Idealny dom

Jaki powinien być idealny dom? Wiele osób wskaże na trwałość, energooszczędność, ekologiczność, nienaganny wygląd i oczywiście wielką funkcjonalność. Jednak zbudowanie takie domu może okazać się nie lada wyzwaniem. Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w naszym życiu. Na dom wydajemy niemalże wszystkie oszczędności, a kredyty spłacamy przez kolejne lata. Dom to nie tylko wydatki, to również duma. Budujemy go według gotowego już projektu, a na wsiach i względnie małych miastach często stawiamy jest na własną rękę. Jednak coraz większa liczba osób decyduje się na szukanie ekipy do budowy domu, powierzając im cały ten skomplikowany proces, który rozpoczyna się od wbicia łopaty, a kończy wykończeniem pomieszczeń po nawet dwóch latach.

Nowy dom, powinien służyć nam przez wiele, wiele lat. Budynki powinny wytrzymać minimum pięćdziesiąt lat, a budynki monumentalne, takie jak kościoły, czy hotele nawet do stu lat. Gwarancje, jakie dają nam producenci poszczególnych budowlanych elementów nie są już jednak takie długie. Elementy konstrukcyjne dają nam gwarancję na trzy, cztery lata, czy nawet na rok w przypadku elementów instalacyjnych czy wykończeniowych. Jednak, im trwalsze materiały użyjemy do budowy budynku, tym dłuższe będzie jego życie. Najstarszy budynek, kościołów w Kołbaczu niedaleko Szczecina, trzyma się do dzisiaj, mimo, że jego budowę rozpoczęto w roku… 12010. Budynek wciąż trzyma się bardzo dobrze, a prezentuje jeszcze lepiej. Materiały budowlane, z jakich korzystamy przy budowie mają wpływ przede wszystkim na to, czy dom będzie względnie tani w eksploatacji. Budynki wznoszone w dzisiejszych czasach szacowane są na miesięczne wydatki z rzędu trzystu złotych. Dlatego tak wiele osób stawia teraz na naturalne materiały i najnowocześniejsze technologie, które zapewniają utrzymywanie ciepła. Chronią one również nasz dom przed wystąpieniem wilgoci. Największą wygodę zaobserwujemy w jakości powietrza w naszym domu. Zauważymy również wysoki komfort termiczny, a nasze materiały budowlane okażą się posiadać bardzo dużą trwałość. Od jakości naszych budowlanych materiałów zależy również nasze zdrowie, a ono powinno być dla nas najcenniejsze. Większość naszego życia spędzamy w pomieszczeniach. Gdy przebywamy w złych pomieszczeniach, jesteśmy narażeni na wystąpienie u nas różnych chorób, takich jak na przykład zawroty głowy, kłopoty z układem oddechowym czy astma. Powodować je mogą pleśnie, grzyby a także wszechobecna w domu wilgoć. Kleje, farby i kominy wydzielają również wiele szkodliwych substancji, czego gołym okiem zwykły człowiek nie jest w stanie zauważyć. Te drobne substancje chemiczne dostają się do naszego ciała, powodując nieprzyjemne konsekwencje.

Co jest wiec ważne dla naszego zdrowia, i co powinien posiadać nasz dom, aby był zdrowy i nie powodował u ludzi przykrych konsekwencji po wielu latach? Musi posiadać przede wszystkim dobrą i odpowiednią paro-przepuszczalność, w skrócie – wentylację. Dobra ściana powinna odprowadzać wilgoć za pomocą pary wodnej i wydostawać ją na zewnątrz. Nie może przy tym przepuszczać zimna do środka. Wilgoć to bardzo cienka nić w drodze do zagrzybienia naszej ściany. A grzyby to toksyny, choroby i nieprzyjemne konsekwencje. Powodują u nas alergie, grzybice, choroby układu pokarmowego, oddechowego a także duszności. Dlatego właśnie tak ważna jest jakość materiałów, z jakich korzystamy przy budowie naszego domu. Lepiej wydać na materiały więcej i zapobiec pojawieniu się grzyba po paru latach, niż wydać mało i za każdym razem naprawiać skutki pojawienia się pleśni na ścianach obecnych w naszym mieszkaniu, domu czy budynku. Materiały budowlane musimy wybierać przede wszystkim mądrze i z głową – patrzeć pod kątem bardzo niskiej wilgotności. Tutaj największą popularnością cieszą się właśnie materiały ceramiczne i to je powinniśmy brać pod uwagę przed budową domu. Ceramika to nie tylko suche powietrze, to również brak warunków do rozwoju grzybów i pleśni na naszych ścianach, brak chorób oraz brak rozwoju innych, bardzo szkodliwych dla naszego zdrowia mikroorganizmów, których nie zauważamy, a które po cichu rozwijają się w naszym domu, narażając naszą rodzinę na kłopoty ze zdrowiem. Pojawienie się grzybów na ścianie czy pleśni zawsze oznacza remont. Musimy udać się po środek grzybobójczy, który musi następnie schnąć, a następnie położyć tynk i farbę po raz kolejny. Lepiej zapobiegać pojawieniu się grzybów, niż za każdym razem usuwać skutki jego pojawienia się. Właśnie dlatego najważniejsze jest zapobieganie. Dobre materiały budowlane to podstawa w tym wypadku i walka o nasze zdrowie. Właśnie dlatego na rynku budowlanym wciąż dokonuje się wielki postęp, który stawia nie na ilość, a na jakość towarów. Budownictwo ma wielki wpływ na środowisko naturalne, dlatego właśnie zmiany są tak bardzo zauważalne. Budownictwo musi także zmieniać się i dostosowywać do wchodzących przepisów prawnych, które karzą używać nam materiały o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Pragniemy ograniczyć zużycie energii coraz bardziej, oraz zmniejszyć przy tym koszty eksploatacji w jak najniższym możliwym stopniu. W przyszłości czekają nas więc inwestycje i wielkie zmiany. Izolacja być może stanie się kiedyś zupełnie niepotrzebna, jednak to własnie czas pokaże, z jakich elementów będziemy korzystać z przyszłości. Budownictwo stale wprowadza nowe zmiany, które z pewnością zauważymy w przyszłych projektach domów, od których powoli zdaje się odchodzić w dzisiejszych czasach.