Oświetlenie domu i ogrodu

Oświetlenie to niezwykle ważny element domu. Spełnia wiele funkcji, oczywiście przede wszystkim praktyczną. Trudno wyobrazić sobie życie bez sztucznego oświetlenia w domu, a także na zewnątrz. Dzięki lampom, żyrandolom i kinkietom możemy pracować i relaksować się także po zapadnięciu zmroku w komfortowych warunkach.

Jeśli chcemy zaplanować oświetlenie w domu, powinno ono tworzyć przemyślaną całość, tak żeby wszystkie części budynku miały wystarczające źródła światła. Dotyczy to także przedpokoju, schodów, pomieszczeń gospodarczych. W tym celu możemy zdecydować się na oświetlenie sufitowe, ale nie należy także lekceważyć dodatkowych źródeł światła, np. kinkietów.

Bardzo duże znaczenie ma prawidłowy dobór oświetlenia w salonie. Oczywiście będziemy tutaj potrzebowali lampy lub żyrandolu na suficie, który będzie głównym źródłem światła. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach potrzebna będzie możliwość regulacji natężenia oświetlenia, dlatego należy zainwestować i dobrze rozplanować także inne lampy. W salonie doskonale prezentują się ładne lampy stojące, które mogą mieć bardzo dekoracyjny charakter. Ciekawe efekty wizualne da się również osiągnąć dzięki podświetlaniu mebli oraz dzięki listwom LED. Dzięki takim rozwiązaniom oświetlenie w salonie będzie nie tylko praktyczne, ale stanie się także ciekawym uzupełnieniem wystroju wnętrza, będzie tworzyło atmosferę, sprzyjającą relaksowi i odpoczynkowi.

Bardzo ważne jest właściwe oświetlenie kuchni. Trzeba pamiętać, że kuchnia to przede wszystkim pomieszczenie, w którym wykonujemy wiele praktycznych prac, z tego powodu światło powinno być tak rozmieszczone, żeby pomagać nam w tych czynnościach. Brak właściwego światła będzie w dużym stopniu utrudniał gotowanie, a także sprzątanie. Jeśli w kuchni mamy stół, zawieszamy nad nim lampę, tak żeby jej światło padało na bezpośrednio na blat. Jednocześnie konieczne będzie właściwe oświetlenie strefy roboczej, czyli głównie blatu. Tutaj najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest umieszczanie lamp LED w spodach szafek kuchennych. Dzięki temu światło pada bezpośrednio na powierzchnię blatu, nie tworząc cienia. W kuchni nie należy stosować kolorowych opraw, ponieważ mogą one zmieniać barwę światła, a tym samym również odcień produktów i dań. Nie wpływa to pozytywnie na apetyt, a także może przeszkadzać w ocenie świeżości.

Kolejnym pomieszczeniem, w którym światło odgrywa przede wszystkim praktyczne funkcje jest łazienka. W łazience wykonujemy wiele praktycznych czynności, dbamy o higienę oraz o wygląd zewnętrzny, dlatego będziemy potrzebowali naprawdę dobrego oświetlenia. Oprócz lampy lub plafonu na suficie, konieczne będzie na przykład dodatkowe oświetlenie nad lustrem. Dzięki temu bez problemu zauważymy wszystkie niedociągnięcia w czasie golenia lub nakładania makijażu.

Światło w sypialni nie odgrywa tak ważnej praktycznej roli. W tym wnętrzu chodzi przede wszystkim o stworzenie odpowiedniej atmosfery, która będzie sprzyjała wypoczynkowi. W sypialni chcemy przede wszystkim zrelaksować się i odprężyć. Oprócz lampy sufitowej przydadzą się tutaj na pewno lampki nocne przy łóżku, dzięki którym będziemy mogli poczytać przed snem. Na pewno w sypialni nie należy przesadzać z ilością różnych elementów wystroju, ponieważ będzie to powodowało chaos.

Oprócz oświetlenia wewnętrznego trzeba zastanowić się także nad oświetleniem domu na zewnątrz. Na pewno będziemy potrzebowali źródeł światła przy drzwiach wejściowych, przy ścieżce prowadzącej do domu i przy podjeździe. W tym przypadku istnieje bardzo wiele różnych rozwiązań, na przykład zewnętrzne lampy mocowane do ścian budynku. Ważne aby takie oświetlenie było przede wszystkim funkcjonalne, nie może oślepiać i powinno spełniać praktyczną funkcję i pomagać nam w poruszaniu się po zmroku.

Jeśli chodzi o oświetlenie ogrodu tutaj mamy prawdziwe pole do popisu i możemy pokusić się stworzenie wielu różnych bardzo efektownych i estetycznych kompozycji. Popularnym rozwiązaniem są niskie lampy ogrodowe, które oświetlają przestrzeń od dołu. Doskonale nadają się do oświetlania ścieżek ogrodowych, a także do podświetlania roślin. Innym ciekawym rozwiązaniem są wysokie lampy, które będą rzucać światło z góry. Pozwalają one na oświetlenie dużej powierzchni. Sprawdzą się przede wszystkim, jeśli mamy duży ogród. Oświetlenie w ogrodzie możemy ograniczyć jedynie do minimum, tak żeby umożliwić poruszanie się po alejkach po zapadnięciu zmroku lub też wykorzystać dla przygotowania różnych interesujących efektów. Jeśli mamy w ogrodzie ciekawe grupy roślin, na przykład krzewów, odpowiednio umieszczona lampa słupek sprawi, że staną się one widoczne i wydobędzie ich kształt. Dodatkowe oświetlenie warto również umieścić przy oczku wodnym, ponieważ w ten sposób również osiągniemy interesujący efekt estetyczny światła odbijającego się w wodzie.

Kiedy rozplanowaliśmy już rozmieszczenie źródeł światła w całym domu, powinniśmy zastanowić się nad wyborem konkretnych lamp. kinkietów, plafonów oraz innych elementów tego typu. Wybór takiego asortymentu jest naprawdę ogromny i znajdziemy produkty, które będą pasowały praktycznie do każdego wnętrza. Dostępne są zarówno minimalistyczne, nowoczesne lampy, jak i efektowne, kryształowe żyrandole, wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć w pomieszczeniach. Na rynku znajdziemy także oryginalne projekty takie jak lampy industrialne. Przed wyborem tego typu elementem powinniśmy więc mieć przemyślaną spójną wizję aranżacji naszego domu. Dzięki temu wszystkie części wyposażenia będą do siebie idealnie pasować.

Oświetlenie domu pełni głównie praktyczne funkcje – dotyczy to wnętrza budynku, a także źródeł światła na zewnątrz. Przy planowaniu oświetlenie najważniejszą rolę odgrywa jego funkcjonalność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapoznać się z najnowszymi trendami, które obowiązują w tym obszarze, jednak należy pamiętać, że powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami oraz upodobaniami. Na szczęście aktualne trendy dają bardzo dużą swobodę w kwestii urządzania wnętrza, na przykład umożliwiają swobodne mieszanie elementów utrzymanych w różnych stylach. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące wystroju, możemy skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Takie rozwiązanie pozwoli na stworzenie przestrzeni, która będzie elegancka, modna i jednocześnie funkcjonalna. Warto pamiętać, że raz zaplanowanie oświetlenie będzie trudno zmienić, więc warto dobrze przemyśleć wszystkie aspekty tego elementu aranżacji.