Przy budowie całego domu, myślimy głównie o ważnych sprawach – o ścianach, dachu, fundamentach, wykończeniach, instalacjach, schodach, otworach drzwiowych i okiennych. Potem na etapie wykańczania o kolorach ścian i materiałach podłóg, meblach i sprzętach RTV i AGD. Tematem śmieci i śmietnika zwykle interesujemy się na szarym końcu albo w sytuacji, gdy jest potrzebny. Zaś dobrze przemyślany śmietnik wewnętrzny i zewnętrzny to istotna sprawa. Jak bardzo najczęściej przekonujemy się, gdy trzeba go przeorganizować, bo poprzednia, nieprzemyślana wersja się nie sprawdza.
Segregacja odpadów w Polsce
Statystyczny mieszkaniec naszej planety produkuje rocznie ponad trzysta kilogramów odpadków. O ile w niektórych krajach nie istnieją lub nie są respektowane prawa ograniczające powstawanie wysypisk oraz chroniące przyrodę, w Europie i w Polsce wszystkie firmy wywozowe są zobowiązane do prowadzenia segregacji. Oprócz mniejszej ilości śmieci, które trafiają na hałdy na wysypiskach i prowadzą do zanieczyszczenia środowiska, zyskujemy też recykling. Wszak segregacja może być dochodowa. Produkcja opakowań jest coraz droższa, a wiele firm specjalizuje się w przetwarzaniu plastiku, szkła, metalu i papieru, który potem odsprzedaje dalej.
Segregacja w domu lub mieszkaniu
W zależności od wielkości naszego lokum możemy pozwolić sobie na mniejsze lub większe ekstrawagancje dotyczące śmietnika. Wiele osób o małym metrażu sarka na przepisy segregacyjne, bo trudno im pomieścić kilka koszy albo segregować odpadki przy osiedlowym śmietniku. W takim wypadku warto poszukać specjalnych koszy z wewnętrzną podziałką. Są one większe niż standardowy pojemnik, ale zajmują o wiele mniej miejsca niż trzy czy cztery kosze. Miejsce przeznaczone na odpadki to w 99 procentach polskich domów szafka pod zlewem. Jednakże nie jest to jedyny kąt, gdzie można urządzić domowy śmietnik. Na celownik warto wziąć miejsce pod stołem, jeśli jest niezabudowany szafkami lub osobną szafkę w kuchni. Surowce wtórne typu plastik, papier, metal, szkło, zajmują dużo miejsca, choć nie są ciężkie. Osoby pojemnik właśnie na nie można zainstalować w przedpokoju lub przed drzwiami wejściowymi. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są wysuwane szuflady ze specjalnym stelażem, na który możemy nałożyć worki w odpowiednich kolorach. Oczywiście wszystkie stelaże są oznaczone, aby nie pomylić się przy wrzucaniu odpadków. Gdy jesteśmy posiadaczami domku jednorodzinnego, a tym bardziej, jeśli założyliśmy ogród warzywny bądź kwiatowy, rozważmy kupno lub budowę kompostownika. Najtańsze wersje oscylują około stu złotych i mają od trzystu do pięciuset litrów. Do samodzielnej budowy wykorzystamy zaimpregnowane odeskowanie i system coraz gęstszych siatek. Kompostownik powinien mieć zapewnioną wentylację, więc poszczególne deski nie mogą zbyt ściśle do siebie przylegać. Odpadki organiczne na przykład obierki po warzywach i owocach, okruszki, piasek po zamiataniu podłogi, wrzucamy od góry, a od dołu wyjmujemy po pewnym czasie gotowy nawóz.
Segregacja na zewnątrz budynku
Mieszkańcy bloków nie martwią się usytuowaniem śmietnika ogólnego. Przy niższych blokach są to kontenery rozstawione przez firmy wywozowe i spółdzielnie. W przypadku wieżowców często istnieją zsypy na śmieci zmieszane i pojemniki przy klatce schodowej na pozostałe odpady. Właściciele domów jednorodzinnych mają do wyboru wystawianie worków lub dużych koszy w określone dni miesiąca albo zaaranżowanie boksu na duże kosze. O ile dwa pierwsze rozwiązania są mało estetyczne i wymagają pilnowania dni wywozu, a tyle trzecie jest bezobsługowe i może ładnie wkomponować się w ogrodzenie i podwórko. Przede wszystkim powinien być do boksu łatwy dostęp z obu stron – dla mieszkańców i dla firmy wywozowej. Najłatwiej uzyskać to stosując dwie furtki – wewnętrzną i zewnętrzną, a boks stanie się przechodni. Istotne jest też, aby nie stał na froncie przy samym wjeździe. Powinien być postawiony nieco z boku i nie być mocno eksponowany. Nie zawsze jest taka możliwość. Sposobów na zamaskowanie śmietnika jest kilka. Z pomocą przyjdą rośliny pnące rosnące na bocznych siatkach postawienie boksu w jednej linii z siatką zewnętrzną. Śmietnik może być też murowany, a nawet wyglądać jak dobudówka do budynku. Niezależnie od techniki maskowania musi być zrobiony z tych samych materiałów co reszta ogrodzenia czy domu.
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest stawianie worków w boksie na ziemi. Nie jest to oczywiście najbardziej estetyczny sposób. Duże, studwudziestolitrowe kosze na śmieci to wydatek rzędu stu do stu dwudziestu złotych. Inwestując w atrakcyjne otoczenie, ale i praktyczne rozwiązania można kupić kosze w różnych kolorach – żółty dla plastików, niebieski dla papieru, zielony na szkło, czerwony na metale, czarny na śmieci zmieszane. Przed zakupem koniecznie zapoznajmy się z zasadami panującymi w danej firmie wywozowej. Może się okazać, że na przykład plastiki i metale są odbierane razem i wtedy odpada wydatek na jeden z koszy. Z niebieskiego pojemnika mogą zrezygnować posiadacze kominków i pieców, albo rodzice prowadzący edukację finansową i ekologiczną swoich pociech. Wtedy papiery staną się doskonałą rozpałką lub makulaturą i sposobem dorobienia do kieszonkowego. Plastikowe kosze są trwałe, łatwe w myciu i wygodne.
W boksie powinno być tyle miejsca, żeby móc się swobodnie poruszać razem z koszami. Aby ułatwić wywóz mile widziane są kółka przy ciężkich pojemnikach.
Urządzenie śmietnika powinno być rozplanowane razem z grodzeniem działki lub budową domu. Jest to tak samo istotny element jak brama wjazdowa czy ganek.