Jak urządzić przyjemną sypialnię?

Sypialnia to pokój, w którym przede wszystkim chcemy odpocząć. Warto pamiętać, że sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, dlatego warto stworzyć pomieszczenie, w którym będziemy mogli się zrelaksować i odpowiedni odpocząć.

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. Ten mebel musi znaleźć się koniecznie w każdym pomieszczeniu tego typu. Łóżko powinno być dobrane do wielkości sypialni – nie może zajmować całego pomieszczenia. Z drugie strony duże łóżko jest po prostu wygodniejsze i zapewni duży komfort snu. Do łózka koniecznie powinniśmy wybrać odpowiedni materac. To właściwie materac będzie odpowiedzialny za podtrzymywanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji, kiedy będziemy spać. Jest to bez wątpienia jeden z tych elementów wyposażenia wnętrza, na których nie należy pod żadnym pozorem oszczędzać. Łóżka mogą być zrobione z różnych materiałów na przykład drewna lub metalu. Nie ma to dużego wpływu na komfort naszego snu, jednak warto wybrać mebel, który będzie się dobrze komponować zresztą pomieszczenia.

W czasie urządzenia sypialni trzeba się zastanowić co dokładnie będziemy robić w tym pomieszczeniu. Oczywiście na pewno będziemy tutaj spać. Niektóre osoby jednak również wykorzystują sypialnię do pracy. W tym pokoju możemy również oglądać telewizję. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, lepiej wykorzystać sypialnię jednie na sen i nie wprowadzać tutaj zbyt wielu rozpraszających elementów. Oglądanie telewizji w wygodnym łóżku to na pewno bardzo duża przyjemność, jednak to udogodnienie z pewnością nie wpłynie korzy tnie na ilość i jakość snu. Jeśli już musimy pracować w sypialni lepiej nie robić tego w łóżku, a przy przeznaczonym do tego stole. Dodatkowo taki stół możemy częściowo oddzielić od reszty pomieszczenia na przykład przy pomocy parawanu.

Bardzo duże znaczenie ma wybór kolorów, któż wykorzystamy w sypialni. Jest ot jedno z tych pomieszczeń, w których bez wątpienia należy unikać jaskrawych odcieni. Złym pomysłem jest umieszczenie w sypialni przedmiotów w żywych odcieniach czerwieni, pomarańczowego, a nawet żółtego. Takie kolory pobudzają i rozpraszają, mogą motywować do pracy, ale na pewno nie sprzyjają udanemu odpoczynkowi i nie zachęcają do snu. Do sypialni idealnie nadają się beże, jasne brązy i pastele. Możemy tutaj również z powodzeniem wykorzystać delikatne błękit oraz ciepłe odcienie brązu. Oprócz kolorów jaskrawych, w sypialni nie powinno stosować się kolorów bardzo ciemnych. Takie kolory mają raczej negatywny, raczej pesymistyczny charakter i na pewno ich widok nie poprawi nam nastroju, kiedy wstaniemy rano. W czasie planowania aranżacji lepiej zachować raczej minimalistyczny styl. Nie jest to pomieszczenie, w którym chcemy umieszczać zbyt dużo różnych elementów, bibelotów, obrazków, czy dodatków. Wszystkie takie elementy będą nas rozpraszać.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia sypialni jest oświetlenie. Bez wątpienia jedno źródło światła w sypialni nie będzie wystarczające, nie możemy wykorzystać tutaj jedynie lampy sufitowej. Bardzo przydatne są lampki nocne, które ustawimy przy łóżku. Są one niezbędne, jeśli na przykład lubimy czytać przed snem, a także przydadzą się, kiedy chcemy wstać w nocy, na przykład do łazienki.

Jeśli chodzi o podłogę w sypialni to powinna być na pewno ciepła i przyjemna w dotyku, ponieważ będziemy czasem również chodzić po niej boso. Warto więc zdecydować się tutaj na podłogę zrobioną z drewna lub paneli. Możemy zdecydować się na przyjemny, miękki dywan lub wykładzinę, która dodatkowo również wyciszy kroki. W sypialni możemy ustawić różnego rodzaju szafki, komody lub szafy. Jeśli jest to konieczne, najlepiej, żeby takie meble miały raczej proste kształty i harmonijnie komponowały się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Sypialnia na pewno nie jest pokojem, w którym chcemy stosować mocne kontrasty, ani bardzo oryginalne kształty.

Kolejną bardzo ważną kwestią, nad którą powinniśmy się zastanowić w czasie urządzania sypialni są zasłony okienne. W przypadku zasłon duże znaczenie ma to, co znajduje się za oknem. Jeśli okno naszej sypialni wychodzi na przykład na ulicę, przy której stoi latarnia, będziemy potrzebowali bardzo dobrej ochrony przed światłem, co mogą zapewnić an przykład dobre żaluzje. Kalorycznym rozwiązaniem są ciężkie story, które również doskonale wyciemniają pomieszczenie oraz mogą dodatkowo zmniejszać hałas docierający do wnętrza.

Jakie materiały wykończeniowe najlepiej zastosować w sypialni? W tej roli sprawdzą się bez wątpienia miękkie tapety w delikatne wzory, satynowe farby, a także stonowane fototapety. Pomieszczenie będzie wydawało się jeszcze bardziej przytulne, jeśli zdecydujemy się na umieszczenie delikatnych wzorów na suficie. Żeby w subtelny sposób urozmaicić sypialnię na ścianach możemy położnych strukturalne tynki o raczej delikatnej fakturze. Ciepłe naturalne kolory można wprowadzić do wnętrza także dzięki zastosowaniu drewna. Można je wykorzystać na przykład w formie okładziny na jednej ze ścian lub jako rozbudowany zagłówek łóżka. Drewniany deski i panele dostępne są w bardzo szeroki wachlarzu kolorów i odcieni, dzięki czemu bez problemu dobierzemy rozwiązanie idealnie pasujące do naszej sypialni.

W jaki sposób urządzić małą sypialnię? W takim pokoju najlepiej umieścić jedynie meble o lekkiej konstrukcji. Dobrze jeśli wszystkie elementy będą miały raczej opływowe kształty. Unikamy wyrazistych zdobień i odważnych wzorów. Oczywiście jak w każdym niedużym pomieszczeniu, również w małej sypialni, powinniśmy stosować jasne kolory. Przydatne będą różnego rodzaju wsuwane, rozkładane szafki – takie pomysłowe rozwiązanie pozwoli na zaoszczędzenie mnóstwa przestrzeni. W małej sypialni warto wyraźnie oddzielić przestrzeń do spania. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza jeśli wydzielamy sypialnię z większego pomieszczenia. W tym celu można zastosować między innymi podest, na którym ustawimy łóżko. Innym ciekawym rozwiązaniem są przesuwne drzwi. Modnym elementem, który doskonale sprawdza się także w małej sypialni jest duży, wyrazisty zagłówek.

Stworzenie harmonijnej i przemyślanej aranżacji sypialni nie jest wbrew pozorom bardzo trudnym zadaniem. Warto zdecydować się na wykorzystanie kolorów, które lubimy. Najlepiej unikać niepotrzebnych mebli i elementów dekoracyjnych. Jeśli w sypialni również pracujemy, oddzielmy wyraźnie przestrzeń, którą będziemy wykorzystywać w tym celu. Sypialnia powinna służyć przede wszystkim do spania i to na tym aspekcie należy się przede wszystkim skupić w czasie urządzania tego wnętrza.