się do sprzątania. Niezbyt dobrym nawykiem jest spłukiwanie drobnych śmieci, na przykład chusteczek, w toalecie. Wystarczy po prostu wyrzucić je do kosza. Pralkę i zmywarkę należy włączać tylko, kiedy są pełne. Kąpiel można zastąpić krótkim prysznicem. Prostym sposobem na używanie mniejszej ilości wody jest zamontowanie kurków jednouchwytowych.

Wodę można również oszczędzać w ogrodzie. W czasie deszczowej pogody rośliny nie wymagają podlewania, dodatkowe nawadnianie jest niezbędne jedynie w czasie suszy, chociaż niektóre gatunki, na przykład skalniaki, w ogóle nie potrzebują dodatkowej wody. Podlewać należy wyłącznie trawnik – trzeba unikać wylewania wody na podjazd lub chodnik. Ziemia na grządkach zatrzyma więcej wilgoci, jeśli zostanie przykryta korą. Nawozy należy stosować w rozsądnych ilościach, ponieważ w zbyt dużych mogą zwiększyć zapotrzebowanie roślin na wodę. Do mycia samochodu wystarczy wiadro z wodą, nie trzeba używać do tego węża. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w codziennych czynnościach, aby uniknąć tracenia dosyć dużych ilości wody, zmniejszyć rachunki i chronić środowisko naturalne. Różnicę można odczuć zwłaszcza latem, kiedy częściej się kąpiemy i podlewamy rośliny.

Zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku nie jest wbrew pozorom bardzo trudnym zadaniem. Czasem wystarczy wprowadzenie małych zmian w naszym codziennym życiu, np. prysznic zamiast kąpieli, żeby odczuć różnicę i poprawić swoje finanse. Na pewno takie działania wymagają bardzo świadomego podejmowania decyzji. Z drugiej strony nie można popadać w obsesję, ponieważ niektóre działania przynoszą wprawdzie efekty, jednak są one stosunkowo małe. Na przykład zaleca się wyjmowanie nieużywanych ładowarek z gniazdek, jednak tak naprawdę podłączona ładowarka w sumie zużyje elektryczność za kilka, kilkanaście złotych w skali roku. Warto zatem skupić się przede wszystkim na zmianach, które przynoszą realne rezultaty i rzeczywiście obniżają rachunku.

Coraz więcej uwagi poświęca się tak zwanym odnawialnym źródłom energii. Inwestorzy często na przykład zastanawiają się z rozwiązania jakim jest zamontowanie na budynku paneli słonecznych. Innym ciekawym rozwiązaniem są tak zwane pompy ciepła wykorzystujące różnicę temperatur między różnymi poziomami gruntu. Wykonanie takich inwestycji jest dosyć kosztowne. Po pierwsze można jednak często liczyć na różne formy dofinansowania ze względu na ich ekologiczność. Po drugie pozwalają one na znacznie obniżenie kosztów eksploatacji budynków, w związku z tym wydatek na ich montaż po jakimś czasie rzeczywiście się zwraca.

O ile można obniżyć koszty eksploatacji budynku? W zależności od podjętych działań nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Na pewno duże znaczenie ma odpowiednie ocieplenie domu. Docieplenie budynku może okazać się bardzo opłacalną inwestycją. Warto także zastanowić się nad wyborem metody ogrzewania i zastosowanego paliwa opałowego oraz rodzaje instalacji centralnego ogrzewania.