Jak przeprowadzić tani remont mieszkania

Słysząc hasło tani remont, zdecydowania większość osób które maja to za sobą albo zacznie śmiać się z niedowierzania, albo pukać czoło słysząc tak, według ich opinii abstrakcyjne stwierdzenie. Jednak nic bardziej mylnego. Naprawdę da się przeprowadzić stosunkowo tani remont mieszkania i co najważniejsze porządny,. którego efekty utrzymają się z pewnością zdecydowanie dłużej niż zaledwie parę tygodni. Aby przeprowadzić remont, który nie zrujnuje naszego stanu budżetu. Wystarczy się do tego odpowiednio przygotować. Duża wiedza i samodzielne wykonanie pomogą zaoszczędzić nawet na generalnym remoncie całkiem pokaźną sumkę, którą można przeznaczyć na coś zupełnie innego.
Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac remontowych warto chwilę czasu poświęcić na zaplanowanie ciekawych rozwiązań (a do tego w przyzwoitej cenie) oraz ułożeniu sobie chociażby zarysu poszczególnych prac, jakie zostać mają przeprowadzone. Planowanie ma jeszcze jedną zaletę – dzięki temu uda się uniknąć chaosu, kosztownych błędów i stresu, jakie bardzo często są nieodłącznym elementem przeprowadzania jakichkolwiek prac remontowych. Warto jednak pamiętać, że są pewne rzeczy, których ze względu na brak umiejętności nie będziemy w stanie zrobić samodzielnie. W takiej sytuacji przyda się pomoc specjalisty. Dlatego na fachowcach nie warto oszczędzać, bowiem jeśli pewne rzeczy zostaną nieumiejętnie wykonane, zdarzyć się może, że ich naprawa pochłonie mnóstwo czasu, energii i pieniędzy, zamieniając przyjemność z odnowionego mieszkania w potężny koszmar.
Podczas remontu warto zorientować się w najbliższych sklepach budowlanych, w których znaleźć można wszystkie niezbędne materiały jakie będą potrzebne do przeprowadzenia remontu. W dobrej jakości za rozsądną cenę. To samo odnosi się do mebli – jest mnóstwo sklepów, które oferują meble w bardzo dobrych i rozsądnych cenach, które skutecznie i efektywnie odmienią każde wnętrze. W przypadku mebli niekiedy nawet warto zamówić je w sieci, jednak często na takie zamówienie trzeba poczekać kilka lub kilkanaście dni czy nawet tygodni. Za to wynagrodzą nam czas oczekiwania swoją jakością i wyglądem oraz zaoszczędzonymi pieniędzmi. Jeśli nie zależy nam zbytnio na czasie warto taki zakupu rozważyć, jednak bardzo dokładnie sprawdzając opinie o danym sprzedawcy czy sklepie. Ot tak dla własnego komfortu psychicznego.
Podstawowe prace nad remontem mieszkania przede wszystkim obejmują prace malarskie, odświeżanie czy położenie nowej glazury i terakoty, wymianę ceramiki łazienkowej, bejcowanie podłogi itp. Jeśli jednak nie ma takiej potrzeby nie warto robić wszystkiego na siłę, przy okazji. Zanim przystąpimy do prac. warto poważnie zastanowić się na tym, co w naszym domu czy mieszkaniu tak naprawdę wymaga natychmiastowego odświeżenia, a co jest w bardzo dobrym stanie i póki co nie warto tego poprawiać, nie narażając się tym samym na jakieś dodatkowe koszta. Dla ułatwienia i lepszego zapamiętania wszystko można sobie spisać, dokładnie opisując i analizując względem kosztów. Bardzo często ustalenie dobrej kolejności wykonywania poszczególnych prac pozwala na dość znaczące skrócenie czasu całego remontu. Priorytetem w przypadku każdego odnawiania pomieszczeń powinny być prace najtrudniejsze, te które zabierają najwięcej czasu, między innymi takie jak wyrównanie ścian czy cyklinowanie podłogi. Dopiero gdy te wszystkie prace zostaną porządnie wykonane można iść krok dalej do malowania ścian czy innych elementów wyposażenia mieszkania. Drobne prace i wszystkie ewentualne poprawki, najlepiej jest wykonywać tuż przed samym zakończeniem remontu.
Wybór odpowiednich materiałów budowlanych, bardzo często nie jednemu remontującemu skutecznie spędza sen z powiek. Na początku najlepiej będzie spisać wszystkie akcesoria oraz materiały niezbędne do zaplanowanego odnowienia mieszkania. Dzięki temu uda się również uniknąć straty czasu wynikającej z zastoju prac, z powodu braku jakiegoś materiału czy narzędzia. W przypadku kładzenia paneli czy glazury wasze warto mieć ich lekko ponad to, co będzie w rzeczywistości potrzebne. Człowiek jest człowiekiem i często zdarzyć się mogą uszkodzenia takich materiałów np. poprzez złą technikę cięcia czy wybranie nieodpowiedniego wymiaru. Wiele specjalistów radzi, że wszystkich materiałów, które teoretycznie nawet ulec mogą uszkodzeniu warto mieć o 15% więcej niż potrzeba. Jeśli rezerwowe materiały nie będą przydatne, a więc nie zostaną przez nas wykorzystane, posiadając dowód zakupu zawsze można je oddać z powrotem do sklepu. Zdarza się nawet, że niektóre sklepy budowlane do zwrotu przyjmują np. kilka sztuk paneli z nowo zaczętego opakowania, pod warunkiem że klient posiada oryginalne opakowanie i oczywiście dowód zakupu, że dany towar został nabyty właśnie w tym a nie innym sklepie. Warto jednak pamiętać, że nie ma nieograniczonej możliwości zwrotu w dowolnym czasie. Każdy ma prawo przez pewien czas oddać towar, po jego upłynięciu niestety tego zrobić już się nie da.
Poza materiałami bardzo istotne znaczenie ma także zakup odpowiednich materiałów zabezpieczających takich jak taśma czy folia malarska. Zakupu nie należy dokonywać w pośpiechu. Zawsze warto przeczytać informację zawartą na materiałach budowlanych. Te dobrej jakość zawsze będą zawierały oznaczenie CE, co oznacza, że materiały są całkowicie zgodne z zarządzaniami jakości w Unii Europejskiej. Aby mieć pod kontrolą cały remont nie zaszkodzi sporządzić sobie kosztorysu, w którym jednak zawsze się pewne marginalne widełki, uwzględniające nieprzewidziane ( bardzo drobne) wydatki.