Jak urządzić kuchnię?

Zagospodarowanie małej kuchni jest bez wątpienia dużym wyzwaniem. Ponieważ w tym pomieszczeniu wykonuje się różne czynności, należy zwrócić dużą uwagę na funkcjonalność wystroju. Duże znaczenie będzie miało więc rozmieszczenie szafek kuchennych, blatów i sprzętu AGD. Najlepiej zaplanować je z uwzględnieniem podstawowych zasad ergonomii. W ten sposób nawet niewielka kuchnia będzie bardziej przyjemna, a gotowanie łatwiejsze i szybsze.

Na pewno w każdej kuchni powinien znaleźć się odpowiedni blat, który umożliwi obróbkę różnych produktów spożywczych. Taka powierzchnia przyda się obok kuchenki, a także lodówki. Ponieważ czasem konieczne jest odlanie wrzątku z makaronu lub ziemniaków, kuchenka nie powinna znajdować się w zbyt dużej odległości od kuchni. Dzięki właściwemu rozmieszczeniu tych elementów wyposażenia można znacznie ułatwić przygotowywanie posiłków. Warto to wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli spędzamy dużo czasu w kuchni.

Szafki kuchenne musza zagwarantować wygodny dostęp do niezbędnych narzędzi i produktów, które będziemy wykorzystywać w czasie przygotowywania potraw. W niedużej odległości od blatu kuchennego trzeba trzymać przede wszystkim podstawowe narzędzia, które zawsze powinny być pod ręką. Idealne miejsce na kubki i talerze znajduje się w pobliżu zmywarki. W pobliżu kuchenki trzymamy garnki i patelnie. Dostępny jest duży wybór różnego rodzaju wkładów do szafek oraz organizerów, dzięki którym kuchnia jest bardziej wygodna.

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę w czasie projektowania kuchni, jest wzrost osoby, która będzie z niej najczęściej korzystać. Jest to konieczne, aby uniknąć kłopotliwego wspinania się do wysoko zawieszonych półek. Dobrym pomysłem jest zamówienie lub kupienie szafek wykonanych z materiałów, które łatwo się myje. Dzięki temu sprzątanie stanie się łatwiejsze. Warto pamiętać, że kuchnia to pomieszczenie, w którym łatwo o różne zabrudzenia, jednocześnie duże znaczenie ma utrzymanie wysokiego poziomu higieny.

Najważniejszą zasadą urządzania ergonomicznej kuchni jest tak zwany trójką roboczy zbudowany w oparciu o kuchenkę, lodówkę i zlewozmywak, czyli najważniejsze elementy wyposażenia kuchni. Przemyślane rozmieszczenie tego wyposażenia sprawi, że praca w kuchni stanie się zdecydowanie mniej uciążliwa. Oczywiście takiego trójkąta nie uda się stworzyć w każdej kuchni. Na przykład nie będzie to możliwe w przypadku aneksu kuchennego, gdzie wszystkie urządzenia i szafki są ustawione wzdłuż jednej ściany.

Warto także pamiętać, że dobre oświetlenie wpływa w dużym stopniu na ułatwienie pracy w kuchni. Jednocześnie dzięki dobremu światłu można lepiej ocenić świeżość produktów oraz posprzątać wszystkie powierzchnie. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest umieszczenie blatu roboczego w pobliżu okna. Można również zainwestować w dodatkowe lampy. Często stosuje się oświetlenie LED, które jest bezpieczne dla wzroku i energooszczędne. Takie lampy montuje się na przykład na spodach szafek kuchennych, dzięki czemu doskonale oświetlają blat roboczy.

Kuchnia to pomieszczenie, które musi być funkcjonale, ale powinno również zagwarantować utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Innym ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę w czasie projektowania tego wnętrza są indywidualne potrzeby domowników. Na szczęście właściwe zaplanowanie kuchennej aranżacji nie jest bardzo trudnym wyzwaniem, trzeba przede wszystkim zastosować się do podstawowych zasad ergonomii. Dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad można stworzyć wystrój kuchni, który połączy estetykę z dużą funkcjonalnością.

Zlewozmywak i płyta kuchenna powinny być oddzielone blatem roboczym o odpowiedniej długości, gdzie będzie można odstawić naczynia używane do gotowania. Kuchenka nie powinna znajdować się w pobliżu lodówki ani okna. Oczywiście blat roboczy powinien zostać wykonany z materiału, który charakteryzuje się odpowiednią trwałością. Dzięki temu będzie odporny na działanie czynników takich jak wilgoć i wysokie temperatury. Blat nie powinien także zbyt łatwo ulegać zaplamieniu pod wpływem działania soków i innych produktów spożywczych. Blat roboczy powinien być odpowiedniej długości, ponieważ jest to główna przestrzeń wykorzystywana do wykonywania większości pracy w kuchni. Zlewozmywaku i kuchenki nie należy ustawiać w narożniku. Warto wziąć pod uwagę również przyzwyczajenia, na przykład wielkość robionych zakupów. Jeśli lubimy gromadzić większe zapasy produktów spożywczych, będziemy potrzebowali odpowiedniej ilości miejsca w lodówce oraz w szafkach.

Często dużym kłopotem w czasie urządzania kuchni jest niewystarczająca ilość miejsca. W takim przypadku konieczna jest właściwa organizacja przestrzeni. Przede wszystkim należy unikać gromadzenia przedmiotów, które nie są tak naprawdę potrzebne lub których używamy bardzo rzadko. Każdy przedmiot i urządzenie powinny mieć własne miejsce, na przykład w szafce lub na półce. Błędem jest montowanie szafek na zbyt dużej wysokości, tak że nie da się do nich swobodnie dosięgnąć.

Nowoczesnym rozwiązaniem są meble kuchenne zbliżone wyglądem do wystroju salonu, jadalni lub pokoju dziennego. Współczesna kuchnia bardzo często łączy się z innymi pomieszczeniami, dlatego musi się z nimi dobrze komponować. Coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnego rozwiązania, jakim są podwieszane szafki. Zamiast tego wykorzystuje się szafki kredensowe, które dużo lepiej i bardziej naturalnie komponują się w z meblami w salonie. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku aneksów kuchennych i kuchni otwartych, które są teraz w modzie.

Nowoczesny wystrój kuchni daje ogromne możliwości stworzenia wnętrza, które będzie pod wieloma względami dopasowane do indywidualnych potrzeb. Warto poszukać ciekawych inspiracji, pozwalających na stworzenie wystroju kuchni, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale także ciekawy pod względem estetycznym, Interesującym rozwiązaniem są na przykład kuchnie w stylu rustykalnym. Oczywiście trzeba także pamiętać, że kuchnia nie powinna za bardzo dobiegać wyglądem od pozostałych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Dużą popularnością cieszą się obecnie takie materiały jak szkło i metal, na przykład stal nierdzewna, która charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem oraz bardzo dużą trwałością. Można z niej robić nie tylko zlewozmywaki, ale także szafki i blaty kuchenne. Doskonale w kuchni prezentuje się szkło, które nadaje temu pomieszczeniu dużo bardziej elegancki wygląd. Ciekawym rozwiązaniem jest blat kuchennego stoły wykonany ze szkła lub blat roboczy z tego materiału.