Jak urządzić miejsce pracy w domu?

Jeśli wykonujemy pracę zawodową w domu, niezbędne będzie wygodne miejsce. Wiele zadań wymaga niezależności, a także przynajmniej częściowej izolacji od życia rodzinnego. Kiedy chcemy zająć się takimi obowiązkami w domu, musimy zatroszczyć się o stworzenie odpowiedniej przestrzeni, w której możliwa będzie całkowita koncentracja.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego specjalnie na gabinet. Własny gabinet pozwoli na odseparowanie się od harmideru, a także odpowiednie zorganizowanie wszystkich rzeczy niezbędnych do pracy, na przykład dokumentów i książek. Praca w samotności ułatwia pełną koncentrację. Czym bardziej oddalimy się od źródeł hałasu, tym lepiej. Z tego powodu własny gabinet najlepiej urządzić w piwnicy, na poddaszu lub na strychu. Warto zainwestować w wyciszające drzwi. Dobrze jeśli okna nie będą wychodziły na ulicę.

Jeśli przynosimy pracę do domu jedynie od czasu do czasu, nie ma sensu wydzielanie całego pomieszczenia na gabinet. Biurko z komputerem możemy ustawić w pokoju dziennym, w sypialni, a nawet w kuchni, gdzie będziemy mogli na przykład popracować wieczorami. W sypialni możemy przeszkadzać drugiej osobie, która będzie próbowała zasnąć, jednak możemy tam pracować w spokoju w ciągu dnia. Jeśli starczy miejsca warto oddzielić się od reszty pomieszczenia przesuwnymi drzwiami lub ścianką. Nawet nieduży parawan zapewni nam nieco więcej komfortu. Kiedy do pracy wykorzystujemy laptop, możemy go rozłożyć praktycznie w każdym miejscu, także w ogrodzie lub na tarasie. Komputer stacjonarny daje dużo mniej swobody. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie komputera na specjalnym stelażu na kółkach.

Co brać pod uwagę w czasie urządzania miejsca pracy? Przede wszystkim własne preferencję i wygodę. Duże znaczenie będzie miał również rodzaj wykonywanej pracy. Każdy lubi zajmować się zawodowymi obowiązkami w nieco innym otoczeniu. Niektóre osoby preferują idealną cisze, inni lepiej koncentrują się przy włączonym telewizorze. W przypadku młodych osób, które nie mają jeszcze wypracowanej zdolności mechanicznego wykonywania niektórych czynności, zaleca się unikanie wszystkich czynników, które mogą w jakikolwiek sposób zakłócać koncentrację. Na przykład złym pomysłem jest pracowanie w pobliżu salonu, gdzie włączony jest telewizor. Równie dużo hałasów powstaje w kuchni, zwłaszcza w czasie przygotowywania posiłków. Warto pamiętać, że czynniki odciągające uwagę powodują znacznie wydłużenie czasu pracy. Osoby dorosłe nieco lepiej radzą sobie z rozpraszającym otoczeniem i mogą wykazać się bardziej podzielną uwagą.

W czasie urządzania miejsca do pracy warto także zwrócić uwagę na wybierane kolory. Stonowane kolory sprzyjają skupieniu. takie działanie ma na przykład niebieski i zielony. Intensywne barwy rozpraszają, ale mogą także dodawać energii i zwiększać motywację do działania. Należy ostrożnie stosować bardzo jaskrawe odcienie, na przykład czerwony. Wbrew pozorom wygląd otoczenia, w którym pracujemy ma ogromny wpływ na efekty naszych wysiłków. W miejscu do pracy trzeba także zadbać o dobre oświetlenie. Najlepiej wybrać miejsce, gdzie światło słoneczne dociera przez cały dzień. Dodatkowo należy zatroszczyć się o dodatkowe źródło światła jakim będzie na przykład lampka ustawiona na biurku.

Gabinet urządzony w domu powinien być przede wszystkim praktyczny i wygodny. Musi się w nim znaleźć odpowiednie wyposażenie. Na pewno priorytetem jest wygodny fotel, podręczy regał oraz duże biurko, na którym swobodnie rozłożymy wszystkie niezbędne rzeczy. Gabinet zazwyczaj kojarzy się z tradycyjnym wystrojem – meblami zrobionymi z drewna i skórzanym fotelem. Obecnie jednaj najbardziej popularne są gabinetu urządzone w stylu minimalistycznym i industrialnym. W tym celu wykorzystuje się naturalne, proste materiały takie jak metal, szkło i drewno. Dzięki temu można stworzyć przyjemną, spokojną atmosferę, która sprzyja skupieniu. Wygląd gabinetu będzie w dużym stopniu uzależniony od tego jakie funkcje będzie spełniało to pomieszczeniem. Może się przecież zdarzyć, że w ramach prowadzonej działalności, wykorzystamy ten pokój również do spotkań z klientami lub kontrahentami. W takim przypadku powinniśmy zatroszczyć się o nadanie aranżacji bardziej oficjalnego charakteru. Wystrój wnętrza zostanie dopełniony przez oryginalne bibeloty i designerskie oświetlenie. Jeśli gabinet przeznaczony jest wyłącznie do pracy i nikt nie będzie go odwiedzał, możemy pozwolić sobie na dużo bardziej swobodną aranżację.

Najważniejsze, aby wystrój gabinetu był dopasowany do charakteru naszych obowiązków. Jeśli pracę wykonujemy przy pomocy komputera, będziemy potrzebowali biurka oraz wygodnego fotela. Zajęcia bardziej rzemieślnicze wymagają odpowiedniego blatu oraz miejsca na przechowywanie niezbędnych narzędzi. W pracy pomoże dodatkowe oświetlenie, na przykład lampy LED, które są zdrowe dla oczu. Jeśli aranżujemy miejsce do pracy w innym pomieszczeniu, na przykład sypialni, trzeba wziąć pod uwagę jego metraż oraz wyposażenie. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na raczej minimalistyczny wystrój, żeby wnętrze nie wydawało się chaotyczne i zagracone.

Najlepiej jeśli gabinet został uwzględniony w projekcie domu. W ten sposób zyskamy wygodne, praktyczne pomieszczenie o odpowiedniej wielkości oraz lokalizacji. Duże możliwości daje również otwarta przestrzeń w mieszkaniu. W takim przypadku możemy wydzielić część pomieszczenia przy pomocy ścianki działowej lub regału. Kiedy planujemy miejsce do pracy w salonie lub sypialni trzeba zadbać, żeby nie odbiegało za bardzo pod względem wyglądu od reszty pomieszczenia.

Coraz więcej osób wykonuje tak zwane wolne zawody. Taka praca to szansa na zyskanie dużo większej swobody w dysponowaniu własnym czasem, a także na wykonywanie obowiązków w domu. Niezależnie od tego, gdzie pracujemy, zawsze potrzebujemy odpowiednich warunków, dzięki którym będziemy mogli się skupić. Dlatego pojawia się konieczność wygospodarowania przestrzeni na gabinet. Brak wygodnego miejsca do pracy będzie powodował brak koncentracji i znacznie utrudni skuteczne wykonywanie kolejnych zadań. Stworzenie gabinetu nie jest dużym wydatkiem i nie wymaga oddzielnego pokoju, jednocześnie w dużym stopniu podniesie wydajność i sprawi, że praca w domu stanie się znacznie przyjemniejsza. Po wybraniu części domu lub mieszkania, która ma zostać wykorzystania w tym celu, wystarczy znaleźć odpowiednie meble oraz dodatki, które sprawią, że przestrzeń będzie funkcjonalna i wygodna.