Własny dom z ogródkiem to marzenie wielu osób. W czasie planowania ogrodu trzeba sobie jednak przede wszystkim uświadomić ile będzie kosztowała taka inwestycja. Jednocześnie możemy stworzyć piękne miejsce, w którym będziemy mogli odpoczywać i spędzać wolny czas. Odpowiednie zaprojektowanie i przygotowanie ogrodu jest niemal tak samo ważne jak budowa domu. Podobnie jak budynek, ogród powinien ładne wyglądać, powinien być funkcjonalny oraza łatwy w utrzymaniu. Należy bardzo dokładnie zaplanować wszystkie prace, które są niezbędne przy jego wykonaniu. Tego typu zadaniami zajmuje się między innymi architekt krajobrazu, ale możemy to również z powodzeniem zrobić we własnym zakresie, ważne że będziemy się trzymać kilku prostych zasad.
Jak zaprojektować ogród? Na pewno należy zacząć od przemyślenia wszystkich elementów, które znajdą się w tej przestrzeni. Dotyczy to małej architektury, takiej jak altana, nawierzchnie, śmietnik, ale także podziemne instalacje. Najlepiej zrobić szczegółowy projekt, jeśli jednak nie mamy na to czasu, trzeba przynajmniej naszkicować zagospodarowanie działki. Niezbędne na tym etapie będzie także oszacowanie kosztów związanych z zaplanowanym zagospodarowaniem działki.
Pierwszym etapem przy zakładaniu ogrodu jest odpowiednie zaplanowanie terenu. Możemy usypywać pagórki, kopać zagłębienie przeznaczone na oczko wodne lub niwelować naturalne nierówności gruntu. Jeśli tworzymy na terenie ogrodu wzniesienia, ziemię należy pozostawić na kilka miesięcy, ponieważ musi osiąść zanim przystąpimy do wykonywania kolejnych prac. Należy unikać mieszania żyznej próchnicy z nieurodzajną glebą. Próchnicę należy rozłożyć jedynie w miejscach, w których będziemy sadzili rośliny.
Po nadaniu terenowi odpowiedniego kształtu należy zatroszczyć się o rozłożenie instalacji elektrycznej. Warto pamiętać, że projektowaniem i wykonaniem takiej instalacji mogą zajmować się jedynie osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia. W przypadku instalacji niskonapięciowej prace możemy wykonać samodzielnie. Kable instalacji elektrycznej powinny znajdować się na głębokości co najmniej 30 centymetrów. Jeśli umieścimy je bliżej powierzchni, możemy je przypadkiem uszkodzić w czasie pracy w ogrodzie, na przykład sadzenia roślin. Innym rozwiązaniem jest rozłożenie kabli na powierzchni gruntu, a następnie zamaskowanie ich przy użyciu kory lub roślin. W czasie wybierania oświetlenia do ogrodu należy upewnić się, że wszystkie kupione lampy są przeznaczone do używania na zewnątrz budynku. Do tyczy to również lamp i kinkietów używanych od oświetlenia tarasów i altanek.
Po rozłożeniu instalacji elektrycznej możemy przystąpić do budowania wszystkich elementów małej architektury takich jak pergole, schody, trejaże, murki oporowe, schody, stawy. Dzięki takim elementom ogród będzie wygodniejszy w użytkowaniu i bardziej atrakcyjny wizualnie. Na tym etapie zakładania ogrodu układamy też wszystkie nawierzchnie, czyli na przykład ścieżki.
Kiedy zakończymy budowę, możemy przystąpić do przygotowywani gleby pod sadzenie roślin. Jeśli gleba nie znajduje się w złym stanie, wystarczy ją przekopać. Należy także sprawdzić jej odczyn, w tym celu stosujemy kwasomierz elektroniczny lub polowy. Dzięki zmierzeniu odczynu dowiemy się jakie rośliny najlepiej posadzić na działce. Na przykład niektóre rośliny zdecydowanie preferują kwaśne podłoże – są to między innymi golterie, borówki, azalie, wrzosy. Jeśli w ogrodzie mamy glebę, która jest zbyt kwaśna, możemy zmienić jej odczyn przez dodanie zwykłej kredy. Glebę należy także nawozić. W tym celu stosuje się kompost lub również wieloskładnikowe nawozy mineralne przeznaczone do ogrodów. Jeśli mamy pecha i w naszym ogrodzie znajduje się nieurodzajna gleba, należy niestety zainwestować w nawiezienie żyznej ziemi, której warstwa powinna mieć co najmniej 20 centymetrów.
Bardzo ważnym aspektem pielęgnacji ogrodu jest odpowiednie podlewanie, które pochłania sporu czasu i energii. Konieczne jest przede wszystkim w czasie letnich upałów. Podlanie dużego ogrodu o piaszczystym podłożu może potrwać nawet godzinę. Dlatego warto zastanowić się nad zamontowaniem skutecznego systemu nawadniającego. Najlepiej jeśli będzie to system automatyczny, ponieważ dzięki temu zaoszczędzimy bardzo dużo czasu i jednocześnie zapewnimy odpowiednią wilgotność gleby.
Bardzo ważną decyzją przy zakładaniu ogrodu jest wybór odpowiednich gatunków roślin. Jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie poświęcić zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, najlepiej wybrać gatunki, które są łatwe w utrzymaniu. Najlepiej sadzić je w dużych, grupach, które ułatwią pielęgnację. Dzięki temu nie będziemy spędzać dużo czasu na pielęgnacji ogrodu, a zachowa on swój estetyczny wygląd.
Ostatnim etapem przygotowania ogrodu jest założenie trawnika. W tym przypadku mamy dwa rozwiązania, możemy wysiać trawę lub rozłożyć darń z rolki. Do siania najlepiej wykorzystać odpowiednią mieszkankę, która będzie rosła dobrze także na mniej urodzajnej glebie oraz w miejscach, gdzie panuje cień. W wyjątkowo słabo oświetlonych częściach ogrodu, na przykład po koronami drzew lepszym rozwiązaniem może okazać się zasadzenie roślin okrywowych, które dobrze znoszą cień. Najlepszy czas na zakładanie trawnika to wiosna. Jeśli nie udało nam się tego zrobić w tym terminie, najlepiej jest odłożyć prace do końca sierpnia, kiedy nie ma upałów. Pod koniec lata i jesienią dużo łatwiej zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Oczywiście trawnik możemy założyć również w czerwcu i w lipcu, ale jedynie pod warunkiem, że będziemy go w stanie codziennie nawadniać.
Przed przystąpieniem do projektowania ogrodu warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób będziemy najczęściej wykorzystywać tę przestrzeń wokół domu. Na przykład czy będziemy urządzać imprezy w ogrodzie, a może mamy dzieci, które będą chciały się w nim bawić. Niezależnie od tego, co będziemy robić w ogrodzie nie należy niczego sadzić na środku przestrzeni. Sadzona roślinność powinna układać się piętrowo. Im dalej odsuwamy się od wolnej przestrzeni w centrum ogrodu, tym wyższe rośliny sadzimy. Na pewno należy unikać nadmiaru gatunków roślin, zwłaszcza jeśli mamy jedynie mały ogród. Przesada w tym zakresie wprowadzi jedynie chaos i bałagan. Wiele roślin stosowany w ogrodach nie rośnie w pobliżu siebie w naturze, dlatego czasem trudno przewidzieć skutki wspólnej uprawy. Warto także szanować roślinność zastaną, przede wszystkim krzewy i drzewa, warto właśnie na nich oprzeć nasz projekt ogrodu i wykorzystać jako ważną część siedliska.