Jak urządzić łazienkę, którą można łatwo sprzątać?

Utrzymanie idealnego porządku w łazience ma bardzo duże znaczenie, jednocześnie bez wątpienia nie jest łatwe. Dzięki zamontowaniu odpowiedniego wyposażenia łazienki można znacznie uprościć sprzątanie, które w ten sposób stanie się szybsze, a także przyjemniejsze. Zaoszczędzimy dużo czasu i sprawimy, że łazienka będzie znacznie bardziej higieniczna.

W czasie zakupu wyposażenia łazienki warto oczywiście zwrócić uwagę na estetykę, praktyczność i funkcjonalność. Trzeba jednak także zatroszczyć się o to, żeby wyposażona łazienka była możliwie łatwa do utrzymania w czystości. Jak dobrać takie elementy, jak szafki łazienkowe, urządzenia sanitarne, a także inne inne elementy wyposażenia, żeby osiągnąć ten efekt? Na szczęście na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta różnego rodzaju wyposażenia do łazienki, która między innymi pozwala na stworzenie aranżacji, która będzie po każdym względem dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Powierzchnie znajdujące się łazience narażone są między innymi na powstawanie mało estetycznych smug oraz zacieków, które są trudne do usunięcia. Powstają one z powodu wilgoci i wody zmieszanej z różnymi kosmetykami. Wyschnięte krople wody, a także brudne fugi między płytkami łazienkowymi mogą spędzać sen z powiek każdej pani domu. Warto więc pamiętać, że łatwiej utrzymać w idealnej czystości płytki bez połysku, ponieważ w przypadku matowej faktury wszelkie zabrudzenia są po prostu zdecydowanie trudniejsze do zauważenia i mniej widoczne i nie rzucają się tak bardzo w oczy. Niestety czasem trzeba podjąć trudną decyzję i zastanowić się nad wyborem między elegancją, a łatwiejszym sprzątaniem. Płytki z połyskiem wyglądają bardziej estetycznie, jednak przestaną się tak doskonale prezentować pod wpływem zabrudzeń, dlatego będą potrzebowały wyjątkowo częstego i starannego czyszczenia. Dostępne są także różne specjalne preparaty przeznaczone specjalnie do impregnowania fug, których celem jest zabezpieczenie przed przebarwieniami oraz przywieraniem brudu.

Bardzo duże znaczenie dla łatwiejszego sprzątania ma również odpowiednie rozmieszczenie oraz montaż wszystkich urządzeń sanitarnych, które znajdą się w łazience. Ten element będzie miał bez wątpienia kluczowe znaczenie dla czystości pomieszczenia. Na pewno w pierwszej kolejności należy skupić się na schowaniu w ścianie jak największej części wszelkich instalacji. Umożliwiają to różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania, na przykład praktyczne zestawy podtynkowe do umywalek, bidetów i toalet. Takie urządzenia sanitarne są nie tylko zdecydowanie bardziej higieniczne, ale także dużo lepiej wyglądają i pozwalają na stworzenie znacznie bardziej eleganckiej aranżacji łazienki. Dobry zestaw podtynkowy powinna cechować głównie wysoka solidność i stosunkowo długa gwarancja. Trzeba liczyć się z tym, że awaria takiej instalacji niestety bywa często dosyć kłopotliwa, ponieważ wymaga dostania się pod całą konstrukcję i rozmontowanie jej. Dlatego jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, będziemy również potrzebowali w miarę dobrego serwisu.

Lustro to bez wątpienia jeden z najbardziej newralgicznych elementów składających się na wyposażenie każdej łazienki. Z jednej strony jest praktycznie niezbędne i trudno wyobrazić sobie wystrój łazienki bez dużego, wygodnego lustra. Ma duże znaczenie praktyczne i estetyczne. Z drugiej strony nie da się ukryć, że na idealnie gładkiej, szklanej powierzchni widać każe, nawet najmniejsze zabrudzenie. Na pewno wykorzystanie kilku dużych luster w aranżacji łazienki sprawia, że takie wnętrze staje się pod wieloma względami optycznie większe, a także wygląda bardzo nowocześnie i efektowne, jednak niestety w wielu przypadkach może się okazać, że utrzymanie tego typu powierzchni w idealnej czystości będzie bardzo pracochłonnym zadaniem i pochłonie dużo czasu. Takich problemów da się na przykład uniknąć dzięki stosowaniu różnych preparatów zapobiegających naparowywaniu luster. Są wśród nich także środki przeznaczone specjalnie do łazienki.

Na pewno nie bez znaczenia jest dobre oświetlenie łazienkowe, zwłaszcza jeśli w danym pomieszczeniu nie ma okna. W każdej, nawet stosunkowo małej łazience musi znaleźć się co najmniej kilka różnych źródeł światła. Bardzo popularne rozwiązanie stanowią między innymi plafony łazienkowe, jednak z pewnością nie są one łatwe do czyszczenia. Z tego powodu zazwyczaj dużo lepszym rozwiązaniem są modne podwieszane sufity, na których montuje się na przykład oświetlenie halogenowe. Takie sufity sprawiają, że pomieszczenie wydaje się nieco niższe, jednocześnie jednak w dużym stopniu ułatwiają zachowanie czystości, a także sprawiają, że łazienka prezentuje się bardziej nowocześnie.

Szafki łazienkowe umożliwiają przede wszystkim wygodne przechowywanie wszystkich kosmetyków, ręczników, środków czystości i innych przedmiotów codziennego użytku. Rzeczy, które nie zostaną umieszczone w szafce będą z powoli gromadzić kurz, z tego powodu najlepiej zamykać jak najwięcej przedmiotów. Warto wziąć pod uwagę, że zamkniętych szafek łazienkowych nie trzeba sprzątać tak często półek, które są otwarte.

Najłatwiejsze od utrzymania w idealnej czystości są oczywiście nowoczesne grzejniki płytowe, jednak trzeba pamiętać, że nie są one obecnie montowane w łazienkach. Z wielu powodów dużo większym zainteresowaniem cieszą się bardziej tradycyjne grzejniki drabinkowe. Są one pod wieloma względami praktyczne, ponieważ pozwalają na wygodne suszenie ręczników. Trzeba jednak pamiętać, że dokładne czyszczenie górnych partii dużego grzejnika drabinkowego na pewno będzie utrudnione.

Podsumowując, aby urządzić funkcjonalną, praktyczną łazienkę, która będzie również łatwa do utrzymania w czystości, trzeba koniecznie usunąć lub ukryć wszystkie zbędne elementy jej wyposażenia, takie jak na przykład zewnętrzne części instalacji, czyli przede wszystkim wszelkiego rodzaju rury. Dobrze wybrane urządzenia sanitarne, grzejniki, płytki ceramiczne i fugi będą łatwe do mycia i sprzątania. Warto na pewno unikać takich elementów jak otwarte półki, gromadzące kurz, a także duże lustra. Znacznie lepiej sprawdzą się funkcjonalne, praktyczne szafki łazienkowe, w których bez problemu można przechowywać wszystkie niezbędne kosmetyki i środki czystości. Trzeba też koniecznie planować aranżację tak, aby uniknąć wszelkich zakamarków trudnych do wyczyszczenia i umycia, gdzie bardzo często zbiera się brud lub osadza mało estetyczny kamień. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu na sprzątaniu i będziemy cieszyć się zawsze estetyczną łazienką.