Łazienka od podstaw

Gdy robimy w domu remont – wolne poddasze czy piwnicę zdecydowanie można przeznaczyć na zaaranżowanie w tym miejscu łazienki. Możemy wydzielić ją z części zupełnie innego pokoju, bądź przeznaczyć inny i zmienić jego użytkowość na łazienkową. Jak urządzić łazienkę w zupełnie nowym, kompletnie pustym miejscu? Na samym początku musimy wyznaczyć odpowiedniej wielkości teren, w którym musi znaleźć się wanna wraz z prysznicem. Większy teren pozwoli nam na swobodniejsze korzystanie z wszystkich znajdujących się w sprzętów, jakie będziemy chcieli mieć w naszej łazience. Możliwe, że konieczne będzie nawet podniesienie poziomu podłogi – wszystko ze względu na kanalizację.

Urządzanie łazienki w zupełnie nowej przestrzeni to trudne dla każdego wyzwanie, zwłaszcza w miejscach, które są pozbawione kanalizacji jak i stałego dostępu do wody, która jest w łazience niezbędna. Aby każde z naszych urządzeń mogło podłączyć się do istniejącej już kanalizacji, musimy w niej wprowadzić kilka niezbędnych zmian. Jeśli pragniemy oddzielić naszą łazienkę od innych pomieszczeń, bądź wytworzyć kilka mniejszych w łazience lekkimi ścianami, możemy postawić ją w dosłownie dowolnym miejscu. Jednak wtedy musimy nastawić się na o wiele słabszą izolację akustyczną: dźwięki mogą wtedy przedostawać się przez podłogi do naszych pokoi, jakie znajdują się w pobliżu W tym celu musimy więc wyciąć odpowiedniej wielkości szczelinę w podłodze, która stworzy pewną barierę, most. Sprawi to, że w pomieszczeniu będzie panowała idealna cisza, a szczelina zamaskuje nam wszelkie dźwięki jakie dochodzą z łazienki podczas jej użytkowania, a których nie pragniemy słyszeć w sąsiednim pomieszczeniu ze względu na ich przeszkadzanie.

Jeśli pragniemy postawić zaś murowane ściany, musimy znaleźć do tego celu dobrego, znanego konstruktora. Specjalista taki określi, czy ściana o konkretnym ciężarze może zostać postawiona na naszej podłodze jak i na gruntach. Ewentualnie może on zaproponować nam wzmocnienie naszej słabszej podłogi, jeśli takową posiadamy. Zazwyczaj wtedy zaopatrzy nas w cienkie materiały, które po podłączeniu szybko się układają i zmieniają naszą podłogę. Z kolei w o wiele większych łazienkach możemy wydzielić dwie strefy: do kąpieli i toaletową. W tego typu pomieszczeniach wskazane jest zbudowanie stelaży do instalacji sedesu czy koniecznej umywalki. Ściany, na jakie powinniśmy postawić mogą być ażurowe a nawet ze szkła, z kolei inna opcja to drzwi, które są wykończone ciekawymi pustkami szklanymi Względnie małe ściany wykonane z muru możemy zbudować z kolei na ciekawej posadzce co pozwoli nam uniknięcia usuwania niektórych elementów.

Jeśli pomieszczenie, w którym zamierzamy zbudować łazienkę nie posiadało nigdy kanalizacji, musimy doprowadzić do niej zarówno instalacje oraz wentyl. Jeśli mamy w łazience komin, wentylacja będzie przebiegała sprawniej, tak samo w wypadku wolnego przewodu. Wszystko, co musimy zrobić do przebić się do niego i wykonać naszą instalację. W wypadku osób, które komina jednak nie posiadają, otwór może zostać wycięty poprzez jedną ze ścian zewnętrznych. Jeśli tego również nie możemy w żaden sposób zrobić, musimy przeprowadzić dodatkowy, wentylacyjny kanał w naszej łazience. Może być on wykonany zarówno ze stali jak i całkiem innego tworzywa – wybór jest tutaj duży. Musimy go także dodatkowo docieplić, tak aby powietrze które znajduje się w środku naszej łazienki nie wychładzało się za prędko i aby pada wodna się z na nim nie osadzała. Najłatwiejsze rozwiązanie to wykonanie dodatkowego elementu, który będzie miał dopływy ciepłego powietrza nawet jeśli drzwi z łazienki będą zamknięte. Zapewnić nam to mogą specjalne otwory.

Jeśli nasz pokój bądź budynek jest bardzo stary, z pewnością ma krzywe ściany, jak i podłogi. Po usunięciu wykładziny pierwsze, co będziemy musieli zrobić to wyrównanie naszej podłogi. Jeśli pragniemy zerwać posadzkę, musimy liczyć się z zgruntowaniem naszej podłogi. W tym celu musimy zaopatrzyć się w masę samopoziomującą, która gdy stwardnieje stworzy idealną podłogę. Jeśli nierówności są drobne, możemy spróbować wyrównać je zaprawą. Do tego celu potrzebujemy wykonać inne konieczne rzeczy. Największym problemem mogą być stare podłogi, które są wykończone starymi elementami.

Zanim nakleimy okładzinę musimy wiedzieć, że są one mocno przykręcone do belek wykonanych z naszego stropu. Warto lekko na końcu doszlifować drewno, a ubytki ( jeśli istnieją) zaszpachlować zaprawą. Czym jednak przykleić płytki? Może być to specjalny klej, który usunie wszelkie odkształcenia między podłogą, a nowo nałożoną przez nas wykładziną. Na wszystkie elementy, które są wilgotne musimy nanieść izolację przeciwwilgociową. Co to za pomieszczenia? To przede wszystkim podłoga, wnętrza natrysków oraz słuchawka z prysznica. Urządzanie łazienki jak widać wcale nie musi być tak trudne, na jakie wygląda. Przy pomocy specjalisty i z planem wszystko jest łatwiejsze, a co najważniejsze – przyjemniejsze. Nowe pomieszczenie to co prawda wyzwanie, jednak nie należy poddawać się już na początku. Łazienka to element ważny w każdym domu, dlatego należy wszystko dokładnie przemyśleć zanim rozpoczniemy naszą budowę. Stara piwnica czy strych, który do tej pory nie był zagospodarowany, może w mgnieniu oka otrzymać za naszą pomocą kompletnie nowe życie oraz wnętrze. Na internecie możemy znaleźć wiele inspiracji, które mogą nam pomóc w dekorowaniu łazienki – w dzisiejszych czasach ilość pomysłów jest naprawdę konkretna, co oznacza że każdy znajdzie tam coś dla siebie.