Jakich materiałów używać do wykończenia mieszkania?

Do wykończenia mieszkania można wybrać bardzo wiele różnych materiałów. Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór rozwiązań, które pozwalają na dużą dowolność w planowaniu wykończenia domu lub mieszkania. Jeśli chcemy wykończyć pomieszczenia lub przeprowadzić generalny remont, możemy wybierać spośród różnych rodzajów tapet, farb, wykładzin, a takę takich elementów jak okna, drzwi, sanitariaty, umywalki i lustra. Wybór takiego wyposażenia jest niezwykle ważny, ponieważ to ono w dużej mierze nada naszemu mieszkaniu jego niepowtarzalny wygląd i charakter.

Na wybór konkretnych materiałów wykończeniowych na pewno wpłynie kilka rożnych czynników. Jednym z nich jest moda i obowiązujące aktualnie trendy. Nie ma nic złego w tym, że chcemy, aby nasze mieszkanie wyglądało modnie. Oczywiście najważniejszym czynnikiem powinien być zawsze nasz własny gust i upodobania. Kolejnym istotnym czynnikiem, którego nie da się na pewno pominąć jest cena materiałów wykończeniowych, które wykorzystamy w naszym mieszkaniu. Dodatkowo trzeba także brać pod uwagę, że wykończenie będzie musiało współgrać z wystrojem wnętrza. Jeśli planujemy wykorzystanie jakiejś konkretnej aranżacji trzeba to uwzględnić już na etapie planowania wykończenia, rodzaju zastosowanych materiałów i ich kolorystyki.

Na pewno na czasie jest urządzanie mieszkania w zgodzie z naturą. W takim przypadkowy świetnym rozwiązaniem okażą się na przykład deski kokosowe, parkiet lub deski. Na podłodze możemy pokusić się także o dywan wyprodukowany z naturalnych włókien roślinnych. Dodatkowo do tego typu wnętrza będą pasować elementy wykonane z drewna takie jak listwy przypodłogowego, blaty kuchenne i wszystkie inne obudowy. Możemy także zdecydować się na okna wykonane z drewna. Takie rozwiązanie jest bez wątpienia naturalne i doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy. Z drugiej strony trzeba liczyć się z tym, że drewniane okna będą na pewno droższe od bardziej popularnych okien wykonanych z tworzywa sztucznego. Dodatkowo drewno bez wątpienia będzie wymagało regularnego odnawiania i pielęgnacji.

Innym rodzajem bardzo trwałego materiału wykończeniowego, który również pasuje do naturalnych trendów, jest kamień. Kamień możemy stosować na wiele różnych sposobów, przede wszystkim jako pokrycie posadzki. Kamień doskonale sprawdza się jako mocny, solidny blat kuchenny. Na pewno jednak trzeba liczyć się z tym, że taki blat będzie bardzo ciężki, więc będzie również wymagał odpowiedniego podparcia i wzmocnionych szafek. Bardzo ciekawym i efektownym rozwiązaniem jest natomiast kamienna okładzina na ścianę. Kamień z powodzeniem możemy stosować w łazience. Z tego materiału produkuje się na przykład różne elementy armatury łazienkowej takie jak wanny i umywalki. Jest to bez wątpienia atrakcyjne rozwiązanie do bardzo eleganckiej, nowoczesnej łazienki. Rodzaje kamienia często wykorzystywane do wykończenia wnętrza to granit, piaskowiec, a także bardzo efektowny marmur.

Do ekologicznych materiałów należy również bez wątpienia korek. Jest to bardzo lekki materiał, który stanowi interesującą alternatywę dla drewna. Korek można wykorzystać jako podłogę oraz okleinę na ściany. Ważną cechą charakterystyczną korka jest niska przepuszczalność pary wodnej. Z tego powodu nadaje się do wykorzystania w łazience. Nie pochłania wilgoci, więc nie nie będzie się wypaczać pod wpływem wody. Ponieważ nie jest materiałem łatwopalnym, świetnie sprawdzi się także w kuchni.

Bardzo wielu zwolenników ma rozwiązanie, jakim jest pokrywanie ścian różnego rodzaju tapetami i fototapetami. Ten materiał cieszy się na przykład zainteresowaniem alergików, którzy nie zawsze dobrze tolerują substancje znajdujące się w farbach wykorzystywanych do malowania ścian. Tapety produkuje się z wykorzystaniem naturalnych składników. Ściany, które zostaną nimi pokryte mogą w związku z tym oddychać. Rozwiązaniem wartym wzięcia pod uwagę są wytłaczane tapety papierowe, które mało się brudzą i dobrze znoszą wilgoć.

Jeśli będziemy mimo wszystko malować mieszkanie farbami, warto zainwestować w takie, które rozcieńczane są przy pomocy wody. Takie farby charakteryzują się tym, że zawierają niedużo lotnych substancji, są więc dużo bezpieczniejszym i jednocześnie zdrowszym rozwiązaniem. Farby rozcieńczone wodą nie powodują występowania problemów z układem krwionośnym i oddechowym. Ten czynnik trzeba brać pod uwagę również w czasie wybierania wszystkich innych preparatów, które zostaną zastosowane do wykończenie mieszkania, czyli na przykład fug, silikonów, metalu i drewna.

Ciekawą propozycją, która na pewno w dużym stopniu wpłynie na urozmaicenie wyglądu wnętrza są różnego rodzaju farby strukturalne, na przykład polioctanowinylowo-lateksowe, lateksowe, akrylowe. Takie farby są dostępne między innymi w formie pasty lub proszku. Przy ich nakładaniu stosuje się technikę, która sprawia, że na ścianie pojawia się widoczna struktura. Taki efekt normalnie uzyskuje się przy zastosowaniu specjalnego tynku. Ściany pomalowane farbą strukturalną oddychają, a także można je bardzo łatwo utrzymać w czystości. Ścianę wystarczy jedynie przemyć wodą z dodatkiem zwykłego detergentu, żeby przywrócić jej idealny wygląd.

Wśród dostępnych materiałów wykończeniowych możemy znaleźć również takie wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Do takich produktów należą na przykład bardzo popularne okna PCV, a także różnego rodzaju panele. Bez problemu kupimy również parapety i boazerię z plastiku. Na pewno nie należy obawiać się stosowania tego materiału w wykończeniu wnętrza, ponieważ ma on kilka istotnych zalet. Plastik jest odporny na zabrudzenia i wilgoć. Jest dostępny w przystępnej cenie i bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Gama kolorystyczna elementów z plastiku jest praktycznie nieograniczona, więc wszystko w zasadzie zależy od nas.

Bardzo istotną kwestią przy wyborze materiałów wykończeniowych do domu lub do mieszkania jest bez wątpienia ich cena. Niewiele osób może sobie pozwolić na materiały luksusowe. Z drugiej jednak strony zawsze oprócz ceny trzeba brać pod uwagę także jakość wybranego produktu. Jeśli zainwestujemy w kiepskie materiały wykończeniowe, szybko ulegną one zniszczeniu pod wpływem działania czasu, czynników mechanicznych lub zabrudzeń. Częste wymienianie tanich elementów może nas ostatecznie kosztować więcej niż zakup solidnych materiałów wykończeniowych. Wykończenie mieszkania to inwestycja, na której na pewno nie warto oszczędzać kosztem jakości. Dodatkowo droższe materiały są także często po prostu ładniejsze.