Jak usunąć pleśń z mieszkania

Gdy nadchodzą opady, rozwój grzybów jak i pleśni jest niemalże nieunikniony. Te niechciane zjawiska bardzo łatwo pojawiają się na każdym materiale. Są niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie dla małych dzieci. Dlatego właśnie z wilgocią musimy nie walczyć, a jej skutecznie zapobiegać. Jak pozbyć się jej z naszego mieszkania i zmniejszyć ryzyko pojawienia się grzybów na ścianie? Opady są coraz częstsze, a zimy coraz mroźniejsze. W przyszłości czeka nas więc wzrost wilgoci, jak i opadów. Co to oznacza? Nic innego, jak grzyb na ścianie. Gdy na dworze spada temperatura, szczelnie zamykamy nasze okna i nie dopuszczamy chłodnego powietrza do naszych wnętrz. Jest to błąd, który prowadzi do braku przewiewu w naszym domu, który zaczyna się pocić. W ten sposób nabiera on wilgoci, a grzyby i pleśnie wcale nie potrzebują więcej, by się rozwinąć. Wystarczy odrobina wody z ciepłem, by rozrosnąć się w ekspresowym tempie w naszym domu. Wydzielają przy tym trującą substancję, którą wdychamy. Wnika ona w mury naszego domu, a samo wytarcie pary znajdującej się na oknach niewiele nam przyniesie. Co więc zrobić? Odpowiedź brzmi prosto: ogrzać pomieszczenie, a potem je wywietrzyć. To metoda, którą powinno stosować się zimą. Wtedy powietrze jest o wiele bardziej suche na zewnątrz, niż wewnątrz ogrzewanego pokoju. Co daje ten proces? Przede wszystkim nagrzewa powietrze. Wtedy woda paruje z naszych ścian o wiele szybciej. Wtedy należy otworzyć okno, aby wyleciała ona na zewnątrz i nie zdążyła z powrotem wniknąć w nasze ściany. Wystarczy więc szeroko otworzyć okna.

Innym sposobem jest osuszanie powietrza. Dostępne w tym celu są wyjątkowe, bardzo nowoczesne maszyny. Są one wypełnione materiałem, który pochłonie wilgoć. Maszyny takie są z chęcią stosowane w branży farmaceutycznej, spożywczej jak i budowlanej, gdzie zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Są to tak zwane osuszacze kondensacyjne. Na czym polega ich działanie? Muszą być użyte w bardzo szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Urządzenie zasysa wilgotne powietrze do środka. W piwnicach z kolei stosowana jest metoda elektroosmozy. Co to takiego? To nic innego, jak pobieranie wody za pomocą magnetycznego pola. Do tego celu wykorzystywane są fale, jakie na co dzień używane są w kuchenkach mikrofalowych. Są to metody bardzo skomplikowane i wykorzystywane tylko w przypadku zalania większego budynku, dlatego my skupić powinniśmy się na pierwszych dwóch wymienionych metodach osuszania. Wilgotny dom to udręka dla każdego mieszkańca. Zazwyczaj wilgotny dom oznacza konieczność wykonania remontu za jakiś czas. Sprawna wentylacja jest więc tutaj konieczna. W wielu przypadkach może sprawdzić się wiatrak, który musiałby działać bez przerwy. Gdy nasze mieszkanie nie będzie pełne szkodliwej pary wodnej, miejsce to od razu stanie się przyjaźniejsze dla organizmu i bardziej higieniczne. Jeśli w naszym domu nie ma pleśni ani grzybów, tym samym nie narażamy się na choroby układu oddechowego czy najróżniejsze alergie. Ściany, które są wilgotne z wielką łatwością wychładzają nasze pomieszczenia. Mocne ściany, to mocny dom. Grzyby i pleśni mogą wyrządzić na naszych ścianach wiele szkód, a trucizna jaką wytwarzają ( niewidoczna dla oczu ) może prowadzić nawet do nowotworów. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiedni stopień wilgoci w naszym mieszkaniu. Widząc na ścianie pleśń powinniśmy zareagować od razu i nie odkładać jej usunięcia na później. Ryzykujemy w ten sposób nasze zdrowie, nie zdając z tego sobie sprawy. Pleśń możemy usunąć naturalnymi metodami, czyli zeskrobaniem grzyba ze ściany za pomocą szczotki. Jeśli pragniemy zakupić specyfik, jest taka możliwość. Wtedy jednak pomieszczenie należy opuścić, najlepiej na jeden dzień. Na zeskrobaną ścianę kładziemy na nowo tynk i nakładamy farbę. Jeśli tego nie wykonamy, grzyb powróci szybciej, niż się tego spodziewamy. Jak widać, zapobieganie wilgoci jest bardzo ważne i pozwala uchronić nas przed grzybem. Jego pojawienie się niemal zawsze oznacza mały remont – musimy bowiem znów nakładać tynk jak i farbę, co jest związane z dodatkowymi wydatkami. Jeśli zaniechamy odprowadzaniu pary wodnej z naszych pomieszczeń, taki remont na nic się nie przyda, a grzyb pojawi się po raz kolejny. Właśnie dlatego przestrzeganie tych kilku zasad jest tak bardzo ważne.

Każdy z nas przynajmniej raz miał do czynienia z pleśnią. Jeśli nie pojawia się ona po raz kolejny oznacza to, że w domu wszystko przebiega sprawnie. Jeśli grzyb pojawia się znowu, musimy przykładać większą uwagę do wywietrzania naszych pomieszczeń. Nie można zapominać o tym nawet zimą, mimo że temperatura na zewnątrz może nas nie zachęcać do otworzenia naszego okna. Jest to jednak bardzo ważne dla ścian, samego domu jak i dla naszego zdrowia. Dom, który nie dostaje zimnego powietrza jest jak człowiek otulony warstwami ubrań – nie ma jak oddychać. W taki sposób właśnie po cichu rozwija się grzyb bądź pleśń, atakując nasze zawilgocone ściany. Wystarczy odrobina wody, by nasza ściana zmieniła się w brudną i nieciekawą. Niezależnie od materiałów jakie użyjemy przy budowie – czy będą to bardzo drogie, czy tanie, w źle nawilżonym pomieszczeniu grzyb rozwinie się szybciej, niż się tego spodziewamy. Dlatego musimy zapobiegać jego pojawieniu się i wpuszczać odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz do naszego domu. Para, która zbiera się w pomieszczeniu musi zostać usunięta, inaczej wniknie w nasze ściany a my będziemy musieli szykować pieniądze na remont spowodowany pojawieniem się na niej grzybów i pleśni.