Grzejniki elektryczne – zalety i wady

Istnieje wiele różnych metod ogrzewania domu i mieszkania. Wybór odpowiedniej z nich jest bardzo poważną decyzją, ponieważ będzie w dużym stopniu przekładał się się na koszty eksploatacji budynku, a także na wygodę jego mieszkańców.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest centralne ogrzewanie z kotłem na paliwo stałe. Nadal bardzo wiele osób decyduje się na ogrzewanie domu węglem kamiennym, ponieważ jest to znany, sprawdzony i stosunkowo tani sposób. Ogrzewanie elektryczne nadal nie ma zbyt wielu zwolenników, ponieważ powszechnie uważane jest za drogie. Warto jednak pamiętać, że to źródło ciepła ma również bardzo wiele zalet, które warto brać pod uwagę. Przede wszystkim jest czyste. Nie wymaga posiadania oddzielnego pomieszczenia na kotłownię.

Każdy kto ogrzewa dom węglem, wie że nie jest to zawsze przyjemne. Przede wszystkim węgiel produkuje popiół, a także sadze i dym, które mogą czasem przedostawać się do części mieszkalnej domu. W przypadku ogrzewania elektrycznego nie ma tego problemu, wszystko jest czyste, a przede wszystkim bez obsługowe. Oznacza to, że nie trzeba się martwić o to jaka temperatura będzie panowała w domu. Dotyczy to także sytuacji, kiedy musimy na przykład wyjechać na kilka dni.

Ważną zaletą ogrzewania elektrycznego jest prosta instalacja. Stworzenie centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym nie jest prostym zadaniem, wymaga wykonania wielu prac oraz zatrudnienia odpowiednich fachowców. W przypadku ogrzewania prądem elektrycznym wystarczy podłączenie grzejników do sieci. Ich montaż jest bardzo prosty i szybki, najwyżej będziemy potrzebowali pomocy ze strony elektryka, ale wszystko da się bez problemu zrobić w ciągu jednego dnia.

Nowoczesne grzejniki elektryczne gwarantują szybkie i sprawne ogrzewanie. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są tak zwane promienniki podczerwieni. Działanie tych nowoczesnych urządzeń polega na wytwarzaniu promieniowania podczerwonego, które następnie ogrzewa przedmioty znajdujące się w otoczeniu. Takie grzejniki mają kilka ważnych zalet. Warto na przykład pamiętać, że są zalecane dla osób cierpiących na alergię. Wynika to z faktu, że promienniki ciepła nie nagrzewają powietrza, a więc nie powodują jego cyrkulacji w pomieszczeniu, a co za tym idzie nie podnoszą drażniącego kurzu.

Grzejniki elektryczne mogą być wykorzystywane jako główne źródło ciepła w domu, ale istnieje także wiele urządzeń przenośnych tego typu, które można z powodzeniem wykorzystać do dogrzewania różnych pomieszczeń. Popularnym rozwiązaniem tego typu jest tak zwana farelka, czyli nieduży grzejnik o stosunkowo wielkiej mocy. Przenośne grzejniki elektryczne często wykorzystuje się na przykład do dogrzewania łazienki. Jest to pomieszczenie, w którym bez wątpienia powinna panować przyjemna temperatura, co nie jest możliwe w chłodniejsze dni poza sezonem grzewczym. Dzięki grzejnikowi elektrycznemu można w kilka chwil dogrzać pomieszczenie o kilka stopni. Do łazienek produkuje się także elektryczne urządzenia grzewcze w formie tradycyjnych drabinek. Służą one nie tylko do ogrzewania, ale także suszenia, na przykład ręczników.

Innym praktycznym zastosowaniem przenośnych grzejników elektrycznych jest wykorzystanie ich jako źródła ciepła w domkach letniskowych. Domki tego typu wykorzystywane są główne w sezonie wiosenno-letnim, jednak nawet w środku lata mogą zdarzyć się naprawdę chłodne i nieprzyjemne dni. Domki letniskowe zazwyczaj nie mają ocieplenia, ani instalacji centralnego ogrzewania/ Dlatego, kiedy robi się zimno, jednym rozwiązaniem jest dodatkowe ogrzewanie. Grzejnik przenośny można wykorzystać w dowolnym pomieszczeniu w zależności od potrzeb, a także wrzucić do bagażnika samochodu i zabrać ze sobą.

Na rynku dostępny jest ogromny wybór różnego rodzaju grzejników elektrycznych, które różnią się wielkością, mocą, a także sposobem działania. Jak już zostało wspomniane coraz bardziej popularne stają się promienniki podczerwieni. Znajdują one zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych i magazynach. Wynika to z faktu, że przy ich pomocy można ogrzać jedynie wybrany fragment dużego pomieszczenia, bez konieczności stawiania fizycznych przegród, które będą zatrzymywały ciepłe powietrze. Promienniki doskonale sprawdzają się na zewnątrz budynków, czyli na przykład do ogrzewania tarasów oraz ogródków letnich. Z podobnych przyczyn stosowane są również w kościołach.

Ponieważ dostępny jest duży asortyment grzejników elektrycznych, możemy bez problemu dobrać urządzenie do naszych potrzeb, w zależności czy potrzebujemy takiego grzejnika jako głównego źródła ciepła czy też jedynie dodatkowego ogrzewania. Jest to bez wątpienia dobre rozwiązanie dla osób, które mają tańszą energię elektryczną, na przykład z paneli słonecznych. Warto pamiętać, że ogrzewanie prądem elektrycznym jest bardziej ekologiczne i powoduje powstawanie mniejszej ilości zanieczyszczeń. Dodatkową zaletą elektryczności jest jej stała i przewidywalna cena. Ma to duże znaczenie w przypadku rodzinnego budżetu, ale także dla firm, które muszą być w stanie dokładnie przewidzieć wszystkie wydatki i zaplanować swój budżet. Czy warto zatem korzystać z grzejników elektrycznych? Oczywiście w niektórych sytuacjach jest to najbardziej korzystne rozwiązanie. Jeśli chcemy zastosować elektryczność jako główne źródło ciepła w domu, powinniśmy dokładnie oszacować koszty. Na pewno takie rozwiązanie będzie wymagało zainwestowania w budowę domu energooszczędnego, co pozwoli na zmniejszenie strat ciepła z budynku.

W sklepach bez problemy znajdziemy szereg różnych nowoczesnych grzejników elektrycznych, w tym również urządzenia przeznaczone do konkretnych zastosowań, na przykład do łazienki. Przy wyborze trzeba sprawdzić, czy dane urządzenie jest przystosowane do pracy w łazience. Należy oczywiście również zwrócić uwagę na moc. Dostępne są urządzenia wyposażone w wentylator, który będzie przyspieszał cyrkulację powietrza, dzięki czemu pomieszczenie nagrzeje się szybciej. Z drugiej strony takie urządzenie będzie powodowało wzmożony ruch powietrza, co doprowadzi do wzbijania drażniącego kurzu. Trzeba także uważać na urządzenia, które mogą powodować spalanie kurzu, co powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Poza tym grzejniki elektryczne to urządzenia gwarantujące wysoki poziom czystości i higieny we wnętrzach. Pod tym względem często przewyższają bardziej tradycyjne metody ogrzewania, a także zapewniają większy komfort obsługi.