Jak urządzić mieszkanie

Gdy urządzamy nasze małe mieszkanie jest to dla nas nie lada wyzwanie. Musimy bowiem liczyć na kreatywność, ciekawą aranżację, wygodę i styl w jednym. Niewielkie rozmiary mieszkania są jednak plusem, co nie wiąże się jednak z efektywnością naszego wystroju. Jak na niewielkiej przestrzeni urządzić więc mieszkanie?

Musimy przede wszystkim postawić na jasnym i czytelny przekaz naszego wystroju. Architekci w dzisiejszych czasach sięgają po bardziej stonowane barwy, a wszystko ze względu na stylistykę pomieszczeń jak i fakt, że jasne barwy potrafią czynić cuda: z skutecznością zakamuflują rozmiary pomieszczenia i optycznie je przy tym powiększą. Planując więc wystrój naszego pomieszczenia musimy wziąć pod uwagę jasną paletę barw. Niektóre wyraziste elementy powinniśmy traktować jako dopełnienie całości i tak zwaną,, wisienkę na torcie ”.

Pokoje urządzane w kolorach bieli, jasnych beżowych barw, czy ciekawych szarości będą wydawały się bardziej przestronne. Idealnie sprawdzą się w kuchni, łazience czy sypialni, gdzie do tej pory dominowały kolory czerwieni, granatu czy fioletu. Od tych kolorów powoli się odchodzi i stawia przede wszystkim na jasne barwy, które optycznie powiększają nasze cztery kąty. Jasne kolory są również o wiele bardziej stonowane i przyjemniejsze dla oczu, dlatego o wiele przyjemniej spędzać się będzie w nich czas. Jak widać, takie lekkie kolory niosą ze sobą wiele korzyści. Dlatego właśnie powinniśmy je wybierać podczas urządzania naszego pokoju i pamiętać przy tym, że pozwolą zmienić nasz pokój na większy, mimo żadnych wprowadzanych do niego zmian.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przy projektowaniu wystroju naszych wnętrz? Ważnym czynnikiem jest również wybór podłogi. Sprawa ta, mimo że z pozoru wydaje się bardzo błaha, ma duże znaczenie w naszych pokojach. Niezależnie od stylu, jaki nam się podoba, powinniśmy zdecydować się tylko na jeden typ materiału. Wtedy nasza podłogowa powierzchnia sprawi, że będzie ona brana za motyw przewodni. Znacznie łatwiej będzie nam wtedy wymyślić całość: projekt pokoju czy pomieszczenia przyjdzie nam o wiele łatwiej, a my zyskamy już pewien zamysł artystyczny i będziemy potrafili wskazać, czego w danym pokoju oczekujemy.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiedni dobór naszego oświetlenia. Możemy za pomocą lamp zaakcentować wybrane elementy naszego pomieszczenia i w ten sposób optycznie powiększyć nasz pokój. Musimy przy tym pamiętać, że umiejętne operowanie naszym światłem pozwoli nam uzyskać przestronny pokój. Dobrym rozwiązaniem będą również oszklone drzwi, czy wstawienie do środka drzwi wewnętrznych. W wypadku małych pomieszczeń im więcej jasnych elementów i światła, tym lepiej – w ten sposób z małego pokoju będziemy potrafili uzyskać optycznie większe pomieszczenie i cieszyli się zupełnie innym wnętrzem. Poszczególne elementy możemy zaakcentować, dodając im ciekawych elementów czy umieszczając je w odpowiednich miejscach. Zaaranżowanie wnętrza w małym pokoju wcale nie musi być trudne, jeśli wszystko doskonale zaplanujemy i odpowiednio przemyślimy. Urządzanie domu to nie tylko coś koniecznego: powinniśmy traktować ten element poniekąd jako zabawę i zobaczyć, jak wystrój wnętrza może być ciekawą czynnością. Dodatkowo, wcale nie potrzebujemy do wystroju dużej sumy pieniędzy. Jeśli mamy odrobinę czasu i chęci, wiele elementów możemy wykonać samodzielnie za pomocą palet ogrodowych.

Aby jeszcze bardziej powiększyć pomieszczenie, powinniśmy postawić na fototapety. Gwarantują one pewną iluzję, dzięki której nasze pomieszczenie stanie się o wiele większe, a my będziemy czuli się w nim o wiele przyjemniej i przestronniej. Zalet takich fototapet jest bardzo dużo i z pewnością nie kończą się one na powiększaniu naszego pomieszczenia. Na ścianie możemy powiesić co tylko chcemy: u dziecka idealnie sprawdzą się fototapety z postaciami z bajek, czy zwierzątkami. Natomiast ludzie dorośli mogą postawić na zdjęcie rodzinne, czy krajobraz. Taka fototapeta idealnie wpasuje się w resztę wnętrza i z pewnością nada naszemu pokojowi zupełnie innego charakteru. Takiego typu dodatki pozwolą odmienić nasz pokój i sprawić, że będzie on nie do poznania. Czasy, w których plakaty kojarzyły nam się wyłącznie z funkcją reklamacyjną zdają się odchodzić w kąt. Z wielką chęcią są one używane w branży budowlanej i wykorzystywane do wystroju pomieszczeń nie tylko w domu. Plakat motywacyjny na ścianie bądź zdjęcie zespołu? Nic trudnego. Plakat taki z łatwością możemy uzyskać w pierwszym lepszym sklepie budowlanym bądź zamówić go za pośrednictwem internetu. Ten prosty zabieg pozwala nam odmienić nasz pokój i jednocześnie sprawić, że będzie on wydawał się o wiele większy, niż faktycznie jest.

Małe pomieszczenia mają to do siebie, że każdy z przedmiotów znajdujących się w nim musi posiadać swoje stałe miejsce. Na rynku jednak nie brakuje żadnych rozwiązań, które pozwalają nam na przechowywanie wielu elementów. Wszelkie kartony, pudełka czy małe, poręczne półki to codzienność. Pozwalają nam schować wiele elementów i w ten sposób uzyskać miejsce do zagospodarowania. Zabawki dla dziecka, niepotrzebne przedmioty czy książki – dobór elementów jest bardzo różny, byle by przedmioty nie pozostawały na wierzchu i nie zmniejszały optycznie naszego pomieszczenia. W tym wypadku konieczna jest wielka, pojemna szafa do której będziemy mogli schować wiele przedmiotów, nie tylko ubrań, a także odkurzacz, miotłę czy inne większe przedmioty, które na co dzień oddajemy do użytku i które zajmują miejsce.

Urządzanie wnętrza

Często zdarza się, że pragniemy zmienić wystrój naszego mieszkania, jednak na starcie poddajemy się ze względu na jego niewielkie rozmiary. Dla wielu osób jest to trudność, ponieważ nie wiedzą jak skomponować ze sobą wszystkie przedmioty i jednocześnie stworzyć przy tym coś oryginalnego i niepowtarzalnego. Nie jest to jednak tak trudne, na jakie wygląda, o czym możemy sami się przekonać planując remont. Jak urządzić nasze mieszkanie, mimo że jest stosunkowo małe? Najważniejszym czynnikiem, na jakim powinniśmy się skupić jest jasny wystrój naszego wnętrza. W dzisiejszych czasach bardzo modne są stonowane, jasne barwy, które optycznie zwiększają nasze pomieszczenie i potrafią je całkowicie odmienić. Potrafią one sprawić, że niewielkie rozmiary pokoju znikają, a całość wydaje się o wiele obszerniejsza. Planując więc remont małego pokoiku musimy pamiętać, aby stawiać na jasne, stonowane barwy. A elementy, które są wyraziste powinniśmy czymś wyróżnić i zaznaczyć ich obecność w danym pomieszczeniu. Pomieszczenia, które są urządzane w jasnych barwach mogą wydawać nam się o wiele większe, niż są one w rzeczywistości. To opcja idealna w kuchni, łazience oraz w sypialni. Do tej pory w pomieszczeniach tych dominowały kolory takie jak granat, czerwień czy fioletowy, jednak te czasy zdają się powoli odchodzić w przeszłość. Jasne kolory są o wiele przyjemniejsze, bardziej praktyczne i przede wszystkim łagodniejsze dla naszego wzroku. Jak widać, stawianie na tego typu kolory niesie ze sobą ogromne korzyści. Właśnie dlatego powinniśmy mieć je na uwadze przy planowaniu remontu w naszym mieszkaniu i uwzględnić je już na samym początku, dokładnie planując każdy zakamarek naszego pokoju. Nasz pokój w tej sposób nabierze rozmiarów, mimo że w rzeczywistości może być naprawdę niewielkim elementem. Kolejnym ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy planowaniu remontu i projektowaniu wystroju naszego wnętrza, jest… wybór odpowiedniej podłogi. Mimo, że element ten wydaje się bardzo błahy, tak naprawdę ma ogromne znaczenie i zaważa na dalszym remoncie naszego domu. Powinniśmy stawiać na jeden, konkretny typ niezależnie od rodzajów, jakie nam się podobają. Jeden materiał sprawi, że cała podłoga będzie mogła zostać ustalona motywem przewodnim, jakim będziemy kierować się przy aranżacji naszego wnętrza. Znacznie łatwiejsze wtedy stanie się planowanie całości. Projekt pokoju i pomieszczenia nie powinien sprawiać nam więcej trudności, a my zyskamy w ten sposób pewien zamysł i plan, oraz z łatwością będziemy potrafili wskazać, czego pragniemy w danym pokoju i jak powinien on się prezentować po zakończonym przez nas remoncie. Jak widać, korzyści z takiej sytuacji jest naprawdę wiele, dlatego należy pamiętać o tym czynniku przy remoncie – zaoszczędzimy w ten sposób czas, jak i wiele nerwów, jakie kosztuje nas niestety remont.

Ostatnim czynnikiem, bez którego nie obejdzie się nasza aranżacja jest odpowiednie dobranie oświetlenia. Za pomocą tego elementu możemy zaakcentować niektóre przedmioty znajdujące się w naszych pokojach, co pozwoli nam na optyczne powiększenie pokoju. Jeśli operujemy naszym światłem w przemyślany i skuteczny sposób, nasz pokój może dodatkowo zyskać jeśli chodzi o jego optyczne rozmiary. Tutaj doskonale sprawdzą się oszklone drzwi – do pomieszczenia wleci wtedy o wiele więcej światła, a więcej światła oznacza więcej miejsca. Tutaj dobrym wyjściem są również drzwi wewnętrzne. W małych pomieszczeniach sprawdzą się wprost perfekcyjnie. Im więcej jasnych elementów i światła, tym lepiej dla pokoju. Wszystko musimy jednak dokładnie przemyśleć i zaplanować rozmieszczenie poszczególnych przedmiotów. Remont małego pomieszczenia wcale nie musi być dla nas wyzwaniem, jeśli wykonamy wszystko zgodnie z naszym planem. Remont wcale nie musi być uciążliwy – powinniśmy czerpać z niego korzyści: zabawę, radość i stwarzać okazję do wykazania się kreatywnością. Wszystko, czego potrzebujemy to odrobina czasu, jak i chęci. Z niewielkiej ilości pieniędzy możemy wyczarować coś niesamowitego i pięknego w jednym.

Ciekawym elementem, który pozwoli nam znów powiększyć optycznie nasz pokój, są fototapety. Te niskobudżetowe elementy odmienią nasz pokój nie do poznania. Będziemy czuć się w pokoju o wiele swobodniej, przyjemniej i chętniej będziemy w nim przebywać. Takie fototapety posiadają dużo zalet. Nie dość, że powiększą one nasz pokój, to dodatkowo dodają mu odpowiedniego nastroju, który z kolei stworzy w pokoju niepowtarzalny klimat. Plakat już dawno przestał mieć tylko funkcję reklamacyjną: od dzisiaj z chęcią są one używane w projektowaniu wnętrz jako ciekawe dodatki. W branży budowlanej osadziły się już na zawsze, a projektanci coraz chętniej umieszczają je w swoich projektach. Kupimy go w niemalże każdym sklepie budowlanym, a jeśli i na to nie posiadamy wystarczająco czasu, plakat możemy zamówić przez internet. Na naszej ścianie może znaleźć się dosłownie wszystko. Dla dzieci możemy kupić plakat z postacią z bajki bądź z kreskówki, natomiast dla starszych osób możemy wymyślić coś ciekawszego. Kupno takiego plakatu z pewnością zmieni nasz pokój i sprawi, że nabierze on rozmiarów mimo faktycznych wymiarów. Musimy pamiętać, aby w naszym małym pokoju każdy z przedmiotów posiadał odpowiednie dla siebie miejsce. Pozwoli nam to zaoszczędzić wiele miejsca, jednak nie musimy się obawiać: na rynku znajduje się wiele ciekawych elementów, w które możemy schować nasze przedmioty. Wielka szafa to zdecydowanie rzecz, jaką musimy zakupić. Pomieści ona wiele elementów, z których korzystamy na co dzień i pozwoli w ten sposób zaoszczędzić nam wiele miejsca.