Ogrodzenie spełnia wiele różnych funkcji, między innymi wyznacza granicę między posesjami. Jednocześnie jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa, ponieważ zabezpiecza przed wejściem na teren działki osób niepożądanych. Z tego powodu zamontowanie odpowiedniego ogrodzenia jest często po prostu koniecznością. Jednocześnie ogrodzenie jest częścią posesji i powinno być estetyczne. W zasadzie jest to w dużym stopniu wizytówka domu, ponieważ to zazwyczaj ogrodzenie i bramę widzimy w pierwszej kolejności.
Kiedy zastanawiamy się nad tym, jakie ogrodzenie powinniśmy wybrać na naszą posesję, powinniśmy przede wszystkim jasno określić swoje potrzeby. Na przykład czy zależny nam w dużym stopniu na prywatności. Jeśli chcemy oddzielić się od sąsiadów oraz od drogi, powinniśmy wybrać solidne ogrodzenie, na przykład murowane. Jego wadą jest fakt, że zasłania widok, zaletą fakt, że chroni nas przed wścibskimi spojrzeniami. Kolejnym ważnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę w czasie zastanawiania się nad wyborem idealnego ogrodzenia jest poziom hałasu docierający z ulicy. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej trasie, powinniśmy zastanowić się nad ogrodzenie, które pozwoli w jak największym stopniu zminimalizować uciążliwość związaną z hałasem. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku bardzo często okazują się żywopłoty, które w naturalny sposób pochłaniają odgłosy.
Kolejnym ważnym aspektem wyboru ogrodzenia jest estetyka. Wykorzystane materiały i rozwiązania powinny przecież dobrze komponować się z budynkiem, a także z naszym ogrodem. Do nowoczesnej architektury będą pasowały zupełnie inne ogrodzenia niż do tej bardziej tradycyjnej. Jeśli cenimy sobie styl minimalistyczny, prawdopodobnie nie zdecydujemy się na kute ogrodzenie z finezyjnymi dekoracjami. Na estetykę wpłynie także wybór zastosowanych materiałów. Trzeba także uwzględnić nie tylko wygląd naszego domu, ale także budynków sąsiadów. Nasze ogrodzenie nie powinno za bardzo odbiegać od tych w okolicy.
Oczywiście następnym istotnym aspektem w przypadku wybór ogrodzenie jest także jego cena oraz nasze możliwości finansowe. Najtańsza jest zwykła siatka metalowa. Zapewni ona minimalną ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Nie jest może bardzo estetyczna, ale zawsze można posadzić wzdłuż siatki krzewy lub rośliny pnące i w ten sposób nadać ogrodzeniu dużo bardziej estetyczny wygląd. Do najdroższych rozwiązań należy na przykład klinkier. Dosyć drogie mogą być ogrodzenia z kamienia, a także nowoczesne ploty wykonane z metalu. W umiarkowanej cenie możemy zrobić ogrodzenie z drewna.
Na ogrodzenie nadają się różne gatunki drewna. W tym celu można wykorzystać gatunki rodzime, a a także egzotyczne. Najczęściej dużą rolę przy wyborze konkretnego rodzaju drewna odgrywa jego cena, nie można jednak zapominać o właściwościach, przede wszystkim wytrzymałości. Elementy wykonane z drewna, które znajdują się na zewnątrz budynku, są narażone na działanie takich niekorzystnych czynników jak wilgoć, niskie i wysokie temperatury, działanie promieni słonecznych. Z tego względu drewno wykorzystane do budowy ogrodzenia musi konieczne posiadać określone parametry. W przypadku takiej konstrukcji najlepszym rozwiązaniem będą gatunki, które są w niewielkim stopniu podatne na pękanie. Do najlepszych gatunków drewna zalicza się przede wszystkim dąb i modrzew. Do popularnych natomiast należy olcha, osika, sosna i świerk. Te gatunki są bez wątpienia mniej odporne i szybciej ulegają zniszczeniu jednak są wybierane przede wszystkim ze względu na przystępna cenę.
Ogrodzenie zrobione z drewna ma kilka zalet. Przede wszystkim korzystnym aspektem takiego rozwiązania jest bardzo estetyczny wygląd. Drewno doskonale komponuje się w zasadzie z każdym otoczeniem. Systematycznie odnawiane i dobrze zabezpieczone drewno będzie cieszyło estetycznym wyglądam przez wiele dziesięcioleci. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że jeśli nie zatroszczymy się odpowiednio o drewno, będzie ono szybko niszczeć. W najgorszym przypadku może bardzo szybko zostać zaatakowane przez owady, pleśń i porosty, które nie tylko odbiorą mu estetyczny wygląd, ale także mogą naruszyć konstrukcję i trwałość całego ogrodzenia.
Dużo bardziej trwałym rozwiązaniem jest klinkier. Ten materiał charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużą odpornością na działanie zanieczyszczeń powietrza, mrozu oraz wody. Bardzo korzystny jest fakt, że klinkier nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, łatwo się go czyści, ponieważ nie porasta glonami. Klinkier wystarczy jedynie od czasu do czasu umyć i nie trzeba robić nic więcej, żeby ogrodzenie wykonane z tego materiału zachowało swój bardzo estetyczny, elegancki wygląd. Kolejną zaletą, która wyróżnia klinkier na tle innych materiałów, jest fakt, że pasuje on do wielu domów tradycyjnych i nowoczesnych. Wpływa na to między innymi bardzo duży wybór cegieł klinkierowych, które można kupić w bardzo wielu różnych wzorach i kolorach. Klinkier można także bez problemu łączyć z innymi popularnymi materiałami takimi jak metal i drewno. Bez wątpienia ogrodzenie zrobione z klinkieru będzie inwestycją na wiele dziesięcioleci. Niestety, jeśli zastanawiamy się nad wykorzystaniem klinkieru do budowy ogrodzenia, musimy wziąć pod uwagę stosunkowo wysoką cenę tego materiału. Dodatkowo na podniesienie kosztów wpłynie duża robocizna. Układanie klinkieru nie jest proste, stosuje się małe elementy, a sam proces wymaga przerw technologicznych.
Ciekawą alternatywą dla wymienionych rozwiązań jest ogrodzenie zrobione z kamienia. Jeśli zdecydujemy się na kamienne ogrodzenie trzeba liczyć się z tym, że będzie ono wymagało osadzenia na bardzo głębokim fundamencie, co wynika z dużego ciężaru zastosowanego materiału. Najczęściej kamienie łączy się przy zastosowaniu zaprawy cementowej. Wygląd takiego ogrodzenia będzie uzależniony przede wszystkim od rodzaju zastosowanych kamieni, a także od wykorzystanego spoinowania. Innym rodzajem ogrodzenia zrobionego z kamienia są tak zwane gabiony. W przypadku gabionów zamiast klasycznej spoiny stosuje się siatkę z metalu.
Niezależnie od tego jaki rodzaj ogrodzenia wybierzemy, wykonanie tej konstrukcji należy przede wszystkim powierzyć odpowiedniej firmie, która wykona wszystkie prace w prawidłowy sposób. Wszystkie niedoróbki będą miały niekorzystny wpływ na trwałość ogrodzenia, ale także na jego estetykę. Jak już zostało wspomniane, ogrodzenie stanowi prawdziwą wizytówkę, więc na pewno warto zatroszczyć się o to, żeby prezentowało się w estetyczny sposób nawet po wielu latach.