Jak urządzić pokój dziecka?

Pokój dla dziecka wymaga szczególnie starannego zaplanowania aranżacji. Oczywiście w przypadku tego pomieszczenia kluczowe znaczenie będzie miało bezpieczeństwo malca. Pod tym kątem trzeba właśnie wybierać meble, a także wszystkie dekoracje. Przedmioty znajdujące się w pokoju dziecka powinny również zawsze posadawiać niezbędne atesty, gwarantujące bezpieczeństwo.

Oczywiście wyposażenie dziecięcego pokoju będzie zależało przede wszystkim od wieku naszego dziecka. Podstawowym elementem, który powinien znaleźć się w pokoju noworodek jest łóżeczko. Tutaj w zasadzie większość osób decyduje się na klasyczne modele. Warto pamiętać, że małe dzieci bywają bardzo sprytne i ciekawskie, kiedy tylko podrosną będą próbowały wstawać, przytrzymując się poręczy łóżeczka, i jeśli nie jest ono wystarczająco wysokie, może udać im się uciec. Innym zagrożeniem jest utknięcie głowy dziecka między poprzeczkami łóżeczka, dlatego nie mogą być one zbyt luźno rozstawne. Wybór łóżeczek dla niemowląt jest bardzo duży, więc z pewnością znajdziemy dobre rozwiązanie. Warto zainwestować w solidny meble, który będziemy mogli wykorzystać także przy kolejnym dziecku. Łóżeczko powinno zostać wyposażone także w odpowiedni materac oraz pościel. Dobrze jeśli materac będzie stosunkowo twardy, ponieważ dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu ruchowego i jego kręgosłup będzie potrzebował dobrego oparcia. Pościel powinna zostać wykonana przede wszystkim z naturalnych materiałów, które dobrze przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać.

Kolejnym elementem, który możemy kupić do pokoju malucha jest przewijal. Oczywiście takie sprzęt przydaje się bardziej rodzicom niż dziecku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dziecko przewijać na innych meblach, zwykłym stoliku lub po prostu na podłodze, jednak przewijak znacznie ułatwia to zadanie. Jest to mebel specjalnie zaprojektowany z myślą o tym jednym zadaniu, jakim jest zmiana pieluszek niemowlęcia. Kształt przewijaka pozwala na wygodne ułożenie dziecka. Taki mebel powinie być także wyposażony w odpowiednie półeczki, gdzie będziemy mogli przechowywać wszystkie niezbędne akcesoria takie jak kosmetyki, chusteczki, zasypki i oczywiście również pieluszki.

Czym starsze dziecko, tym większe potrzeby będzie miało. Kolejnym zakupem do dziecięcego pokoju będzie bez wątpienia łóżeczko. Takie łóżko powinno być dopasowane do wielkości dziecka i po prostu wygodne. Musi zapewniać maluchowi komfortowy sen. Szczególną uwagę na wybór odpowiedniego materaca oraz pościeli trzeba zwrócić w przypadku dzieci, które cierpią na alergie.

W pokoju dziecka na pewno będą się również znajdowały różnego rodzaju zabawki, które trzeba będzie uporządkować i zorganizować. Z resztą warto uczyć malucha porządku już od najwcześniejszych lat. Na zabawki doskonale sprawdzi się zwykły, duży kufer. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nawet małe dziecko będzie mogło samodzielnie posprzątać i zorganizować swoje rzeczy po zakończeniu zabawy. Jeśli ustawimy w pokoju dziecka pierwszy regalik, trzeba się upewnić, że będzie on stabilny i nie przewróci się jeśli zostanie potrącony przez dziecko w czasie zabawy.

Oczywiście na tym etapie trzeba także zatroszczyć się o stronę estetyczną pokoju malucha. W przypadku małego dziecka zazwyczaj stosuje się jasne, pastelowe kolory. Takie barwy są przede wszystkimi optymistyczne i bardzo przyjemne, poprawiają nastrój i pomagają w zasypianiu. Ściany dziecka można udekorować różnymi wzorami, dostępne są ciekawe szablony i naklejki. Oczywiście nie można przesadzać z takimi rozwiązaniami, ponieważ zbyt dużo dekoracyjnych elementów będzie rozpraszać malucha i może na przykład utrudnić mu zasypianie.

Naprawdę duże zmiany w pokoju dziecka trzeba wprowadzić, kiedy maluch po raz pierwszy wybiera się do szkoły. W takim przypadku konieczne będzie zorganizowanie miejsca do nauki. Oczywiście niezbędne będzie zainwestowanie w odpowiednie biurko do pracy oraz fotel. Biurko powinni być dopasowane pod względem rozmiaru do wzrostu i potrzeb dziecka, które będzie go używać. Jest to bardzo ważne, ponieważ źle dobrane biurko i fotel mogą się niestety przyczyniać w dużym stopniu do rozwoju wad postawy u dziecka. Oczywiście oprócz biurka maluch będzie również potrzebował odpowiednich półek i regałów na książki, zeszyty i przybory niezbędne do nauki.

Sytuacja w dużym stopniu zmienia się, kiedy mamy do czynienia z nastolatkiem. Dzieci w takim wieku zazwyczaj doskonale wiedzą, co im się podobają i mają własne gusta, które nie muszą być koniecznie zbieżne z gustami ich rodziców.

Do pokoju dziecka warto wybierać przede wszystkim naturalne materiały wysokiej jakości. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, również tutaj doskonale sprawdzi się drewno. Trzeba także pamiętać o wyborze odpowiedniej podłogi, ponieważ dzieci często lubią się bawić właśnie na podłodze. Jeśli nie chcemy ryzykować, że maluch zniszczy podłogę w czasie zabawy, możemy ją przykryć wykładziną. Oczywiście w czasie urządzania dziecięcego pokoju trzeba brać pod uwagę, że najmłodsi członkowie rodziny lubią spędzać dużo czasu na żywiołowej zabawie, więc mogą również niechcący uszkodzić różne elementy wyposażenia i meble. Na pewno korzystną inwestycją jest pomalowanie ścian w pokoju dziecka farbą, którą można myć. Dzięki temu zabezpieczymy się przed skutkami różnych artystycznych eksperymentów naszego potomka.

Wyzwaniem może okazać się urządzenie pokoju dla rodzeństwa, zwłaszcza jeśli między dziećmi jest duża różnica wieku. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być podzielenie przestrzeni, na przykład przy pomocy różnych kolorów zastosowanych w pokoju. Dzięki temu dzieci będą wiedziały, gdzie przebiega granica i przynajmniej do pewnego stopnia zapobiegnie to konfliktom, będą także wiedziały, że mają przestrzeń dla siebie, gdzie mogą na przykład trzymać swoje rzeczy.

Jak widać urządzenie fajnego, funkcjonalnego i jednocześnie bezpiecznego pokoju przeznaczonego dla dziecka nie jest wcale takim łatwym zadaniem. W tym celu trzeba dokładnie przemyśleć wybór wszystkich mebli, a także dekoracji. Oczywiście w przypadku starszych dzieci trzeba również brać pod uwagę ich opinię. W końcu najważniejsze jest to, żeby to dziecko dobrze czuło się w swoim pokoju i mogło się tam swobodnie bawić oraz uczyć. Na szczęście wybór mebli i dodatków do pokoju dziecięcego jest bardzo duży, więc bez problemu znajdziemy coś, co spełni nasze wymagania dotyczące jakości i jednocześnie przypadnie do gustu maluchowi, na przykład pod względem wyglądu.