Jak wybrać lustro do łazienki

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w odpowiednich aranżacjach lustra łazienkowe mogą w pewnym sensie pełnić rolę zwierciadeł, w cudowny sposób odmieniających całe pomieszczenie. Odpowiednio dobrane lustro jest w stanie powiększyć optycznie małe pomieszczenie nawet o dobre kilka metrów, znacznie rozjaśnić czy dodać brakującego splendoru. Lustra stanowią zatem tajna broń designerów, której używają często i chętnie.
Zasada doboru lustra w przypadku małych łazienek jest bardzo prosta, choć być może nie dla wszystkich tak oczywista. Mała łazienka – duże lustro. Dzięki takiemu zabiegowi skutecznie uda nam się optycznie powiększyć te stosunkowo niewielką przestrzeń. To złota zasada którą konsekwentnie wyznają najlepsi designerzy. w wielu bardzo nowoczesnych domach czy mieszkaniach, w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się efektowne lustrzane tafle, które przykleja się do ściany przy pomocy specjalistycznego kleju. Najlepszy będzie klej rozpuszczalnikowy, z naturalnym bądź hybrydowym silikonem. Aby lustro bardzo solidnie i stabilnie połączone zostało ze ścianą, zanim przystąpimy do użytkowania klejenia i mocowania tafli, ściana musi zostać odpowiednio do tego przygotowana. Jeśli tak się niestanie, niestety lustro raczej prędzej niż później po prostu spadnie. Zanim klej zostanie użyty, podłoże obowiązkowo zostać musi dokładnie oczyszczone, odpylone, osuszone oraz dokładnie wyrównane. W wielu osobach pokutuje przekonanie, że tafla lustra znajdować powinna się nad umywalką. To duży błąd i spore ograniczenie, gdyż lustro nadaje się do zawieszenia niemal na każdej ścianie łazienki, w zależności od efektu, jaki mamy zamiar osiągnąć w naszym pomieszczeniu. Przy urządzaniu łazienki w ostatnich miesiącach architekci stosują modne w ostatnim czasie”chowanie” lustra za umywalkę nadblatową, a nawet montowanie na jego powierzchni baterii umywalkowej lub kinkietów. Takie zabiegi nie tylko wyglądają niezwykle efektownie i stylowo, ale przede wszystkim świetnie sprawdzają się w optycznym powiększaniu nawet najmniejszej przestrzeni łazienkowej. Warto jednak zaznaczyć, że aby takie efekty były idealnie widoczne i wyglądały naprawdę oszałamiająco, w łazience panować powinno lekko przytłumione światło, które może być dodatkowo uzupełnione poprzez kinkiety, jakie zostaną zamontowane po bokach lustra. Zbyt ostre światło w takiej przestrzeni może powodować bóle głowy i potężne uczucie zmęczenia, nawet przy krótkotrwałym przebywaniu w pomieszczeniu. Niestety takie rozwiązanie choć piękne, zmusza nas do częstego mycia lustra, bowiem w takich warunkach widać nawet najmniejsze, pojawiające się na jego powierzchni smugi.
Bardzo dobrym rozwiązaniem do zastosowania w niewielkiej łazience są również szafki o lustrzanych drzwiczkach. Poza świetnym wyglądem nadającym charakter pomieszczeniu, taki mebel jest również niezwykle praktyczny w codziennym użytkowaniu łazienki ( najlepiej by miał on minimum 15 cm szerokości), szczególnie w przypadku, w którym niewielkie rozmiary pomieszczenia nie pozwalają na wstawienie do niego większej szafy lub szafki, mogącej z powodzeniem pomieścić wszystkie drobiazgi. Umieszczone lustro na drzwiach szafki pełni rolę elementu ruchomego, dzięki czemu w lustrze można przeglądać się pod zupełnie różnymi kątami. To kolejna dodatkowa zaleta takiego rozwiązania. Znaczna większość szafek posiada również efektywne oświetlenie, najczęściej w postaci listwy LED – zajmuje ona naprawdę bardzo mało miejsca, a przy tym daje bardzo efektywne i przyjemne światło.
Przy wyborze lustra łazienkowego nie tylko jego wielkość i efekt wizualny ma duże znaczenie. Wiele osób zadaje sobie coraz częściej pytanie które lustro będzie najlepsze, te w ozdobnej ramie a może bez niej? W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się okazałe lustra zamknięte w ozdobne ramy. Takie lustra najczęściej idealnie wkomponują się w łazienki urządzone w bardzo neutralnym stylu lub jako uzupełnienie niekiedy nawet bardzo awangardowej aranżacji. Ramy luster bywają srebrzyste, złociste, wykończone ceramiką lub żywicą syntetyczną, możliwości jest na tyle dużo, że każdy bez problemów znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, jeśli nie w sklepie stacjonarnym, to na specjalne zamówienie według własnego, bardzo indywidualnego projektu.
Jeśli chodzi o kształt to największą popularnością cieszą się te okrągłe oraz kwadratowe i prostokątne. Oczywiście, zamówić można lustro w innym, bardzo skomplikowanym i finezyjnym kształcie, jednak te wyżej wymienione cieszą się zdecydowanie największą popularnością i najczęściej są kupowane. Kształt lustra również na duże znaczenie dla całościowego wyglądu łazienki. Lustra okrągłe najlepiej sprawdzą się w tych łazienkach, w których wszystkie sprzęty mają łagodne, opływowe linie. Przy bardziej kanciastych formach najlepiej sprawdzą się lustra kwadratowe i prostokątne. W takim zestawieniu łazienka wygląda najkorzystniej jednak nie jest to reguła. Jeśli lubimy mieszać ze sobą różne style i wszystkie, z pozoru nawet nie pasujące do siebie elementy możemy oczywiście je ze sobą łączyć w dowolny sposób. Najważniejsze jest bowiem, aby czuć się dobrze we własnych czterech ścianach. Opinie i zachwyt innych powinny mieć w tym wypadku drugorzędne znaczenie.
W przypadku małych łazienek zdecydowanie wystarczy jedno lustro. Natomiast w przypadku tych dużych i bardziej okazałych z ilością można nieco zaszaleć, jednak zachowując przy tym nieco rozsądku, abyśmy we własnej łazience nie czuli się jak w gabinecie luster. W dużych pomieszczeniach można pokusić się o umieszczenie kilku luster o różnych rozmiarach, zawieszonych na tej samej ścianie.