Najlepsza organizacja przestrzeni poddasza

Nic innego jak tylko sposób w jaki podzielona zostanie przestrzeń na poddaszu domostwa decyduje o wygodzie i aranżacji wszystkich znajdujących się tam pomieszczeń. Nie chodzi tu jedynie o to, aby wnętrza dopasowane zostały tylko do naszych własnych potrzeb, ale równie ważne o ile nie ważniejsze jest niemal idealne dopasowanie do elementów konstrukcyjnych. Podział przestrzeni pod skosami zależy przede wszystkim od wielkości poddasza, konstrukcji dachu, układu kominów i miejsca połączenia z niższą kondygnacją. Im większa powierzchnia tym zdecydowanie więcej możliwości. Jednak bardzo doświadczony architekt z wyobraźnią jest w stanie wyczarować cudo nawet z niewielkiej przestrzeni poddasza. Nie da się ukryć, że wnętrza jakie znajdują się pod spadzistym dachem mają swój jakiś niezaprzeczalny wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Niestety, przez skosy, które są bez wątpienia zarówno najmocniejszą jak i najsłabszą stroną takich pomieszczeń, stają się one niezwykle trudne w urządzeniu i bardzo często nie jesteśmy w stanie wykonać tego samodzielnie i konieczna jest pomoc doświadczonego architekta. Kluczem do niewątpliwego sukcesu i cudownej aranżacji jest odpowiedni podział przestrzeni ( w przypadku większego poddasza, kiedy jest ono niewielkich rozmiarów często jakikolwiek podział nie ma specjalnie większego sensu). Dobry i pomysłowy architekt powinien bez problemów wiedzieć jak skutecznie i efektownie wykorzystać wszystkie trudne miejsca znajdujące się tuż pod pod skosami na różnego typu schowki
czy zabudowy. Jak wiadomo na poddaszu nie zawsze jest możliwość umieszczenia zbyt dużej ilości mebli, dlatego wszelkie zabudowy czy schowki będą w takiej sytuacji szalenie praktycznym rozwiązaniem. Jak wiadomo i nie trudno się by było tego nawet domyślić, że im bardziej płaski jest dach domu tym samym jednocześnie wyższa staje się tak zwana ścianka kolankowa, co zdecydowanie podnosi funkcjonalność wnętrz. Niby mówi się, że aby jak najlepiej można było wykorzystać przestrzeń poddasza wysokość ścianki, w najwyższym miejscu powinna wynosić minimalnie 190 cm. Ma to pewne uzasadnienie z punktu widzenia technicznego, jednak nawet jeśli ta wysokość będzie zdecydowanie mniejsza przy dobrym pomyśle i odpowiednim nakładzie pracy da się stworzyć na poddaszu wyjątkowe pomieszczenie różnego przeznaczenia i zastosowania.
Najczęściej na poddaszu pojawiają się pomieszczenia takie jak bawialnie, sypialnie czy łazienki. Coraz częściej również przestrzeń ta przeznaczana jest pod biblioteki, pracownie a nawet gabinety, przydatne dla osób dużo czasu spędzających na pracy w domu. Najłatwiejsze jednak jest urządzenie poddasza będącego tylko jednym pomieszczeniem skupiającym się ściśle wokół jednego elementu takiego jak na przykład komin. Im więc ej pomieszczeń chcemy tam umieścić, tym więcej pracy i środków finansowych taka inicjatywa za sobą pociągnie.
Przede wszystkim każdy plan opisujący adaptację poddasza trzeba zacząć od oznaczenia odpowiedniej ilości kominów, a także wszystkich tych miejsc, w których nie bezie problemu z dostępem do kanalizacji. Przy aranżacji poddasza, dla jego planów niebagatelne znaczenie mają możliwości umiejscowienia schodów, w każdym miejscu gdzie byłoby to najwygodniejsze i najbardziej funkcjonalne dla wszystkich domowników. Oczywistym faktem z całą pewnością jest to, że piony kanalizacyjne wyznaczają dogodne położenie łazienek, jeśli takowe na poddaszu mają zostać umieszczone. W przypadku usytuowania wejścia na poddasze, to zależne jest ono jedynie a raczej aż od całego układu komunikacyjnego. W pierwszej kolejności, a by uniknąć późniejszych dość trudnych w zniwelowaniu problemów technicznych w pierwszej kolejności najlepiej będzie zaplanować rozmieszczenie pomieszczeń względem ścian zewnętrznych oraz usytuowanie drzwi do nich.
Największe problemy w aranżacji sprawiają te poddasza, na których cała niemal przestrzeń podzielona jest przez kominy i bloki przewodów z niższych kondygnacji. Takie poddasze z istniejącymi przegrodami warto potraktować jako elementy dzielące przestrzeń i w pewnym sensie ją ograniczające. Będą przydatne, bo jeśli byśmy się przez chwilę dość wnikliwie nad tym zastanowili, to mogą posłużyć one za pewną zasłonę, gdzie ukryć można sprzęty takie jak lodówka ( ustawiona za słupem) , zlew ( dobre miejsce dla niego znajdzie się za kominem o ile możliwości techniczne nam to umożliwią) czy łóżko za ścianą, które odgrodzi przestrzeń do spania i relaksu od tej użytkowej. Chcąc na poddaszu umieścić kuchnię, dla oszczędności nieco przestrzeni warto sprytnie połączyć ją z jadalnią czy nawet niewielką przestrzenią dziennego pokoju. W przypadku takich przestrzeni nie należy bać się niestandardowych rozwiązań, zamykając i niepotrzebnie tym samym zamykając bardzo cenny każdy centymetr powierzchni poddasza. W oszczędności przestrzeni pomoże również dobre rozplanowanie dużej ilości niewielkich schowków, zamiast umieszczania tam jakiejś dużej szafy na nawet pomieszczenia pod garderoby. Bardzo dobrym i praktycznym pomysłem na umieszczanie takich schowków są połacie przy ściance kolankowej. Bardzo dobrze to wygląda, a przede wszystkim pozwala na schowanie bardzo dużej ilości rzeczy przy jednoczesnym zaoszczędzeniu sporych przestrzeni. Niestety, na takie schowki najczęściej trzeba trochę poczekać, ponieważ wykonywane są przede wszystkim na indywidualne zamówienie klienta, a zakup ich gotowych, od ręki w konkretnym potrzebnym wymiarze okazać się może czasem niemożliwym do osiągnięcia działaniem. Ale efekt wynagrodzi nam z pewności czas oczekiwania.