Wraz z nadejściem października, w Polsce rozpoczyna się sezon grzewczy, który potrwa aż do kwietnia. Wszyscy zaczynają myśleć nad ogrzewaniem domu w taki sposób, aby nie zmarznąć i jednocześnie nie wydać na opał fortuny. Ekologiczność domu określa się przede wszystkim na podstawie materiałów, jakie zostały użyte do jego budowy.
Okres grzewczy to miesiące związane z dużymi wydatkami, gdzie Polska zajmuje bardzo wysoki wynik na tle innych krajów europejskich. Niektóre z domów to istne pożeracze energii, gdzie istotną rolę odgrywają materiały użyte w budowie. Najważniejszym elementem są właściwości termiczne ścian, okien, drzwi, dachu czy nawet podłogi. Jeśli nasze urządzenia grzewcze i całość architektury posiada również balkony, jesteśmy narażeni na uciekanie naszego ciepła. Większość z ciepłego powietrza wydostaje się przez dach, następnie przez ściany, narożniki jak i okna. Reszta wylatuje nawet przez piwnice. W tym wypadku świetnie sprawdza się termoizolacja budynku. Wielki rozwój technologii budowlanych pozwala nam na ocieplanie ścian nawet w bardzo starych domach, niezależnie od tego, w jaki sposób był on wznoszony, czy z jakich materiałów został on wykonany. Niesie to ze sobą wiele korzyści. Jeśli termomodernizacja zostanie przeprowadzona prawidłowo, koszty ogrzewania naszego mieszkania czy budynku mogą zmniejszyć się nawet o połowę. Jednak i taka kwota nie powinna nas przerażać, bowiem pieniądze, jakie wydajemy na ocieplanie ścian zwrócą nam się w ciągu kilku następnych lat, a my będziemy cieszyć się doskonałym ogrzewaniem naszego mieszkania. Ocieplanie domu to inwestycja, na którą każdy z domowników musi doskonale się przygotować. Na początku musimy zaopatrzyć się w specjalistę, który dokona oceny naszego budynku i bilansu energetycznego, jaki budynek wydziela. Ocieplenie powinno spełniać wszelkie wymagania, które zostały określone w rozporządzeniu. Najważniejsze jednak jest dobranie odpowiednich materiałów, z których zostanie wykonana izolacja. Zastosowanie materiału, którego termoizolacja nie jest o odpowiedniej grubości może sprawić, że nasze przenikanie ciepła wcale nie zmaleje, a nałożenie zbyt grubej warstwy termoizolacyjnej może z kolei nam się nie opłacić.
Najpopularniejszym materiałem, z którego korzystamy przy ocieplaniu ścian jest styropian. Jakie korzyści daje korzystanie z tego materiału? Latem pomaga budynkowi zapobiec nagrzewaniu się, a zimą potrafi utrzymać ciepło w budynku i zapobiega jego uciekaniu. Styropianowa ściana wykonana ze styropianu skutecznie chroni nas przed zimnem. Materiał ten nadaje się również idealnie, by ocieplić dachy, podłogi oraz fundamenty. Jego zaletą jest wytrzymałość jak i zdolność do niewchłaniania wody. Materiał posiada również inną zaletę, jaką jest jego lekka waga. Jest o wiele lżejszy od wełny mineralnej, co sprawia że cała konstrukcja budynku nie jest obciążona, co w wypadku wełny często się zdarza. Specjaliści doceniają również jego łatwość w obróbce, brak pyłków oraz brak zdolności do uczulania. W skrócie: materiał ten ma niemalże same zalety. Dlatego też jest najchętniej używanym materiałem do ocieplania, z którego korzysta wciąż taka sama liczba specjalistów. Przy doborze materiałów termoizolacyjnych bardzo ważny jest stopień jego przewodzenia ciepła. Im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej, bowiem wtedy izolacja jest o wiele lepsza. Wiąże się to jednak wtedy z o wiele większą ceną styropianu.
Na rynku możemy spotkać się z styropianami specjalistycznymi, które idealnie sprawdzają się w miejscach bardzo zawilgoconych. Ważne jest tutaj, aby nie nasiąkały one wodą. Materiały termoizolacyjne są ważne nie tylko ze względu na ich funkcjonalność, lecz także na ilość lat, przez jakie będą nam służyły. Dlatego właśnie materiały tego typu powinniśmy kupować z większym zaangażowaniem w skład, rodzaj i cenę materiału. Im lepszy materiał, tym większe prawdopodobieństwo dłuższej użyteczności. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich materiałów i dokładna ich analiza. Na tego typu wydatkach nie powinniśmy oszczędzać, bowiem im lepiej wykonana termoizolacja, tym mniejsze uciekanie ciepła. To z kolei wiąże się z mniejszymi wydatkami na opał, co w sezonie grzewczym pozwoli nam zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.
W Polsce możemy spotkać się również budynkami ceramicznymi. To, co wyróżnia takiego typu budynki to chłodna temperatura latem, jaka utrzymuje się wewnątrz takich budynków. Zimą z kolei wnętrza tego typu bardzo długo potrafią utrzymać ciepło, dzięki bardzo wysokiej akumulacji ciepła. Sprawy mają się podobnie w wypadku pokryć dachów. Chodzi tutaj o dachówki ceramiczne, które potrafią oprzeć się nawet bardzo gwałtownym i silnym wichurom, jakie mają w naszym kraju miejsce w ciągu ostatnich lat, a ich nasilenie stale wzrasta. Stare dachówki ceramiczne, które są w względnie dobrym stanie technicznym również są stosowane ponownie, na przykład podczas remontów dachów, a współczesna, bardzo bogata w modele i barwy pozwala nam na idealnie wpasowanie ich w stare, wyjątkowe wzory starych budynków. Dużo Polaków zaznacza, że rodzaj wybranych materiałów, z jakich wykonywana jest termoizolacja ma bardzo duże znaczenie dla budynku. Dobry materiał znacząco zmieni ryzyko pojawienia się w domu pleśni, czy grzybów, co z kolei oznacza mniejsze zawilgocenie w domu i doskonałą wentylację. Cegły i dachówki, jako bardzo trwałe elementy świetnie się tutaj sprawdzają od wielu lat. Wiele z dachówek przetrwało wieki w niezmienionej formie, o czym możemy przekonać się spacerując po starych miastach.