Jak urządzić łazienkę

Robią w domu remont – przy adaptacji poddasza czy piwnicy na mieszkalne cele, warto przemyśleć czy łazienka nie byłaby w tym miejscu komfortowa. Możemy wydzielić ją z części innego pomieszczenia, bądź przeznaczyć cel innego pokoju na łazienkowy. Jak urządzić łazienkę w zupełnie nowym miejscu? Na samym początku musimy wyznaczyć odpowiedni teren, w którym musi znaleźć się wanna z prysznicem. Większy teren pozwoli na swobodniejsze korzystanie z wszystkich znajdujących się w łazience urządzeń. Czasem musimy nawet podnosić poziom podłogi na tyle, aby podłączyć się swobodnie do kanalizacji.

Urządzanie łazienki w zupełnie nowej przestrzeni to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w miejscach pozbawionych kanalizacji i dostępu do wody. Aby każde z urządzeń mogło podłączyć się do kanalizacji, musimy wprowadzić kilka zmian. Jeśli pragniemy wydzielić naszą łazienkę lekkimi ścianami, możemy postawić ją w dosłownie dowolnym miejscu. Jednak wtedy musimy nastawić się na słabszą izolację akustyczną: dźwięki mogą przedostawać się przez podłogi do sąsiednich pokoi. W tym celu musimy więc wyciąg szczelinę w podłodze, która stworzy pewną barierę. Sprawi to, że w pomieszczeniu będzie panowała cisza, a szczelina zamaskuje wszelkie niechciane dźwięki dochodzące z łazienki, których nie pragniemy słyszeć w sąsiednim pomieszczeniu.

Jeśli pragniemy postawić murowane ściany, musimy znaleźć do tego celu dobrego konstruktora. Specjalista taki ma za zadanie ocenić, czy ściana o danym ciężarze może zostać postawiona na danej podłodze i gruncie. Ewentualnie może on zaproponować wzmocnienie podłogi. Zazwyczaj do tego celu zaopatruje się w niewielkiej grubości elementy, które po podłączeniu szybko się układają. W większych łazienkach możemy wydzielić dwie strefy: kąpielową oraz toaletową. W takiej łazience możemy zbudować stelaże do instalacji sedesu czy nawet umywalki. Ściany, na jakie możemy sobie pozwolić mogą być ażurowe bądź przeszklone, a nawet wykończone ciekawymi pustkami szklanymi. Niskie ściany z muru możemy zbudować na posadzce i uniknąć w ten sposób usuwania jej poszczególnych elementów, jeśli jest ona wykończona odpowiedniej grubości płytkami ceramicznymi.

Jeśli pomieszczenie, w którym zamierzamy zbudować łazienkę nie posiada kanalizacji, musimy doprowadzić do niej instalację oraz wentylację. Wentylacja jest o tyle łatwiejsza, jeśli do naszej łazienkowej ściany przylega komin, a w nim znajduje się wolny przewód. Musimy się do niego przebić i wykonać instalację. Jeśi jednak nie posiadamy komina, otwór możemy wykonać w jednej z zewnętrznych ścian. Jeśli tego również nie będziemy mogli wykonać, musimy poprowadzić dodatkowy kanał – wentylacyjny. Może być on wykonany ze stali bądź innego tworzywa. Musimy go dodatkowo ocieplić, aby powietrze wewnątrz łazienki nie wychładzało się zbyt szybko i aby nie ściekała z niego para wodna. Najłatwiej będzie, jeśli kanał wykonamy jako element dodatkowy, który będzie posiadał dopływ powietrza również w wypadku zamkniętych drzwi z łazienki. Zapewnią nam to otwory, które wykonamy w dolnej części, bądź szczelina odprowadzona wzdłuż dolnej krawędzi.

Jeśli nasze pomieszczenie jest stare, możemy spodziewać się w nim krzywych ścian jak i podłóg. Po usunięciu wykładzin będziemy musieli więc wyrównać naszą podłogę, jak i ściany zaprawą bądź płytami z suchego tynku. Jeśli zerwiemy naszą posadzkę, musimy następnie oczyścić podłogę, zagruntować ją oraz na końcu wyrównać – najlepsza do tego będzie masa samopoziomująca, która gdy stwardnieje uzyska gładką, przejrzystą powierzchnię. Jeśli jednak nasze nierówności w nowej łazience nie są zbyt wielkie, możemy wyrównać je zwykłą zaprawą do wyrównywania i nie potrzebujemy w tym wypadku innych zbędnych czynności. Największy kłopot mogą nam sprawić stare. Największy kłopot jednak mogą sprawić nam bardzo stare podłogi, które są wykończone deskami bądź płytami wykonanymi z drewnopochodnych materiałów. Przed naklejeniem na płytki okładziny musimy mieć jednak pewność, że są one mocno przykręcone do belek wykonanych ze stropu. Warto lekko przeszlifować nasze deski, a wszelkie obecne ubytki zaszpachlować zaprawą, która po dodaniu do niej żywicy potrafi poprawić przyczepność do drewnianego podłoża. Czego powinniśmy użyć do przyklejenia płytek? Może być to specjalny klej, który usunie wszelkie odkształcenia między podłogą, a nowo nałożoną przez nas wykładziną. Na wszystkie elementy, które są wilgotne musimy nanieść izolację przeciwwilgociową. Co to za miejsca? To przede wszystkim cała podłoga, wnętrze natrysku oraz pas przy słuchawce prysznicowej. Do tej powierzchni zaliczają się również ściany wokół umywalki, wanny oraz kabiny natryskowej, które znajdują się po bokach. Najpopularniejsza izolacja na dzień dzisiejszy to folia, która jest płynna. Nakładamy ją po obu warstwach. Jak widać, urządzanie łazienki może być dużym wyzwaniem nawet dla doświadczonych w tej branży osób, w szczególności gdy w pomieszczeniu nigdy wcześniej łazienki nie było – musimy wykonywać kompletnie wszystko od nowa, wraz z kanalizacją i dopływem bieżącej wody. Procesy te, mimo że wydają nam się skomplikowane i bardzo zawile, w gruncie rzeczy wcale takie nie są. Urządzanie łazienki wcale nie musi być trudne i wyczerpujące, jeśli cały plan dokładnie przemyślimy i opracujemy. Musimy zaplanować rozmieszczenie poszczególnych urządzeń, kabiny, okien, drzwi oraz wszelkich innych niezbędnych w łazience przedmiotów. Aranżacja taka zajmie nam sporo czasu, jednak zakończając ją będziemy pewni, że był to wysiłek warty starań.