Naprawdę, jeśli poświęcimy na to odrobinę czasu możemy samodzielnie zbudować sobie piękną i bardzo praktyczną ławkę, która umili pobyt w naszym ogrodzie. A satysfakcja z samodzielnego wykonania takiego mebla z całą pewnością będzie przeogromna i bezcenna. Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek prac koniecznie zebrać należy następujące materiały ( podane wymiary są jedynie orientacyjne, jeśli ktoś chce zrobić ławkę znacznie większą niż ta podana w przykładzie, lub odwrotnie nieco mniejszą wszystkie podane wymiary należy w odpowiednich proporcjach zmienić)
– listwy konstrukcyjne 6 x 3 cm
– deski
– kątowniki
– wkręty do drewna ( o długości 2, 5 cm, 5 cm, 7 cm oraz 9 cm)
– podkłady miseczkowe
– klej do drewna
– olej do drewna
– koziołki budowlane
– miarki
– przyrząd do kreślenia, najlepiej ołówek
– wyrztnarka
– szlifierka
– piła ręczna
– przynajmniej jeden pędzel
– wiertarka
– wkrętarka
– pogłębiacz stożkowy.
Wiadomo, że osobom z zamiłowaniem do wszelkich prac stolarskich wykonanie takiego mebla nie będzie dostarczało trudności, co nie oznacza, że amatorzy również takiego zadania nie mogą się podjąć. Wystarczy odpowiednio się do tego przygotować. W pierwszej kolejności należy wybrać materiał. Zdecydowanie najczęściej jest do drewno. Wybór bardziej dotyczy jego rodzaju z jakiego wykonane będą poszczególne elementy. Do wykonania stelażu, nóg czy poręczy najlepiej nada się sosnowe drewno, natomiast na oparcie i siedlisko idealnie nada się drewno topoli. Mając choćby minimalną wiedzę z zakresu prac stolarskich, wybór sosnowego drewna wydaje się bardzo logiczny, ponieważ jest to materiał bardzo plastyczny, który z łatwością poddawać można wszelkim obróbkom. Niektórych może dziwić natomiast wybór topoli, gdyż to drewno nie cieszy się zbyt dobrą opinią. A niesłusznie, gdyż do dnia dzisiejszego drewno to z dużym powodzeniem stosowane jest do produkcji protez czy niektórych instrumentów ( między innymi pudła gitar). Topola daje piękne, jasne drewno, idealne do mebli i wszelkich dekoracji które z założenia nie tylko mają być funkcjonalne, ale również cieszyć oko. Dodatkowo deski są bardzo wytrzymałe na zginanie i rozciąganie, dając stabilność i niezniszczalność meblom. Jednak topola, podobnie jak kilka innych gatunków drzew należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Po nałożeniu na niego specjalnego impregnatu, powierzchnię należy pokryć kolorowym olejem czy bejcą. Wszelkie lakiery czy politura w przypadku tego rodzaju drewna są odradzane. Po pewnym czasie topola bardzo ładnie się wybarwia, co tworzy naprawdę bardzo przyjemny dla oka efekt wizualny. Wybierając topole, warto zdawać sobie sprawę z tego, że jej obróbka może być trudna i nieco czasochłonna. Po pokonaniu tych niewątpliwych trudności można przystąpić do dalszych prac. Oto jak krok po kroku wykonać własną drewnianą ławkę.
Krok 1
W pierwszej kolejności wykonać należy nogi oraz stelaż – najlepiej z drewna sosnowego. Każdy element należy skręcić ze sobą przy użyciu odpowiedniej wielkości wkrętów do drewna. Przed złączeniem należy posmarować je specjalnym klejem stolarskim.
Krok 2
Spody nóżek. Dla większej stabilności konstrukcji warto zabezpieczyć każdy z nich odpowiednim podkładem. Dzięki temu drewno nie będzie chłonęło szkodliwej dla niego wilgoci.
Krok 3
Na tym etapie prac należy połączyć ze sobą oba boki ławki, za pomocą poprzecznej belki, położonej z dołu ławki.
Krok 4
Teraz przychodzi kolej na montaż listew konstrukcyjnych, położonych tuż pod siedziskiem. Mają one za zadanie stanowić podporę dla całego ciężaru wszystkich osób siadających na ławce jednocześnie.
Krok 5
Aby jeszcze bardziej wzmocnić i ustabilizować całą konstrukcję do ławki przykręcić należy metalowy kątownik, do którego przyspawane są dwa płaskowniki, każdy o długości około 15 cm. Takie elementy sprawią, że konstruowana przez nas ławka bez najmniejszych szkód wytrzyma nawet największy ciężar.
Krok 6
Po wykonaniu stelażu przyszedł czas na montaż siedziska. Należy kolejno ułożyć deski siedziska, przy czym bardzo dokładnie przykręcić je do odpowiednich boków konstrukcji ławki.
Krok 7
Na tym etapie zamocowane zostać muszą wszystkie niezbędne elementy usztywniające. Na ich samym środku, oparte o oba klocki, ułożona jest poprzeczna belka, która jest głównym elementem spinającym deski siedziska.
Krok 8
Skoro jest siedzisko, to teraz kolej na montaż oparcia. Do złączenie desek tworzących oparcie zazwyczaj wystarczą trzy drewniane kolki, przy czym ten środkowy wzmocniony zostać powinien metalową tulejką, dzięki czemu deski podczas użytkowania ławki nie będą niebezpiecznie odchylały się do tyłu. Pozostaje jedynie poskręcać wszystkie elementy oparcia ze sobą.
Krok 9
Ostatnim brakującym elementem ławki będą poręcze. Wystarczy przykręcić je wkrętami o długości 5 cm. Poręcze nie tylko stwarzają większy komfort użytkowania ławki, ale również wzmacniają i stabilizują całą powstałą konstrukcję.
Krok 10
Dla lepszego efektu wizualnego całą ławkę można wedle własnego uznania pomalować. Do tego wykorzystać można olej do drewna. Zawsze warto położyć zamiast jednej dwie warstwy.
Tak naprawdę, nie będąc wytrawnym ekspertem w dziedzinie stolarstwa, każdy element wyposażenia ogrodu wykonać można samodzielnie, wystarczy sobie pewne rzeczy doczytać i dowiedzieć się kilku bardzo praktycznych wskazówek. W dobie internetu, nawet własnoręczne stworzenie efektownej, ogrodowej huśtawki nie dostarczy jakiś większych problemów. Zgodnie z zasadą chcieć to móc, odrobina starania jest kluczem do odniesienia sukcesu w każdej dziedzinie.
