Najczęściej popełniane błędy przy sadzeniu drzew

Sadzenie drzew tylko z pozoru wydaje się być niezwykle prostym zajęciem. Często niestety zdarza się jednak, że przy wykonywaniu tej czynności w naszym ogrodzie coś może pójść nie tak i nie zawsze będziemy świadomi popełnionego błędu. Drzewa tak samo jak jakakolwiek inna roślina, tuż po zasadzeniu potrzebują odpowiedniej ilości czasu, aby mogły się w pełni zaaklimatyzować. W tym czasie są zdecydowanie bardziej niż kiedykolwiek indziej wrażliwe na czynniki takie jak mróz, patogeny, szkodniki czy susza. Dlatego też bardzo istotny jest przebieg prawidłowego sadzenia oraz wszystkich innych wykonywanych w tym czasie przy sadzonkach czynnościach pielęgnacyjnych. Wielu osobom bardzo mylnie wydaje się, że sadzenie drzew jest czynnością na tyle prostą, że nie da się popełnić żadnych poważniejszych błędów. Z lekkim uśmiechem odpowiadają: a co to za większa filozofia wykopać dół, umieścić w nim roślinę i zasypać ją ziemią? Jednak jak przychodzi do wykonania tego w praktyce, we własnym ogrodzie, wówczas w zdecydowanej większości przypadków zaczynają pojawiać się problemy. Każdy, nawet najmniejszy błąd, jaki popełniony został w trakcie sadzenia rośliny może w dość znaczącym stopniu zagrażać jej prawidłowemu rozwojowi. Jakie są zatem najczęstsze błędy popełniane przy sadzeniu drzew? Oto one.
1. Nieodpowiedni moment. Każdy gatunek rośliny ma swój ściśle określony, najlepszy moment na podjęcie się jej zasadzenia. Dostępne w specjalistycznych szkółkach drzewka przeznaczone specjalnie do zasadzenia podzielić można na trzy następujące grupy:
– drzewa z gołym korzeniem – te przeznaczone są do sadzenia w okresie bardzo wczesnej wiosny ewentualnie jesienią. Najlepsze terminy to kwiecień-maj lub październik-listopad. Warto dodać, że jesienne sadzenie ma także te zaletę, że rośliny w tym czasie znacznie łatwiej podlegają aklimatyzacji;
– drzewa z uformowaną bryłą korzeniową (sprzedawane w specjalnym pojemniku)
– drzewa z uformowaną bryłą korzeniową w worku jutowym (niekiedy zdarza się je jednak spotkać sprzedawane w siatce).
Wszystkie drzewa z uformowaną bryłą korzeniową nadają się spokojnie do sadzenia przez cały okres wegetacyjny, więc zapominalskim i nie potrafiącym trzymać pewnych terminów zdecydowanie bardziej polecane są te sadzonki, a nie drzewa o gołych korzeniach. Pomimo takiej uniwersalności czasu sadzenia, warto jednak, dla osiągnięcia optymalnych efektów okres sadzenia zaplanować na wiosnę lub jesień.
2. Źle dobrana głębokość umieszczenia sadzonki. W tym wypadku należy trzymać się jednej złotej zasady, mówiącej o tym, że drzewo w dołku powinno zostać umieszczone w taki sposób, aby luźno mieściły się w nim jego korzenie. Wszelkie próby zaginania czy łamania są absolutnie zakazane. Jeśli już koniecznie musimy zmniejszyć długość korzenia, najlepszym rozwiązaniem będzie jego niewielkie podcięcie, pod warunkiem, że jego długość nie jest mniejsza niż 20 cm. Dołek powinien mieć odpowiednią szerokość i głębokość, dlatego same jego wykopanie, bez jakichkolwiek przemyśleń nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. W takim wypadku należy pamiętać, że szyjka korzeniowa, czyli miejsce pomiędzy korzeniami a pniem powinna zostać odkryta.
3. Zbyt żyzne podłoże w dołku. Tak nawet ta wydawać by się mogło bardzo pożądana cecha może negatywnie wpływać na świeżo zasadzone drzewko. Takie umieszczanie sadzonek w tych właśnie miejscach ma sens tyko w tych sytuacjach:
– gdy naszym celem jest zwiększenie przepuszczalności gleby
– gdy stosowane przez nas nawozy są bardzo dobrze sfermentowane.
Najczęściej w sytuacjach, gdy glebach jest zdecydowanie zbyt żyzna pojawiają się problemy ze stymulacją wzrostu korzenia.
4. Nieumiejętność sadzenia. Dla lepszego efektu, co najmniej na kilka godzin korzenie sadzonego drzewa powinny zostać umieszczone w wodzie. Nie tylko roślina bardzo dobrze nasiąknie, ale również dzięki temu bardzo łatwo będzie można je od siebie pooddzielać już w pojemniku. Prawidłowe sadzenie polega na umieszczeniu drzewka w wykopanym wcześniej na odpowiednią szerokość i głębokość dołku, koniecznie pod kątem prostym. Jeśli nie zawsze jest to możliwe wówczas należy skorzystać z pomocy palika. Po zasadzeniu wiele osób zapomina też o tym, że ziemia wokół nowo zasadzonej sadzonki zostać powinna bardzo solidnie udeptana. Na szczęście mało kto zapomina o solidnym podlaniu dopiero co zasadzonego w ziemi drzewka.
5. Błąd rozstawu pomiędzy poszczególnymi drzewami. Brak zachowania odpowiedniej odległości stanowi zdecydowanie jeden z najczęściej występujących błędów. Każde drzewo ma swoją finalną wielkość, którą przed zasadzeniem obowiązkowo należy sprawdzić. Nie jest to trudne, bowiem takie elementarne informacje najczęściej zawarte są na specjalnej etykiecie dołączonej do zakupionej sadzonki. Poza wysokością warto sprawdzić również system korzeniowy po to, aby znajdujące się w swoim bliskim sąsiedztwie rośliny wzajemnie się nie eliminowały. Doczytanie dalekich informacji pomoże nam również dobrze dobrać odległość zasadzenia poszczególnych gatunków drzew w odpowiedniej odległości od zabudowań. Bowiem korzeń drzewa znajdującego się nieprawdopodobnie blisko domu, mogą bardzo negatywnie wpływać na stabilność konstrukcji domu, co przy długotrwałym istnieniu takiej sytuacji, może być bardzo niebezpieczne dla wszystkich jego mieszkańców. To samo dotyczy sadzenia drzew ze zbyt mocno rozbudowanym systemem korzeniowym w bliskim sąsiedztwie obiektów malej ogrodowej architektury czy ogrodzeń. Warto również dowiedzieć się, które gatunki ma tendencję to wytwarzania napływów korzeniowych (wystające ponad powierzchnię ziemi korzenie) oraz odrostów korzeniowych, mogących spowodować nie małe zniszczenia.