Ogrzewanie podjazdów, schodów i rynien

Jeszcze do niedawna ogrzewanie podjazdów, schodów i rynien w Polsce nie cieszyło się zbytnią popularnością, jednak w ostatnich latach ulega to dość radykalnym zmianom. Suche nawierzchnie, pozbawione lodu czy śniegu, rynny bez sopli to niezwykle wygodne, a co najważniejsze bezpieczne użytkowanie budynku. Warto pamiętać, że na bezpieczeństwie domowników i własnym nie warto oszczędzać.
Elektryczny system przeciwoblodzeniowy składa się z kilku podstawowych elementów składowych. Są to:
– kabel grzewczy ( jego moc i długość można bez problemów dostosować do indywidualnych potrzeb)
– układ sterujący
– siatki, taśmy i opaski składające się na cały system montażowy.
Warto jednak pamiętać, że montaż kabli grzewczych nie może zostać przeprowadzony w każdym, dowolnym miejscu. Do tego celu najlepsze będą:
– schody – wówczas kable grzewcze przytwierdzone są do betonu za pomocą specjalnego kleju
– pojazdy przeciwoblodzeniowe – w tym przypadku montaż kabla może być przeprowadzony w warstwie podsypki piaskowej, pod kostką ewentualnie w betonie
– rynny – tu ogrzewanie przeciwoblodzeniowe może być albo luźno wpuszczone albo zamontowane do łańcucha przy wykorzystaniu odpowiednich klipsów
– rury – w nich system przeciwoblodzeniowy mocowany jest za pomocą specjalnego kabla, który w rurze mocowany jest za pomocą specjalnych uchwytów, po czym koniecznie trzeba go w sposób właściwy zaizolować.
Wszystkie kable grzejne najłatwiej montuje się na etapie budowy schodów, podjazdów czy instalacji rynnowej. Nie oznacza to jednak, że takiego montażu nie da się przeprowadzić na elementach już istniejących. Jednak bardzo często jest to niezwykle trudne i może nieść ze sobą duże, nieprzewidziane koszta. Na szczęście montaż kabli nie narzuca stosowania jakichkolwiek koniecznych wymagań konstrukcyjnych, bowiem idealnie wpasowuje się do każdej wystarczy posiadać odpowiednie zaczepy czy klej. Dodatkowo taki system jest nie tylko skuteczny, ale również i niewidoczny, dzięki czemu w mniejszym stopniu narażony jest na uszkodzenia. Nie ”szpeci” również w jakikolwiek sposób eleganckiej, ozdobnej konstrukcji.
Każdy zestaw grzejny ma swój poziom mocy, dlatego też warto wiedzieć i zastanowić się jaki będzie dla nas najodpowiedniejszy. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wymaganą gęstość mocy rzędu 300 W/m2 ogrzewanej powierzchni – zasada ta dotyczy przede wszystkim konstrukcji przeciwoblodzeniowej stosowanej przy podjazdach. Oczywiście nie należy zapominać o bezpieczeństwie, które przy montażu czegokolwiek w domu powinno być absolutnym priorytetem. Na polskim rynku zestawy grzejne produkowane są o mocy jednostkowej mieszczącej się w przedziale od 18 do 40 W/m. Na wybór mocy przede wszystkim wpływa typ przewodu grzejnego, lokalizacja ( moc kabla stosowanego przy betonie jest zupełnie inna niż ta w piasku czy rynnie metalowej czy PVC) oraz układ sterowania ( praca ręczna, termostat, regulator z czujnikiem wilgotności i temperatury – każdy z nich ma zupełnie inną moc jednostkową).
Natomiast moc instalacji grzejnej dobiera się przeliczając ją na każdą jednostkę powierzchni. Taką moc dopiera się jedynie w pomieszczeniach i na obszarach w których temperatura spada poniżej – 20 stopni ( w takim wypadku moc ta wynosi około 300 W/m2).
Na takiej instalacji, a raczej na jej poszczególnych elementach nie warto naprawdę oszczędzać, jeśli już podejmiemy się takiej inwestycji. Wszystkie wysokiej jakości części składowe mogą dość znacząco wydłużyć żywotność całej instalacji. W naszym klimacie zdecydowanie najlepiej sprawdzą się kable posiadające ekran z folii aluminiowej. Są one całkowicie odporne na wilgoć. Dodatkowo nie skręcają się, są plastyczne i łatwe w układaniu, co stanowi ich kolejną zaletę, nawet mimo stosunkowo wysokiej ceny. Zewnętrzna powłoka wykonana jest z takich materiałów, aby nie ulegały one uszkodzeniom spowodowanym nadmiernym działaniem promieniowania UV. Mocowanie ich jest bardzo szybkie i proste. Wystarczy takie kable za pomocą taśmy samoprzylepnej przykleić do metalowej siatki. Potem należy nie zapomnieć o przykryciu całej konstrukcji podsypką piaskową lub klejem. I gotowe. Teraz można nakładać płytki lub kostkę brukową, wedle uznania.
Jeśli ktoś z jakiś przyczyn nie ma zaufania do kabli, na rynku dostępne są także specjalne maty ułatwiające montaż instalacji grzejnej na podjeździe czy chodniku. Wykorzystuje się je do bezpośredniego montażu, a cała procedura przebiega bardzo szybko. Takie maty zakupić można jedynie w postaci gotowych zestawów, przeznaczonych do szybkiego montażu. Najczęściej zestawy maja szerokość około 0, 5 m i dostępne są w dwóch podstawowych wariantach:
1. o powierzchni od 1, 0 do 10 m2 dla mat jednostronnie zasilanych napięciem 230 V
2. o powierzchni od 12 do 20, 00 m2 dla mat dwustronnie zasilanych napięciem 230 V.
Niezależnie od wariantu każda dostępna w sprzedaży mata posiada moc 300 W/m2, która przez wielu specjalistów typowana jest jako optymalna grzewcza moc dla wszystkich instalacji przeciwoblodzeniowych.
W ogrzewaniu rur i rynien zdecydowanie najlepiej sprawdzą się przewody samoregulujące, dodatkowo posiadające specjalny ekran ochronny. Po montażu takie przewody muszą być ułożone dość luźno, aby mogły zagwarantować nam swobodny odpływ zalegającego śniegu i lodu. Te przewody są zaprojektowane w taki sposób, że z powodzeniem mogą stanowić najlepszy sposób na skuteczne i ekonomiczne ogrzewanie rynien. Dobrze sprawdzą się niezależnie od tego, czy zamontowane zostaną w rurach metalowych czy plastikowych, stanowiąc uniwersalne rozwiązanie.