Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to niezwykle ważna decyzja. Przed jej podjęciem często trzeba poświęcić bardzo dużo czasu na poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości. Należy wziąć również pod uwagę wiele innych czynników takich jak wielkość, lokalizacja, a także przede wszystkim cena mieszkania, która dla wielu osób ma decydujące znaczenie.

Do najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć w takich okolicznościach należy wybór między mieszkaniem z rynku wtórego i pierwotnego. W tym przypadku ważnym czynnikiem jest cena – mieszkania, które miały już właściciela, będą zazwyczaj dużo starsze. Zaletą nieruchomości z rynku pierwotnego jest fakt, że możemy je urządzić i zaplanować w dużym stopniu zgodnie z własnymi upodobaniami. W przypadku rynku wtórnego często jesteśmy skazani na wybór nieruchomości znajdującej się w starym budynku, którego stan techniczny może być również daleki od idealnego. Często nie możemy przewidzieć wszystkich kosztów, które mogą być tym związanie. Obecnie mieszkania z rynku wtórnego cieszą się dosyć dużą popularnością. Wynika to z faktu, że są dostępne w bardziej korzystnych cenach, jednocześnie jednak zazwyczaj mają bardziej praktyczny rozkład pomieszczeń.

Przy wyborze mieszkania, które chcemy kupić kluczową rolę będą oczywiście odgrywały nasze możliwości finansowe. Każdy dysponuje ograniczonym budżetem na taki zakup. Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków kupujemy mieszkanie na kredyt, który będziemy następnie spłacać przez wiele lat. W takiej sytuacji należy bardzo dokładnie rozważyć swoje możliwości finansowe i wybrać górną granicę cenową dla nieruchomości, które będziemy oglądać. Należy także uwzględnić dodatkowe koszty związane z nabyciem mieszkania, np. konieczność remontu, zakupu nowych mebli oraz koszty związane z różnego rodzaju formalnościami.

Nie bez znaczenia jest wielkość mieszkania. Dla jednej osoby w zupełności wystarczy kawalerka, jednak kilkuosobowa rodzina będzie potrzebowała mieszkania o dużo większej powierzchni. W takim przypadku potrzebne będą co najmniej dwie sypialnie. Wielkość musi być dopasowana do potrzeb. Często oznacza to na przykład wybór większego mieszkania położonego jednak w większej odległości od centrum miasta. Czasem trzeba się pogodzić z dłuższym dojazdami na rzecz metrażu, który zapewni odpowiedni komfort wszystkim domownikom.

Oczywiście ważna jest także lokalizacja naszego nowego mieszkania. Zazwyczaj czym bliżej centrum, tym lepiej. Z drugiej strony wiele osób świadomie wybiera nieruchomości położone na obrzeżach miasta, gdzie panuje większy spokój i cisza i można odpocząć po cały dniu pracy. Mieszkanie w większej odległości od centrum jest związanie z koniecznością dojazdów, które mogą być uciążliwe, czasochłonne i stresujące. Jednocześnie mieszkania położone w ruchliwej okolicy często zapewniają niższy komfort. Na pewno trzeba też pamiętać, że mieszkania położone w dobrej lokalizacji mogą być znacznie droższe i w związku z tym przekraczają możliwości finansowe wielu osób.

Oprócz lokalizacji liczy się także infrastruktura w okolicy, w której zamieszkamy. Warto wybrać mieszkanie, które znajduje się w pobliżu sklepów, urzędów, a także szkoły i przychodni. Jeśli mamy psa, przyda się park. Czasem takie szczegóły mogą w dużym stopniu ułatwić życie i znacznie zwiększyć nasz komfort. Należy także zwrócić uwagę na wszystkie elementy w otoczeniu mieszkania, które mogą niekorzystnie wpływać na domowników, na przykład ruchliwe trasy.

Konieczność przeprowadzenia remontu mieszkania znacznie zwiększy jego koszty. Jednocześnie często trudno jest dokładnie oszacować wszystkie wydatki, które będą wynikały ze wszystkich prac. Dlatego w przypadku kupowania nieruchomości wymagającej dużego remontu, warto zachować ostrożność. Najlepiej taką decyzję skonsultować z osobą, która ma dużą wiedzę na ten temat i będzie potrafiła nam doradzić. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której będziemy przepłacać za mieszkanie nie warte swojej ceny.

Warto oczywiście również zwrócić uwagę na rozkład pokoi. Na przykład czy w mieszkaniu znajduje się kuchnia otwarta, czy zamknięta. Obecnie kuchnie otwarte to w zasadzie standard w większości mieszkań. Jednocześnie takie rozwiązanie ma przeciwników, ponieważ wymaga utrzymania wysokiego poziomu czystości w kuchni. Także zapachy w czasie gotowania będą rozchodzić się po całym pomieszczeniu. W zasadzie wybór między tymi rozwiązaniami będzie uzależniony przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Osoby, które mało gotują, na pewno uznają aneks kuchenny za zupełnie wystarczający.

Czasem warto także zainteresować się sąsiadami. Głośni sąsiedzi potrafią naprawdę uprzykrzyć życie napsuć dużo nerwów. Przeszkadzać będą małe dzieci, ale przede wszystkim głośne imprezy do późna. Często w takich przypadkach nawet interwencje policji nie dają dobrych efektów, więc trzeba bardzo na to uważać.

Oprócz kosztów zakupu mieszkania trzeba także brać pod uwagę wydatki związane z kosztami jego eksploatacji. Tutaj w grę wchodzi przede wszystkim czynsz, a także inne opłaty. Na przykład mieszkanie rogowe, które ma dwie zewnętrzne ściany będzie potrzebowało znacznie bardziej intensywnego ogrzewania. Oczywiście bardzo wiele zależy od tego w jaki sposób będziemy eksploatować nieruchomość, istnieją jednak mieszkania z mniejszym czynszem. Na przykład jeśli na dole budynku znajdują się lokale użytkowe, więc budynek przynosi dochody, może to wpłynąć w dużym stopniu na obniżenie czynszu pobieranego od mieszkańców. Ostatecznie przełoży się to na bardzo duże oszczędności.

Jak widać przy zakupie mieszkania trzeba konieczne wziąć pod uwagę bardzo wiele różnorodnych czynników, które wpłyną na nasz komfort, a także na domowy budżet. Na pewno trudno oczekiwać, że znajdziemy nieruchomość idealną, która dokładnie spełni nasze wymagania. Niestety czasem konieczne jest pójście na różne kompromisy, które zazwyczaj wymuszone są przez ograniczone możliwości finansowe.

Na szczęście sytuacja na rynku nieruchomości robi się coraz bardziej korzystna dla inwestorów. Ceny mieszkań, które jeszcze do niedawna były bardzo wygórowane, teraz spadły i są nieco bardziej przystępne. Obowiązuje także nadal program Mieszkanie dla Młodych, który jest bardzo dużym ułatwieniem dla wszystkich młodych osób pragnących zakupić własne mieszkanie, a także dom. Środki uzyskane w ramach tego programu pomagają przede wszystkim w pokryciu wkładu własnego, który jest obecnie wymagany przez banki aby otrzymać kredyt hipoteczny. Dzięki temu wiele młodych osób może kupić swoje pierwsze mieszkanie.