Jak stworzyć idealny salon?

Salon to przede wszystkim miejsce, gdzie chcemy zrelaksować się i odpocząć. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy dużo czasu w towarzystwie rodziny, a także gości. Salon pełni funkcję reprezentacyjną. Tradycyjna aranżacja salonu to zdecydowanie nadal najbardziej popularne rozwiązanie, które pozwala na stworzenie przyjemnego, ciepłego wnętrza.

Zaletą tradycyjnych aranżacji salonu jest przede wszystkim ich ponadczasowy, bardzo uniwersalny wygląd. Moda dotycząca wystroju domu zmienia się praktycznie z roku na rok. W przypadku klasycznych rozwiązań nie musimy obawiać się ciągłej modyfikacji trendów. Dodatkową zaletą tradycyjnego salonu jest również elegancki wygląd – jest to pomieszczenie, które możemy bez wstydu zaprezentować gościom, którzy nas odwiedzą. Tradycyjny salon to przyjemne wnętrze utrzymane głównie w jasnych kolorach. Najczęściej stosowane barwy to beż, biel i ciepłe brązy. Unika się jaskrawych, mocnych, krzykliwych kolorów, które mogą rozpraszać i pogarszać samopoczucie.

Na pewno w tradycyjnej aranżacji salonu nie powinno w żadnym wypadku zabraknąć drewna, ponieważ ten materiał jest po prostu uosobieniem klasyki. Pasuje praktycznie do każdego wnętrza i jednocześnie nigdy nie wychodzi z mody. Meble z drewna do dobra inwestycja dla na wiele lat, bez wątpienia warto się na nią zdecydować, nawet jeśli takie wyposażenie wnętrza jest stosunkowo drogie. Kiedy takie meble zaczynają powoli tracić idealny wygląd, można je bez problemu odświeżyć przez poddanie renowacji. Przy wyborze mebli, które znajdą się w naszym salonie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy będą się ze sobą dobrze komponować. W przypadku klasycznej aranżacji na pewno musimy sobie darować wszelkiego rodzaju eksperymentu. Wystrój powinien być pod każdym względem spójny i przemyślany. Na jakie meble najlepiej się zdecydować? Na pewno w eleganckim i jednocześnie wygodnym salonie nie powinno zabraknąć sofy lub kanapy, zestaw wypoczynkowy uzupełnią fotele. Przestrzeń można skutecznie ożywić przy pomocy poduszek i poduch o różnych kolorach, rozmiarach i wzorach.

Niezbędnym elementem wystroju salonu są stylowe dodatki. Tradycyjne wnętrze nie może obejść się bez różnego rodzaju dekoracji i bibelotów, które będą doskonale współgrać z tradycyjną aranżacją. Należy oczywiście zwrócić dużą uwagę również na wybór takich detali jak obrazy i obrusy. Trzeba pamiętać, że piękną aranżację tradycyjnego salonu stanowi kominek, najlepiej prawdziwy, taki na którym rzeczywiście pali się ogień. Przestrzeń uzupełnią zielone rośliny, najlepiej duże, umieszczone w donicach ceramicznych. W przypadku takiego wystroju lepiej zrezygnować z nowoczesnych rolet i żaluzji na rzecz bardziej tradycyjnych ciężkich zasłon.

Ważną decyzją w czasie urządzania salonu będzie także dobranie odpowiedniego dywanu. Duży dywan o miękkim, puszystym włosiu spowoduje, że salon będzie przytulny, a także nada wnętrzu dużo bardziej domową atmosferę.

Wielu osobom wydaje się, że tradycyjna aranżacja salonu nie daje zbyt wiele możliwości eksperymentowania z wystrojem, w tym również nie pozwala na wykorzystanie wielu interesujących, nowoczesnych rozwiązań. Warto jednak wziąć pod uwagę, że taki wystrój wnętrza będzie się korzystnie prezentować bez względu na upływ czasu. Jest to aranżacja uniwersalna i przede wszystkim ponadczasowa. Z tego powodu sprawdzi się w przypadku osób, których nie interesuje nieustanna pogoń za zmieniającymi się trendami, które chętnie wykorzystają sprawdzone, przetestowane i niezawodne pomysły.

Największym wyzwaniem jest jednak urządzenie salonu o małych rozmiarach. Nie każdy może sobie pozwolić na to, żeby wygospodarować w domu lub mieszkaniu duży, przestronny salon. W wielu małych mieszkaniach i jednorodzinnych domach po prostu nie ma na to miejsca. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nawet mały salon może być bardzo wygodnym i reprezentacyjnym pomieszczeniem. Oczywiście stanie się tak pod warunkiem, że stworzymy odpowiednią aranżację. W trakcie planowania wystroju małego salonu należy zwrócić bardzo dużą uwagę na dobranie odpowiedniego oświetlenia, a także na zastosowanie właściwych kolorów ścian. Zaleca się zastosowanie różnych stosunkowo prostych trików, które stworzą iluzję większej przestrzeni, na przykład odpowiednie malowanie sufitu.

W przypadku aranżacji małego pomieszczenia ogromną rolę odgrywa wybór koloru ścian. Należy kierować się bardzo prostą zasadą – czym jaśniejszy odcień farby położymy na ściany, tym większy wyda się salon. Ciemne barwy mogą wydawać się bardzo eleganckie, jednocześnie jednak spowodują, że pomieszczenie sprawia rażenie ponurego, ciemnego i dużo mniejszego. Trzeba także wciąć pod uwagę, że nie wszystkie jasne kolory pozwalają na osiągnięcie tego samego efektu. Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie należy unikać pomarańczowego i żółtego oraz innych ciepłych kolorów, zwłaszcza w mocnych, nasyconych odcieniach.

Istnieje wiele ciekawych trików aranżacyjnych, które można zastosować, aby osiągnąć ciekawe efekty w małym salonie. Na pewno należy zachować ostrożność przy korzystaniu z takich metod, ponieważ czasem może okazać się, że osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego, na przykład jeśli popełnimy jakiś błąd. Na przykład odpowiednie zastosowanie kolorów lub pasów może w bardzo dużym stopniu zmienić wygląd danego pomieszczenia.

Proste triki warto zastosować, żeby poprawić wygląd niskiego salonu. W przypadku takiego pomieszczenia warto unikać przede wszystkim podwieszonych sufitów. Takie rozwiązanie jest na pewno bardzo modne, jednak nie nadaje się do niskich wnętrz. Prostym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na ciemniejszy kolor niż sufit. Innym prostym sposobem jest takie pomalowanie ścian, aby cienki pasek farby nachodził również na sufit. Dzięki kilkucentymetrowemu paskowi koloru można uzyskać interesujący efekt i sprawić, że pomieszczenie wyda się nieco bardziej przestronne.

Kluczowe znaczenie dla aranżacji małego salonu ma również jego oświetlenie. Aranżacja salonu bez wątpienia nie jest pełna bez wyboru i rozmieszczenia kilku źródeł światła. Na pewno w trakcie planowania aranżacji należy wybrać lampy, dzięki którym podkreślimy wybrany kolor ścian. Ciepłe kolory ścian potrzebują ciepłego oświetlenia, zimne odcienie, zimnego światła. Czasem wystarczy wymienić zwykłe żarówki na halogeny, które mają chłodniejszy odzień, żeby wnętrze stało się bardziej przestronne. Jak widać optycznie powiększenie małego salonu nie jest wcale bardzo skomplikowanym zadaniem i można dużo zrobić we własnym zakresie, żeby poprawić wygląd takiego pomieszczenia.