Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Jest to także bardzo często najważniejsza inwestycja w całym życiu. Przed podjęciem decyzji o zakupie domu, należy zwrócić uwagę na bardzo wiele różnych czynników, między innymi na jego lokalizację.
Najważniejszym czynnikiem dla wielu inwestorów są ograniczenia finansowe. Praktycznie nikt nie może sobie pozwolić na to, żeby kupić dom za praktycznie dowolną sumę. Dlatego należy przede wszystkim rozglądać się za ofertami, które są w zasięgu naszych możliwości finansowych. Kolejną bardzo ważną kwestią jest lokalizacja. Oczywiście czym dalej od centrum miasta, tym tańsza będzie nieruchomość, jednak konieczność ciągłych dojazdów jest bardzo uciążliwa i pochłania dużo czasu. Duże znaczenie ma także infrastruktura znajdująca się w pobliżu domu. Chodzi nie tylko o drogi, ale także o sklepy, szkoły, przychodnie i urzędy. Należy sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się źródła hałasu, na przykład ruchliwa trasa lub tory kolejowe.
Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na sam budynek i jego stan. Na pewno należy poważnie zastanowić się nad zakupem domu, który wymaga poważnego remontu. Często koszty takiego remontu są praktycznie niemożliwe do oszacowania na oko, zwłaszcza jeśli nie mamy dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Oznacza to, że możemy zainwestować w nieruchomość w stosunkowo dobrej cenie i następnie ponieść bardzo wysokie koszty związane z jej remontem, co sprawi, że zakup okaże się tak naprawdę nieopłacalny.
Taki problem pojawia się oczywiście jedynie w przypadku budynków z rynku wtórnego. Nie oznacza to jednak, że w przypadku zakupu od dewelopera nie powinniśmy zwracać uwagi na stan domu. Niestety firmom budowlanym również zdarzają się różne niedoróbki oraz usterki. Ważne jest dokładne zapoznanie się z firmą, od której kupujemy dom. Należy poszukać przedsiębiorstwa, które działa na rynku od dłuższego czasu i ma już grono klientów. Ich opinia będzie bardzo ważna, ponieważ przetestowali oni w praktyce wyniki pracy dewelopera. Jeśli budynek będzie posiadał liczne usterki można spróbować dochodzić swoich praw i domagać się od dewelopera ich usunięcia, jednak w praktyce jest to trudne i należy liczyć się z tym, że może się to nie udać.
Większość domów jednorodzinnych, które się buduje w tej chwili jest dosyć nieduża. Są to zazwyczaj budynki parterowe, z dwiema lub trzema sypialniami, zdecydowanie przystosowane do potrzeb rodziny jednopokoleniowej. Takie rozwiązanie jest pod wieloma względami korzystne, przede wszystkim zmniejsza koszty eksploatacji domu. Obecnie unika się piwnic, które generują dodatkowe koszty. Podnoszą wydatki związane z budową, a także sprawiają, że ocieplanie budynku staje się znacznie trudniejsze. Zakup większego domu, na przykład dla rodziny wielopokoleniowej będzie trudniejszy. W takim przypadku najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dom z rynku wtórnego.
Przy zakupie domu trzeba oszacować jakie dokładnie dodatkowe inwestycje trzeba będzie ponieść, żeby nadawał się on w pełni do zamieszkania, na przykład jakie meble trzeba będzie zakupić. Być może konieczne jest wymienienie niektórych elementów wykończenia takich jak płytki łazienkowe. To wszystko będzie w bardzo dużym stopniu wpływać na koszty inwestycji.
Alternatywą dla zakupu domu, jest jego wybudowanie. Nadal bardzo popularnym rozwiązaniem jest budowa tak zwanym systemem gospodarczym, który polega na tym, że inwestor samodzielnie nadzoruje wszystkie etapy budowy. Zazwyczaj ta metoda jest wybierana ze względu na możliwość oszczędności. Warto jednak pamiętać, że wymaga ona bardzo dużego zaangażowania, czasu oraz wiedzy w zakresie budownictwa. Alternatywą jest skorzystanie z usług dewelopera, który przeprowadzi wszystkie prace.
Z odbiorem domu lub mieszkania wiąże się dużo emocji, dlatego łatwo można przegapić różne usterki. Niestety większość deweloperów nie przyzna się do popełnionych błędów, dlatego to do właściciela nieruchomości będzie należała inicjatywa w ich usuwaniu i dochodzeniu swoich praw. Odbiór techniczny to ostatnia chwila, żeby zauważyć usterki, ponieważ można je usunąć na koszt dewelopera, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu. Wyegzekwowanie naprawy wad, które zostały zauważone po odbiorze, jest dużo bardziej skomplikowane.
W czasie odbioru technicznego przygotowuje się protokół. Ten dokument będzie zawierał uwagi dotyczące wymiarów, wykonania i wyposażenia nieruchomości. W protokole można także zawrzeć uwagi dotyczące nieporządku, ponieważ wykonawca jest zobowiązany do posprzątania po wszystkich pracach. Przed dokonaniem odbioru warto jeszcze raz zajrzeć do umowy podpisanej z deweloperem, ponieważ ten dokument dokładnie określa stan w jakim ma znajdować się dom lub mieszkanie, w tym szczegóły dotyczące wyposażenia, materiałów, otoczenia domu lub klatek schodowych. Na odbiór trzeba zabrać ze sobą plan nieruchomości, w którym zaznaczone są odpływy, punkty świetlne, gniazda elektryczne, schematy instalacji i inne ważne elementy.
W odbiorze musi uczestniczyć przedstawiciel dewelopera, który powinien udzielić informacji dotyczących istotnych spraw związanych z użytkowaniem nieruchomości, na przykład gwarancji i sposobu użytkowania różnych części wyposażenia. Jest również zobowiązany do udostępnienie dokumentów takich jak certyfikaty i atesty. Warto upomnieć się o zdjęcia, które będą pokazywały przebieg instalacji przykrytych tynkiem. Samodzielne dokonanie odbioru technicznego nieruchomości wymaga pewnej wiedzy. Osoby, które nie orientują się w kwestiach związanych z budownictwem mogą skorzystać z pomocy eksperta, na przykład inspektora nadzoru budowlanego. Koszt porady będzie wynosił około kilkuset złotych, więc jest stosunkowo nieduży.
Zakup takiej nieruchomości jak dom to oczywiście inwestycja na bardzo wiele lat, dlatego musi zostać bardzo dokładnie przemyślana. Zdecydowanie się na budowę daje dużo więcej swobody w wyborze różnych rozwiązań. Przede wszystkim możemy samodzielnie zdecydować o tym jaki projekt budynku chcemy zrealizować. Tutaj wybór jest bardzo duży i mamy szansę również na wprowadzenie zmian, na przykład w rozkładzie pomieszczeń, dzięki którym będziemy w stanie dopasować budynek idealnie do swoich potrzeb pod praktycznie każdym względem. Jedną z ważnych decyzji, które musimy podjąć jest między innymi wybór między oddzielną kuchnią, a aneksem kuchennym. Te drugie rozwiązanie jest obecnie dużo bardziej popularne i cieszy się zainteresowaniem ze strony większego grona osób, ponieważ młodzi ludzie mają coraz mniej czasu na gotowanie.