Garderoba – kilka faktów o prywatnej przebieralni

Własna garderoba to marzenie wielu pań, ale też i panów. Jej zalety są niewątpliwe – więcej miejsca niż w standardowej szafie, brak porozrzucanych na widoku ubrań czy zastosowanie luster na drzwiach skutecznie kryjących garderobę i powiększających pokój. Aby była i praktyczna i wygodna, powinna być dobrze przemyślana. Nowoczesny design i sprytne dodatki pozwolą na zwiększenie pojemności i ergonomię.

Pomieszczenie
Nie liczy się wielkość. Nawet małe pomieszczenie można skutecznie zaadoptować na garderobę. Od powierzchni zależy na jaki rodzaj wyposażenia oraz zamknięcie się zdecydujemy. Świetnie na garderobę nadają się wnęki, wykusze i załomy. Gdy są zbyt małe zawsze można je nieco przedłużyć za pomocą ścianki karton-gipsowej. Praktyczna szafa może też powstać dzięki odcięciu części pomieszczenia. Najważniejsze, aby spełniała nasze oczekiwania.

Przy zabudowie wnęk wystarczą same półki lub szuflady zamykane zwykłymi drzwiami. Jest to najtańsza i najprostsza opcja. Wypełnienie większego pomieszczenia lub jego fragmentu to większy wydatek.
Jeśli chcemy wstawić niezależną szafę, wystarczą nam do tego płyty meblowe, stelaże, wsporniki i łączniki. Najprostszym rozwiązaniem jest kupno gotowej garderoby wolnostojącej. Na rynku dostępny asortyment jest porównywalny jakością i funkcjonalnością od szaf budowanych we wnękach i wykonywanych na wymiar. Oczywiście najtańszym pomysłem jest wykonanie jej samodzielnie, ale nie każdy ma wystarczające zdolności manualne lub czas na majsterkowanie.

Ważnym elementem garderoby są drzwi. Jeśli powierzchnia przed nią na to pozwala, ładnie prezentują się drzwi klasycznie otwierane na bok. Mogą one imitować wejście do oddzielnego pokoju. Kupić je można w markecie budowlanym typu Castorama czy Leroy Merlin lub u lokalnego producenta. Ich montaż jest stosunkowo łatwy. Do wyboru mamy drzwi pełne, szklane, ażurowe, z litego drewna lub pleksi – wszystko zależy od wystroju pokoju i gustów właściciela. Dla osób, które garderobę lokują w mniejszych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne drzwi, dobrze jest zdecydować się na drzwi harmonijkowe lub przesuwane, ewentualnie rolety. Dodatkowy koszt to prowadnice, których wielkość musimy uwzględnić zbierając wymiary.

Wielkość

Najmniejsze garderoby zaczynają się od dwóch i pół metra kwadratowego. Jest to wystarczająca powierzchni do zaprojektowania wygodnej, choć skromniej urządzonej szatni. Do wykorzystania pozostaną półki, drążki i haczyki. Przy projektowaniu musimy znać minimalne wymiary ubrań. Drążek na wieszaki do ubrań wiszących powinien mieć przeznaczone sto czterdzieści centymetrów głębokości, z czego minimum sześćdziesiąt wchodzi od strony ściany. Zamontowany powinien być na wysokości minimum metr pięćdziesiąt centymetrów dla mniejszych ubrań lub metr siedemdziesiąt pięć centymetrów dla płaszczy i długich sukienek. Podwójny drążek na bluzki powinien mieć pozostawiony minimalny odstęp metra od podłogi lub od dolnego drążka. Pojemność takiej konstrukcji to około ośmiu do dziecięciu sztuk odzieży na metr bieżący drążka.
Półki powinny mieć szerokość od czterdziestu pięciu do sześćdziesięciu centymetrów i wysokość od dwudziestu do dwudziestu pięciu centymetrów. Jeśli będą wyższe będziemy mieć problem z wyciąganiem ubrań położonych na spodzie stosika. Półki przeznaczone na przechowywanie butów powinna mieć wysokość również od dwudziestu do dwudziestu pięciu centymetrów, ale wysokie kozaki i trapery mogą zająć nawet pół metra.

Łatwiej mają osoby, które dysponują większą powierzchnią. Wystarczy już pięć metrów kwadratowych i szerokość metr sześćdziesiąt centymetrów, aby pomyśleć o szafkach modułowych lub regałach. Przy takiej wielkości zaczynają być sensowne szuflady na przykład na bieliznę osobistą. Od szerokości dwustu dwudziestu centymetrów zaczynają się garderoby o zabudowie po obu stronach od wejścia. Im większe pomieszczenie, tym więcej półek czy akcesoriów można zastosować jak na przykład lustro, sofka, miejsce na sprzęt sportowy. W naprawdę dużych garderobach można swobodnie się przebierać, nawet w kilka osób.

Dodatki i akcesoria

Duża powierzchnia przekłada się na większą ilość rozwiązań i większą pojemność garderoby. Do wyboru mamy zwykłe drążki o długościach sto i sto pięćdziesiąt centymetrów, drążki opuszczane na linkach, montowane wysoko na samej górze tak zwane pantografy, gdzie w gratisie możemy wynegocjować bardzo wygodny dodatkowy kijek do zdejmowania wysoko powieszonych ubrań bez opuszczania całego drążka. Innym rozwiązaniem, zwłaszcza w płytkich garderobach są drążki montowane prostopadle do drzwi tylko z jednej strony. Są one krótsze, ale można zamontować ich więcej. Jeśli dołożymy do niego prowadnicę zwiększy się komfort korzystania z szafy. Skarpetki i majtki możemy przechowywać w koszach zawieszonych na szynach.

Zarówno półki, jak i szuflady mogą być pełne, ażurowe lub w ogóle transparentne. Półki zwykle wykonane są z drewna, ale zdarzają się też z metalu, lub siatki na metalowej ramie. Kosze można wybrać plastikowe, druciane, materiałowe lub wiklinowe. Dodatki do garderoby produkowane są wielu rozmiarach, dlatego dość łatwo będzie zaaranżować wnętrze według własnego upodobania. Porządek w szufladach zachowamy dzięki przegródkom z plastiku lub tkaniny, szczególnie przydatnym przy akcesoriach typu apaszki, paski, sznurówki. Jeśli zdecydujemy się na system prowadnic, będziemy mieć łatwy dostęp do ubrań nawet, gdy nasza garderoba jest głęboka i zabudowana z jednej strony.

Przy budowie garderoby musimy rozważyć ilość i rodzaj ubrań, które będziemy tam trzymać oraz warunki zabudowy. Dlatego nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich.