Kapusta zdecydowanej większości osób kojarzy się przede wszystkim z jadalnym warzywem, kojarzonym przede wszystkim z tradycyjnymi potrawami, bardzo charakterystycznymi przede wszystkim dla kuchni polskiej. Jest jednak jeden gatunek tego warzywa uprawiany w celach czysto dekoracyjnych – taka roślina nie nadaje się wówczas do spożycia, o tym należy obowiązkowo pamiętać. Jest to kapusta dekoracyjna, zupełnie inna od tej dobrze nam znanej. W ogrodach sadzona jest jako ozdoba rabat. Niektórzy ten rodzaj kapusty stosują nie tylko w celach dekoracyjnych ogrodów, coraz częściej, ze względu na swoje pewne właściwości zobaczyć można ją na wielu grobach. Jednak aby móc w pełni cieszyć się urokiem ozdobnej kapusty, należy znać dość szczegółowo zasady jej uprawiania i wymagania jakie stawia ta roślina przed ogrodnikiem.
w Polsce kapusta ozdobna uprawiana jest jako roślina jednoroczna, ewentualnie w niektórych przypadkach jako dwuletnia. Tym, co charakteryzuje te roślinę i nieco wyróżnia spośród wszystkich innych znajdujących się w ogrodzie rozetowym pokrojem. W całym swoim życiu nie osiąga wielkości wyższej niż 30-40 cm. Z całą pewnością można stwierdzić, że największą ozdobą nomen omen kapusty ozdobnej są jej piękne liście, idealnie wpisujące się w krajobraz każdego ogrodu.
Dekoracyjne liście są wielobarwne i niezwykle przyjemne dla oka. Zaczynają się od barwy białej, przechodząc w odcienie koloru żółtego oraz różowego, kończąc na zielonej oraz ciemnofioletowej. Liście mają bardzo charakterystyczny kędzierzawy kształt, który w niczym nie przypomina tradycyjnej, tak dobrze wszystkim znanej ze stołu zielonej kapusty. Kształt i gładkość blaszki liściowej to kolejny z elementów, które zdecydowanie i zauważalnie wyróżniają kapustę ozdobną spośród wszystkich innych, mniej lub bardziej jej pokrewnych roślin.
Wbrew opiniom, dość nierzetelnym i nie mającym zbytniego pokrycia w rzeczywistości, kapusta ozdobna należy do grupy roślin, które są jednymi z najłatwiejszych w uprawie. Najlepsze efekty wizualne osiągnąć można, gdy sadzi się ją w dość dobrze nasłonecznionych stanowiskach, co nie oznacza, że na zacienionych efekty uprawy nie mogą być równie zadowalające. Dobre naświetlenie przede wszystkim sprzyja intensywnemu wybarwieniu liści, to właśnie ten proces sprawia, że kapusta ozdobna wygląda niezwykle dekoracyjnie. Idealnie do uprawy tej niezwykle strojnej rośliny nada się podłoże dobrze przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Zbyt duża ilość wilgoci bardzo negatywnie może się odbić na rozwoju rośliny, w skrajnych przypadkach nawet może skończyć się to tak, że po prostu ozdobna kapusta zgnije, zanim jeszcze zacznie wzrastać. Idealną porą na wysiew kapusty ozdobnej zawsze będzie wczesna wiosna. Nie powinny być one od razu bezpośrednio umieszczane w ziemi. Na samym początku nasiona najlepiej będzie umieścić w pojemnikach, które przez pewien czas pozostaną w pomieszczeniu, bez wystawiania ich na zewnątrz. Ewentualnie nasiona rozrzucić można na rozsadnik. W takiej sytuacji młody rozsadnik musi zostać koniecznie wysadzony na odtąd już dla niego stałe miejsce, najlepiej gdzieś w okolicy drugiej połowy maja. Aby zwiększyć szanse na optymalny rozrost roślin, odstępy między sadzonkami powinny wynosić minimum 30 cm. Bez regularnego nawożenia i podlewania odpowiednio ozdobnej kapusty, szczególnie w te suche dni, szanse na to, że roślina dorodnie nam urośnie niestety są niezbyt wysokie. Odmiany jednoroczne z oczywistych względów nie muszą zostać okrywane na okres zimowy. Zasada ta jednak nie odnosi się do ozdobnej kapusty będącej rośliną dwuletnią. Wówczas po jednym sezonie, jeśli nadal zależy nam na tym by była efektowną ozdobą naszego ogrodu, obowiązkowo na czas mrozów i chłodnych dni musi zostać okryta. Chyba że nie zależy nam na posiadaniu tej właśnie rośliny w swoim ogrodzie, ponieważ brak okrycia jej na okres zimowy na pewno poskutkuje jej utratą.
Jeśli chodzi o kapustę ozdobną, to w zdecydowanej większości przypadków właściciele ogródków decydują o umieszczeniu jej na rabatach, w towarzystwie różnorodnych bylin, z którymi idealnie skomponuje się w jedną, spójną i niezwykle efektowną całość. Wielką przewagą kapusty ozdobnej nad znaczną większością ogrodowych roślin uprawianych w celach dekoracyjnych z całą pewnością jest fakt, że doskonale wygląda ona nawet późną jesienią, kiedy wszystkie inne tracą swój ozdobny urok i właśnie mają za sobą cały sezon wegetacyjny. Ten stan trwa aż do pierwszych, dość poważnych przymrozków. Większość odmian osiąga dość pokaźne rozmiary, jednak znaleźć można równie te stosunkowo małe, które mogą stanowić niezwykle oryginalną oraz ciekawą dekorację wszelkich ogrodowych ścieżek i murków. Zachwyt odwiedzających nas gości mamy zagwarantowane, a zdziwienie większości z nich, gdy dowiedzą się że roślina ta zwie się kapustą ozdobną z całą pewnością będzie bezcennym przeżyciem. W przypadku tych mniejszych odmian ozdobnej kapusty, wcale nie trzeba sadzić jej w ziemi na dość dużej powierzchni, bowiem z powodzeniem zostać na stałe mogą umieszczone również w specjalnych pojemnikach przeznaczonych i dostosowanych do uprawiania w nich roślin. Wówczas taka roślina w ozdobnych pojemnikach stanie się niemal idealnym uzupełnieniem jesiennej dekoracji balkonu lub tarasu. Jednak kapusta ozdobna dobrze sprawdzi się nie tylko w ogrodach, gdyż jakbyśmy się wnikliwiej rozejrzeli, roślinę te można niejednokrotnie spotkać jako element miejskiej zieleni w wielu parkach czy na skwerach. Coraz częściej stosowana jest również jako dekoracja grobów, ze względu na dość niewielkie wymagania glebowe.
