Meble ogrodowe – jak wybrać?

Meble przydadzą się w ogrodzie, a także na tarasie i na balkonie. Muszą być odporne na warunki atmosferyczne, niskie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu przez dłuższy czas zachowają ładny wygląd. Dobrze jeśli zostaną wykonane z materiału, który łatwo się czyści i nie wymaga renowacji.

Na rynku dostępne są meble ogrodowe wykonane z materiałów takich jak plastik, drewno, metal i szkło. Najtańsze są produkowane z plastiku niskiej jakości – są one niezbyt estetyczne, a także dosyć łatwo mogą się połamać. Cieszą się zainteresowaniem głównie ze względu na niską cenę. Jeśli duże znaczenie ma estetyka, lepiej zdecydować się na meble z nieco wyższej półki. Będą one nie tylko wygodne, ale staną się także ozdobą otoczenia domu.

Przed zakupem mebli do ogrodu trzeba zastanowić się nad ich ilością i rozmiarem. Należy wziąć pod uwagę ile mamy miejsca w ogrodzie. Nie można także zapominać, że większość takich mebli w czasie zimy będzie wymagała przechowywania pod dachem, w celu zabezpieczenia przed niszczącym działaniem niekorzystnej pogody. Dlatego warto sprawdzić, czy dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, w którym zmieści się całe wyposażenie, które chcemy kupić. Meble przechowywane w pomieszczeniu należy odpowiednio przygotować przed wystawieniem ich do ogrodu lub na taras. Zazwyczaj wystarczy je jedynie przetrzeć wilgotną szmatką. Większe zabrudzenia usuwa się przy pomocy wody z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego.

Na pewno bardzo estetycznym uzupełnieniem ogrodu są meble wykonane z drewna, które świetnie komponują się z roślinnością, a także z małą architekturą, na przykład altankami. Niestety te wykonane z mniej trwałych gatunków będą wymagać systematyczne konserwacji. Meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, dlatego nie potrzebują dodatkowej impregnacji. Chociaż surowe drewno może zmienić kolor, nie będzie to zmniejszać jego trwałości. Szarzeniu zapobiegnie pokrycie drewna olejem. Olejowanie należy powtarzać co najmniej raz na sezon. Odpowiedni preparat nanosi się przy pomocy pędzla lub szmatki, następnie meble trzeba odstawić do wyschnięcia. Drewno pokryte lakierem wystarczy umyć. Odpryski i zarysowania należy przeszlifować i polakierować.

Do ogrodów tradycyjnych bardzo dobrze pasują meble wykonane z rattanu oraz wikliny. Te naturalne materiały są bardzo uniwersalne i charakteryzują się ciekawą estetyką. Jednocześnie należą do stosunkowo delikatnych. Meble z tych materiałów łatwo nasiąkają wodą, co sprawia, że są podatne na pękanie. Z tego powodu należy czyścić je przy pomocy lekko wilgotnej szmatki i unikać nadmiernego moczenia. Do wody można dodać odrobinę octu lub soku z cytryny. Mokre meble suszy się w cieniu, w przewiewnym miejscu, ponieważ na słońcu mogą pękać.

Z nowoczesnym ogrodem i domem doskonale komponują się meble wykonane z metalu. Meble ogrodowe z metalu są stosunkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dotyczy to zarówno aluminium i żeliwa. Jeśli na meblach pojawi się rdza, trzeba ją usunąć przy pomocy szczotki drucianej i następnie pokryć powierzchnię farbą antykorozyjną. Niektóre poduszki przeznaczone do używania na zewnątrz są zabezpieczone impregnatem. W takim przypadku nie należy ich prać, ponieważ usunie się warstwę ochronną. W sklepach można znaleźć również specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia tkanin ogrodowych.

Dużą popularnością cieszą się meble z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Oprócz tanich mebli plastikowych dostępne są produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów syntetycznych, które wyróżniają się eleganckim wyglądem oraz są bardzo łatwe do utrzymania w dobrym stanie. Pielęgnacja mebli ogrodowych wykonanych z tworzyw sztucznych jest stosunkowo prosta – nie wymagają one dodatkowego zabezpieczenia, wystarczy je umyć. Dostępne są preparaty przeznaczone do tego typu materiałów, które odświeżają kolor i chronią przed zabrudzeniami.

Do bardzo ciekawych rozwiązań należy technorattan. Jest to popularny materiał, z którego wykonuje się głównie estetyczne meble do ogrodu, na taras i balkon. Można go znaleźć również pod innymi nazwami – ekorattan, rattan ekologiczny i rattan syntetyczny. Technorattan imituje wygląd naturalnego materiału jakim jest rattan. Zachowuje jego walory estetyczne, jednocześnie charakteryzuje się większą trwałością. Materiał syntetyczny znacznie lepiej znosi złe warunki pogodowe oraz ładnie się prezentuje.

Meble ogrodowe z technorattanu wyplata się ręcznie, co oznacza, że są dopracowane we wszystkich szczegółach i unikalne. W przypadku mebli, które będą stały na świeżym powietrzu, kluczowe znaczenie ma odporność na działanie zmiennej pogody – opadów deszczu i śniegu, niskich i wysokich temperatur, promieni słonecznych. Dzięki temu meble ogrodowe z technorattanu nie muszą być chowane na zimę. Wystarczy przykryć je folią, żeby uniknąć zabrudzeń. Dodatkowo technorattan łatwo utrzymać w czystości. Usuwanie zabrudzeń z gładkiej powierzchni nie stanowi większego problemu, wystarczy jedynie przetrzeć je wilgotną szmatką z dodatkiem środka czyszczącego. Zaletą mebli ogrodowych z technorattanu jest również ich niska masa – można je bez problemu przenosić z miejsca na miejsce w zależności od potrzeby.

Z tego materiału wykonuje się przede wszystkim meble przeznaczone do ogrodu, na balkon i taras. Dostępne są fotele, krzesła, stoły i sofy. Meble z technorattanu można także wykorzystać do aranżacji wnętrz, na przykład salonu. Ciekawym dodatkiem do wnętrza będą różne akcesoria i dekoracje z tego materiału, na przykład donice, wazony i skrzynie. Technorattan można formować na wiele sposobów, dlatego stosuje się go do produkcji mebli w różnych stylach, zarówno o prostych, geometrycznych kształtach, jak i bardziej tradycyjnych. Tworzywo sztuczne barwi się na różne kolory od czerni, przez odcienie szarości, brązu, beżu, po biel, co pozwala na dobranie mebli, które będą idealnie pasować do każdej przestrzeni.

Jakie meble wybrać? Oczywiście bardzo wiele zależy od finansów – duży komplet ogrodowy z wysokiej jakości materiału nie jest tanią inwestycją. Z drugiej strony takie wyposażenie kupuje się raz na wiele lat. Warto zatroszczyć się o to, żeby wyróżniało się jak największą trwałością. Dzięki temu nie ulegnie uszkodzeniu z powodu niekorzystnej pogody, w czasie rodzinnych imprez lub zabaw dzieci. Eleganckie meble ogrodowe mogą być prawdziwą ozdobą przestrzeni wokół domu, jeśli będą się komponować z jego elewacją oraz z ogrodem, tworząc harmonijną całość z otoczeniem.