Nowoczesne lodówki – jak wybrać idealną?

Nowoczesne lodówki to urządzenia, które posiadają wiele interesujących funkcji. Nie tylko zamrażają i chłodzą produkty spożywcze – ich projektanci zatroszczyli się o więcej przydatnych rozwiązań. Tego typu urządzenia dodatkowo zostały wyposażone w rozwiązania, które umożliwiają zaoszczędzenie czasu, a także w dużym stopniu ułatwiają życie ich użytkownikom.

Zakup lodówki to dosyć ważna decyzja. Wybór urządzeń jest duży, a jednocześnie nie należą one do najtańszego dostępnego na rynku sprzętu, więc warto dobrze się zastanowić. W sklepach ze sprzętem AGD dostępne są dosłownie setki różnorodnych modeli. Przed zdecydowaniem się na jeden z nich warto poszerzyć swoją wiedzę na temat dostępnych funkcji, a także zastanowić się nad własnymi potrzebami.

Bardzo duże znaczenie ma bez wątpienia wielkość lodówki. Jest to jednej z jej naważniejszych parametrów. Dla wieloosobowej rodziny najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście duże urządzenie. Większa lodówka przyda się także osobom, które niezbyt często robią zakupy, ponieważ będzie można przechowywać w niej większe zapasy produktów spożywczych. Jeśli lubimy kupować jedzenie na zapach, powinniśmy również zdecydować się na zakup większej zamrażalki, dzięki której można w wygodny i bezpieczny sposób przechowywać bardzo wiele różnych produktów. Zamrażać możemy praktycznie wszystko od warzyw przez mięso po gotowe dania.

Interesującym rozwiązaniem jest lodówka wyposażona w dwa agregaty. Tego typu chłodziarko-zamrażalki pozwalają na włączenia lub wyłączanie poszczególnych części urządzenia. Jeśli nie używamy zamrażalki, ponieważ akurat nie przechowujemy w niej żadnych produktów, możemy ją po prostu wyłączyć i w ten prosty sposób zaoszczędzić dosyć dużo energii elektrycznej. Jeśli natomiast wybieramy się w dłuższą podróż, odłączamy od prądu chłodziarkę i zostawiamy zapasy w zamrażarce. Warto pamiętać, że urządzenie wyposażone w dwa oddzielne agregaty będzie droższe, jednak jednocześnie w określonych sytuacjach pozwala na dosyć duże oszczędności. Przyda się na pewno osobom, które dosyć często wyjeżdżają.

Niezależnie od tego jak bardzo nowoczesną lodówkę wybierzemy, konieczna będzie odpowiednia pielęgnacja tego urządzenia. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad użytkowania lodówki, aby zapewnić jej długie funkcjonowanie bez awarii. Przede wszystkim tego typu urządzenia nie należy ustawiać w pobliżu źródeł ciepła. Chodzi przede wszystkim o grzejniki oraz kuchenki. Bardzo ważne jest także zamykanie drzwi. Kiedy zostawiamy otwarte drzwi lodówki dłużej niż to konieczne, powodujemy utratę zimnego powietrza, co zwiększa zużycie prądu.

Nowoczesne lodówki projektuje się tak, aby były możliwie jak najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Ścianki urządzenia projektuje się tak, żeby były bardzo gładkie. Wykorzystane materiały są odporne na przyleganie zabrudzeń, unika się zakamarków, w których mogą gromadzić się resztki. W czasie czyszczenia lodówki trzeba również przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim uszczelki należy myć jedynie przy użyciu ciepłej wody, nie stosuje się w tym celu środków czystości. Wynika to z faktu, że detergenty mogą niekorzystnie wpłynąć na trwałość tego elementu. Trzeba także pamiętać o tym, że od czasu do czasu konieczne jest przetarcie z kurzu tylnej ścianki urządzenia. Gromadzący się tam kurz będzie stopniowo pogarszać wentylację silnika i może ostatecznie doprowadzić do awarii.

Nowoczesne lodówki posiadają wiele interesujących dodatkowych funkcji, które mogą okazać się bardzo przydatne. Na pewno warto zainteresować się lodówkami o energooszczędnej konstrukcji. Ich eksploatacja może być tańsza o kilkadziesiąt złotych w skali roku. W zamrażarkach stosuje się tak zwany system bezszronowy, dzięki któremu nie trzeba ich rozmrażać. Innym ciekawym rozwiązaniem jest szybkie zamrażanie, które okazuje się niezwykle przydatne na przykład kiedy trzeba szybko przygotować kostki lodu. Nowoczesne urządzenia posiadają także zewnętrzny panel sterujący, który będzie powiadamiał na przykład o nadmiernym wzroście temperatury wewnątrz urządzenia. Bardzo praktyczne jest automatyczne rozmrażanie. Polega ono na automatycznym usuwaniu wody z wnętrza urządzenia bez konieczności wyłączania go. Akumulator zimna umożliwia utrzymanie niskiej temperatury nawet bez braku zasilania, więc przydaje się w awaryjnych sytuacjach.

Przed zakupem lodówki warto zajrzeć do wnętrza urządzenia i przekonać się, czy będzie ono rzeczywiście praktyczne w użytkowaniu. Przede wszystkim półki oraz balkoniki powinny umożliwiać wygodne przechowywanie różnych produktów spożywczych, w tym również owoców i warzyw, jajek i dużych butelek z napojami. Bardzo przydatna jest więc szeroka półka na duże, dwulitrowe butelki. Większość lodówek jest wyposażona w dużą, dolną szufladę, która doskonale nadaje się do przechowywanie różnego rodzaju warzyw. Ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są zdejmowanie drzwi, które można przekładać i montować z różnych stron. Przechowywanie różnych produktów będzie łatwiejsze również dzięki regulacji zawieszenia półek znajdujących się na drzwiach.

Dzięki wyborowi właściwej lodówki możemy znacznie zwiększyć swój komfort, a także zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego rozwiązania, ponieważ na rynku dostępna jest ogromna różnorodność modeli. Nie ma problemu z dobraniem lodówki dla dużej rodziny lub dla singla, który mieszka w kawalerce. Dostępne są także modele projektowane dla firm, na przykład sklepów, barów i restauracji. Tutaj również znalezienie niezbędnego urządzenia nie będzie bardzo trudnym zadaniem.

Najważniejszym parametrem lodówki jest jej wielkość. Jeśli kupimy za małe urządzenie, nie będzie my mogli w nim swobodnie pomieścić wszystkich zakupów. Zbyt duża lodówka będzie zużywać energię i niepotrzebnie zwiększać nasze rachunki za elektryczność. Kiedy już określimy jak duża powinna być nasza lodówka, musimy zwrócić uwagę na wygodny i praktyczny rozkład wszystkich półek oraz szuflad. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na rozmiary zamrażalnika – czy będzie on wystarczający na nasze potrzeby. Być może wystarczającym rozwiązaniem będzie sama chłodziarka pozbawiona w ogóle funkcji zamrażania, ponieważ zakup takiego urządzeni pozwoli na dosyć duże oszczędności. Czasem korzystnym pomysłem jest zakup oddzielnej, dużej zamrażalki, dzięki której będziemy mogli przechowywać bardzo duże zapady mięsa, warzyw oraz gotowych dań, które możemy przygotować w większych ilościach i oszczędzić w ten sposób czas na codziennym gotowaniu.