Nowoczesne drzwi antywłamaniowe

Według aktualnie obowiązujących w Polsce przepisów, dostępne w sprzedaży, po zaryglowaniu drzwi antywłamaniowe powinny przez około pięć minut skutecznie zabezpieczać dom przed próbą włamania przy użyciu takich narzędzi jak śrubokręty, obcęgi, kliny, łomy czy wiertarki, czyli wszystkie te narzędzia, które jak pokazują statystyki najczęściej wykorzystywane są przez złodziei w trakcie włamania. Jak zapewniają producenci drzwi zewnętrznych, takie możliwości dają jedynie produkowane zgodnie z najnowocześniejszymi technologii antywłamaniowe drzwi. Ze względu na to, że liczba kradzieży z włamaniem do domów nie maleje, a nawet w niektórych latach nieznacznie w porównaniu do poprzednich wzrasta, ludzie coraz bardziej świadomi zagrożenia, duży nacisk kładą na dobrane odpowiednio wysokiej jakości drzwi antywłamaniowych. Równie ważne co bezpieczeństwo jest również termoizolacyjność drzwi, będąca nieco wyżej w rankingu niż ich estetyczny design. Specjaliści zgodnie podkreślają, że skuteczne zabezpieczenie przed wyważeniem będzie stanowił zamontowany wysokiej klasy zamek listwowy z wielopunktowym ryglowaniem – najlepsze będą drzwi z zamkiem posiadającym 5 stalowych rygli obrotowych i 4 rygle trzpieniowe,. Te ostatnie blokują się w czasie zamykania, a ich wyważenie jest niezwykle trudne, nawet dla doświadczonego złodzieja, który w swoim życiu złamał już nie jeden zamek.
Wkładka patentowa z systemem anti-picking to również niezbędny element wyposażenia najbezpieczniejszych, w obecnych czasach dostępnych na rynku drzwi antywłamaniowych. Taka wkładka jest całkowicie zabezpieczona przed rozwierceniem. Dodatkowo taka wkładka przez producentów wyposażona została w funkcję niezależnego obustronnego otwierania drzwi w sytuacjach największego zagrożenia, co oznacza możliwość zagrożonej osobie otwarcia drzwi nawet kiedy po drugiej stronie zamka znajduje się klucz. To bardzo innowacyjna technika, w znacznym stopniu zwiększająca mieszkańców domu wyposażonego w drzwi z taką właśnie wkładką. Nowoczesne systemy jakie w dzisiejszych czasach stosują producenci antywłamaniowych drzwi, posiadają wmontowaną także opatentowaną rozetę, która jest bardzo skuteczną, dodatkową ochroną chroniącą wkładkę przed próbą rozwiercenia zamka przez złodzieja. Rozeta wykonywana jest wyłącznie ze stali nierdzewnej.
Stosunkowo nową, za to najnowocześniejszą i niesamowicie innowacyjną i rzadko spotykaną technologią jakie są specjalne napędy, które umieszcza się w drzwiach. Niestety na razie w niewielu modelach są dostępne, bowiem napędy te poniekąd znajdują się póki co w fazie głębokiego testu. Jednak te które ją mają, wyposażone są w możliwość automatycznego ich otwierania zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Możliwe jest to dzięki zamontowaniu odpowiednio skonstruowanych nadajników działających w technologii dwukierunkowego sterowania radiowego, dzięki kodowaniu, znanemu między innymi z zastosowania w bankowości. Wbrew temu co może pomyśleć większość ludzi taki kod jest niezwykle trudny do skopiowania, nawet przez najsprytniejszego hakera. Drzwi z takim systemem sterowane mogą być przy pomocy smartfona, ci być może w perspektywie najbliższych lat takiemu modelowi drzwi antywłamaniowych przysporzy to ogromnej ilości zwolenników. Taka aplikacja zainstalowana na telefonie pozwala na sprawdzenie w dowolnym czasie i dowolnym miejscu, czy nasze drzwi są aktualnie otwarte czy zamknięte, tak jak powinny. Ta informacja umożliwi szybką reakcję, na ewentualne odwiedziny naszego domu przez nieproszonego przez nikogo gościa – złodzieja. W razie konieczności wydajemy poprzez aplikację stosowne polecenie, które wezwie odpowiednie służby w celu sprawdzenia co się dzieje pod wskazanym przez nas adresem. W przyszłości dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania na szeroką skalę, będzie można zapobiec wielu kradzieżom, zmniejszając w dość znaczący sposób wszystkie statystyki.
Co prawda są jeszcze w stosunkowo niewielkiej ilości, a le na rynku dostępne są również drzwi antywłamaniowe wyposażone w specjalne przeszklenie. W takich elementach stosuje się specjalnie wykonane przeszklenie, którego podstawą jest zespolone szkło bezpieczne (VSG). Takie szkło wykonane w odpowiedniej technologii stosowane jest zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej stronie drzwi – dla zwiększenia jeszcze bardziej poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Najlepsze drzwi tej klasy, jak przekonują producenci, mogą stawiać nawet więcej niż 10 minutowy opór doświadczonemu włamywaczowi, wyposażonemu w całą serię narzędzi, nawet elektronarzędzi.
Prawdą jest, że zakup drzwi antywłamaniowych, szczególnie tych najwyższej klasy i skuteczności jest inwestycją pochłaniającą naprawdę dość dużą część naszego domowego budżetu. Jednak warto zastanowić się, czy taka inwestycja, w perspektywie lat, gdyż zakupione najwyższej jakości drzwi włamaniowe domownikom skutecznie służą czasem nawet przez kilkanaście lat, nie będzie inwestycją wielce trafioną i opłacalną. Bowiem jak i na zdrowiu tak i na własnym bezpieczeństwie najbliższych nam osób nie warto przesadnie oszczędzać. Wystarczy pomyśleć o prawdopodobieństwie wystąpienia kradzieży. Jak wynika z policyjnych statystyk, z roku na rok niestety zamiast się zmniejszać pozostaje bez zmian. Przy włamaniu okazać się może, że ilość zniszczeń i wartość wszystkiego co zostało nam skradzione nawet kilkukrotnie przewyższa wartość nakładów finansowych, jakie poniesione zostały na zakup tych najnowocześniejszych i wysokiej jakości drzwi zewnętrznych antywłamaniowych. Dlatego nie ma się co zastanawiać nawet nad ich zastosowaniem.