Budowa domu to proces pochłaniający wiele pieniędzy i czasu, dlatego już na początku powinniśmy mieć przemyślany projekt, uzbroić się w chłodną głowę i kalkulator. Zdrowy rozsądek pozwoli zachować w kieszeni sporą ilość gotówki. Koszty należy obcinać z głową, wiedzieć gdzie trzeba oszczędzać, a w co zainwestować.
Po pierwsze architekci i projekt
Przed spotkaniem z architektami powinniśmy dokładnie przeanalizować potrzeby nasze i naszej rodziny. Ile pomieszczeń tak naprawdę potrzebujemy, a nie tylko byśmy chcieli posiadać. Jeśli pod wpływem impulsu zdecydujemy się na projekt zbyt dużego domu, możemy potem tego żałować. Jeżeli zależy nam na racjonalnym podejściu do budowy nowego domu, powinniśmy zrezygnować z nieistotnych pomieszczeń typu piwnica, nadmiarowe pokoje gościnne, więcej niż jednej – dwóch łazienek czy zbyt skomplikowanej więźby dachowej.
Do wyboru mamy gotowe projekty lub zlecenie wykonania nowego na zamówienie. Zakup tego pierwszego jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Obecna oferta gotowych projektów jest na tyle duża, że większość zainteresowanych znajdzie projekt, który odpowiada potrzebom bez wprowadzania dodatkowych poprawek. Zwykle gotowe projekty posiadają standardowe rozwiązania, nie mają egzotycznych materiałów i nie potrzebują drogich fachowców. Zanim kupimy ostateczny projekt powinniśmy zweryfikować kwoty kosztorysu, czy zawiera aktualne ceny robocizny i materiałów.
Po drugie kształt budynku
Najtańsza opcja to dom parterowy z poddaszem użytkowym, ponieważ ma najkorzystniejszy stosunek wielkości ścian do powierzchni w środku. Czyli szukamy budynku o zwartej bryle na planie kwadratowym lub do niego zbliżonym. Tym samym będziemy musieli wylać mniej fundamentów i zbudować mniejszą powierzchnię ścian na zewnątrz. Już na tym etapie zaoszczędzimy pieniądze, a przecież jeśli już budujemy dom, nie powinniśmy sztucznie ograniczać jego powierzchni. Kolejny bonus to brak piwnicy, ze względu na wysoki koszt prac gruntowych, który wzrasta przy wysokim stanie wód gruntowych. W bryle budynku dobrze jest zamieścić garaż, ponieważ stawianie go jako osobnej wiaty znacznie podwyższa koszty.
Po trzecie dach
Im prościej, tym taniej – to powszechnie znana prawda. Dlatego najlepiej wybrać dach dwuspadowy, jest prosty w wykonaniu i estetyczny. Przy skomplikowanych wersjach będziemy musieli zapłacić sporo więcej nie tylko za materiały, ale też robociznę. Wydatki na budowę dachu obniżymy też na dachówce – betonowa jest sporo tańsza niż ceramiczna. Jakość jest zbliżona, ale różnią się techniką produkcyjną. Dachówki wykonane z betonu mają ponad to dużo lepsze zabezpieczenie akustyczne. Ostatni do wyboru został już tylko kolor dachu, który również wpływa na końcowy koszt. Jednostkowe ceny nie są zbyt rozbieżne, ale kumulując je do powierzchni dachu mogą wpłynąć na zawartość portfela. Najtańsze są kolory ceglana i miedziana.
Po czwarte okna
Przy projektowaniu lub wyborze projektu powinniśmy zwrócić uwagę na liczbę i wielkość okien. Fronty z dużymi oknami wyglądają lepiej i nowocześniej. Trzeba jednak zachować umiar, bo duża powierzchnia okien przełoży się na większe wydatki w czasie budowy i potem przy eksploatacji na ogrzewaniu. Szczególnie od strony południowej możemy pokusić się o nieco większe szyby. Na cenę końcową będzie miał wpływ sposób otwierania. Warto rozważyć montaż okien nieotwieranych, zwłaszcza na parterze. Kolejną kwestią są ramy – drewnie są tańsze, ale mogą się wypaczać i gnić. Jedyne okna, na których nie powinniśmy oszczędzać to okna dachowe.
Po piąte materiały budowlane
Nasz dom ma służyć przez dekady, dlatego nie warto oszczędzać przesadnie na materiałach budowlanych. Powinniśmy wybierać tylko u sprawdzonych producentów a omijać szerokim łukiem niepewne źródła. Jeśli na etapie budowy nadmiernie zakręcimy kran z pieniędzmi może to grozić groźnymi usterkami i późniejszymi kłopotliwymi remontami. Przed zakupem warto porównać nie tylko ceny, ale też parametry u różnych producentów. Na ściany i dach kładziemy także najgrubszą, a nie najcieńszą izolację. Jeszcze sobie za to podziękujemy przeglądając rachunki za ogrzewanie. Wybierając styropiany kierujemy się zarówno grubością, jak i wskaźnikiem lambda – im niższy tym lepiej.
W jaki sposób zaoszczędzić przy zakupie materiałów? Najpewniejszym sposobem jest negocjacja stawek lub darmowego transportu.
Podsumowanie
Pieniądze na remont składamy latami, dlatego szanujmy ten fundusz. Dysponujmy nim rozważnie, oszczędzajmy, szukajmy lepszy rozwiązań, ale nie za wszelką cenę. Skąpstwo w niektórych sferach może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Dobrze jest popytać znajomych czy członków rodziny jak wyglądała budowa w ich przypadku, słuchać uważnie ich rad i przemyśleń. W końcu uczmy się na błędach innych, bo na swoich nie zdążymy. Można zapisać się do grup na Facebooku czy różnych forach i podpytać o poszczególne rozwiązania.
Zaoszczędzić możemy na dodatkach, dekoracjach, aranżacji wnętrz. Wiele przedmiotów możemy wykonać sami lub znaleźć na portalach aukcyjnych czy ogłoszeniowych za darmo czy za grosze. Jednak dom to inwestycja na całe życie, nie tylko nasze, ale też kolejnych pokoleń, więc warto zbudować go porządnie i solidnie. Fundamentem domu są jego mury i dach oraz oczywiście właściwe fundamenty. Nie powinny być budowane poniżej kosztów. Budowa i remont wykończeniowy to ogromny bałagan, stres i obciążenie psychiczne i finansowe. Przy umiejętnym gospodarowaniu środkami mamy szansę przejść ten proces bezboleśnie, aby później cieszyć się z efektów ciężkiej pracy.