Jak stworzyć przydomową siłownię?

Systematyczne ćwiczenia mają niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Najlepszym miejscem an trening jest siłownia, gdzie mamy dostęp do niezbędnego sprzętu. Warto wziąć pod uwagę stworzenie własnej siłowni w domu, co znacznie ułatwi regularne treningi i pozwoli na osiąganie znacznie lepszych rezultatów.

Nie da się ukryć, że systematyczne uprawianie sportu wymaga przede wszystkim odpowiednich warunków. Codzienne treningi będą przyjemnością, jeśli zostaną przeprowadzone we właściwym otoczeniu. Wiele osób, które uprawiają sport, twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie oddzielnego pomieszczenia na ćwiczenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie odciąć się przynajmniej na chwilę od domowego zamieszania i codziennej rutyny. Wygospodarowanie oddzielnej siłowni będzie w dużym stopniu sprzyjało lepszej koncentracji. Siłownia w domu pozwoli na stworzenie atmosfery, która będzie bez wątpienia sprzyjała skupieniu się na treningu.

Gdzie urządzić siłownię? Na pewno warto zrobić to w oddzielnym pomieszczeniu. Za tym rozwiązaniem przemawia kilka czynników. Przede wszystkim sprzęt używany do systematycznych treningów jest dosyć ciężki. Konieczność ciągłego przestawiania go i przygotowywania do ćwiczeń jest stosunkowo uciążliwa. Dodatkowo rowerek i hantle nie stanowią estetycznej ozdoby wnętrza. Jeśli ustawimy takie sprzęty na przykład w sypialni lub w salonie, ryzykujemy że zaburzymy naturalną atmosferę tych pomieszczeń i zaburzymy aranżację wnętrza.

Co ważne, do ćwiczeń potrzebna jest przede wszystkim swoboda ruchu. W większości przypadków pomieszczenia takie jak salon i sypialnia nie zagwarantują nam wystarczającej przestrzeni, w której będziemy mogli ćwiczyć bez obawy uszkodzenia przedmiotów lub mebli. W specjalnym pomieszczeniu przygotowanym do trenowania nie ma ryzyka, że coś uszkodzimy, a także że nabijemy sobie guza. Innym ważnym elementem siłowni jest podłoga, która powinna charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością. Podłoga znajdująca się w salonie lub sypialni bardzo często po prostu nie jest odpowiednia. Jeśli wydzielimy pomieszczenie na siłownię możemy pokryć tanią, ale bardzo wytrzymałą wykładziną.

Jakie powinny być wymiary siłowni? Przede wszystkim wystarczające, żebyśmy byli w stanie ustawić w niej wszystkie niezbędne sprzęty i elementy wyposażenia. Niezwykle istotna jest dobra wentylacja tego pomieszczenia, która zapewni cały czas dopływ świeżego powietrza. Oczywiście możemy uchylić okno, jednak nie jest to zbyt dobre rozwiązanie w czasie ćwiczeń, zwłaszcza zimą. Z tego powodu okno nie powinno być jedynym źródłem świeżego powietrza na domowej siłowni. Dużo lepiej sprawdzi się wentylacja.

Pasjonaci sportu, którzy do treningów podchodzą z bardzo dużym zaangażowaniem, preferują zlokalizowanie siłowni w pobliżu pomieszczeń takich jak piwnica lub garaż. Takie miejsce pozwala przede wszystkim na oddzielenie się od codziennego zamieszania i skupienie na treningu. Z drugiej strony trzeba brać pod uwagę, że zbytnia izolacja jest również w niektórych sytuacjach niebezpieczna. W czasie treningu może dość do różnych niebezpiecznych sytuacji i wypadów. Lepiej w takich okolicznościach mieć możliwość wezwania pomocy. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie siłowni na wyższej kondygnacji domu, dobrym pomysłem może być zainwestowanie w odpowiednie gumowe maty, które będą tłumiły hałas powstający w czasie treningów.

Jakie wyposażenie przyda się w domowej siłowni? Jednym z ważnych elementów, o których można łatwo zapomnieć, jest lustro. W czasie treningu najważniejsze znaczenie ma odpowiednia forma wykonywania ćwiczeń. Duże lustro pozwoli nam na obserwowanie naszych ruchów, dzięki temu będziemy w stanie skorygować popełniane błędy. Dodatkowo warto także zainwestować w maty antypoślizgowe, które pomogą nam zapobiec nieszczęśliwym wypadkom w czasie treningu. Przy wybieraniu miejsca na siłownię większego znaczenia tak naprawdę nie ma bliskość łazienki. Wprawdzie po zakończeniu ćwiczeń powinniśmy wziąć prysznic, ale nic się nie stanie, jeśli poczekamy z tym kilka minut, żeby przejść do innej części domu.

Własna siłownia to niekoniecznie od razu pomysł na biznes. Mała i niedroga siłownia to doskonały sposób na stworzenie własnego miejsca do treningów, na przykład w piwnicy lub w garażu. Takie rozwiązanie ma kilka bardzo ważnych korzyści, które warto wziąć pod uwagę. Własna siłownia to doskonały pomysł na kształtowanie zdrowej sylwetki, a także na zaoszczędzenie czasu. Warto także pamiętać, że koszty jej stworzenia zwrócą się stosunkowo szybko.

Domowa siłownia to korzystne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie czasu. Dotarcie do klubu fitness zajmuje czas, co może być dosyć zniechęcające. Warto także pamiętać, że w godzinach szczytu w miejskiej siłowni trzeba często walczyć z kolejkami ćwiczących osób. Nieraz brakuje sprzętu, co znacznie utrudnia wykonanie zaplanowanego treningu. Wymienione sytuacje mogą w bardzo dużym stopniu obniżyć naszą motywację i spowodować, że nie wykonamy treningu tak dobrze, jak powinniśmy.

Warto także pamiętać, że koszt stworzenia siłowni w domu może się bardzo szybko zwrócić. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim koszt karnetu do klubu fitness. Takie karnety nie są wcale tanie, zwłaszcza w większych miastach. Warto także wziąć pod uwagę, że na ogólnodostępnej siłowni będziemy ćwiczyli z innymi osobami, z którymi będziemy dzielić sprzęt. Niestety tutaj pojawia się kwestia higieny, o którą nie każdy dba z taką samą starannością.

Jaki sprzęt warto kupić? To w dużym stopniu zależy od naszych możliwości finansowych, wielkości pomieszczenia, w którym chcemy urządzić siłownię, a także rodzaju treningu. Na podstawowe wyposażenie takie jak ławeczka i hantle w zupełności wystarczy kilkaset złotych. Za dwa tysiące zdobędziemy już kompletne wyposażenie łącznie z niezbędnymi stojakami lustrem, a także rowerkiem stacjonarnym. Trenowanie w domowym zaciszu pozwoli również na uniknięcie stresujących sytuacji, które mogą być związane ze złośliwymi komentarzami innych użytkowników siłowni, a także z kompleksami, które mamy na punkcie naszej sylwetki.

Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty dojazdu, a także ceny karnetów, okazuje się, że przygotowanie siłowni we własnym domu może być całkiem opłacalną inwestycją. Takie rozwiązanie warto również wziąć pod uwagę, jeśli pozwoli nam ono na poprawienie treningów i osiąganie lepszych efektów ćwiczeń. W ten sposób na zyskamy bardziej widoczne i odczuwalne rezultaty przy znacznie mniejszych nakładach czasu i pieniędzy.