Farba tablicowa nowym sposobem na wystrój wnętrz

Ostatnio coraz modniejszym dodatkiem przy aranżacji wnętrz jest zastosowanie farby tablicowej lub magnetycznej. I to nie tylko w pokoju dziecięcym! Pomalowana powierzchnia staje się tablicą, gdzie można notować kredą ważne informacje, przyczepić na magnes rysunki, rachunki i zdjęcia. To praktyczny i ładny dodatek do kuchni, salonów i przedpokoi.

Farby tablicowe zwykłe
Zwykłe farby tablicowe z wyglądu przypominają te szkolne. Najczęściej sprzedawane są w kolorze czarnym, na którym można wyraźnie pisać wszystkimi barwami kredy. Przy odrobinie cierpliwości i poszukań okaże się, że na rynku są dostępne farby zielone, niebieskie, żółte i czerwone. Przy malowaniu większych powierzchni nie wystąpi problem ciemnej plamy, a kolorowe farby łatwo wkomponować w istniejące desenie. Farba tablicowa jest matowa i lekko chropowata. Służy do pisania kredą i bezszkodowego ścierania na sucho lub na mokro. Wielokrotność użycia jest wielką zaletą, szczególnie przy zmiennym wystroju wnętrz lub tworzeniu list zakupów i notatek. Ma wielorakie zastosowanie. W pokoju dziecięcym jest miejscem artystycznych wysiłków najmłodszych domowników, co uchroni pozostałe ściany przed zniszczeniem. Milusińscy wcale nie muszą malować po prostokątnym placu. Przy odrobinie fantazji na ich ścianach może powstać małe zoo czy zamek rycerski, na którym mogą bez przeszkód malować. Uczniowie docenią plany lekcji samodzielnie udekorowane albo ogromną mapę konturową świata na ścianie. Dla nastolatka może być ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem tablicy korkowej. Licealista lub student będzie mógł z łatwością uporządkować myśli i notatki za pomocą mapy myśli, dopisywania i dorysowywania kolejnych elementów, a efekt końcowy przepisać bez skreśleń. Tablica kredowa w kuchni to miejsce do zapisywania ulubionych przepisów, list rzeczy do zrobienia czy ważnych informacji i przypominajek dla całej rodziny. To także świetny sposób na tworzenie listy zakupów, gdy dopisujemy kolejne pozycje w momencie uświadomienia sobie ich potrzeby. Młode gospodynie domowe mogą wykorzystać farbę, malując wewnętrzną stronę szafek i notując najważniejsze zasady gotowania czy przeliczniki miar i wag. Goście na pewno docenią tace, na których kredą będę podpisane ich potrawy czy nawet szklanki z napojami.
Farbę tablicową wykorzystamy też w salonie. Możemy ozdobić nią fragment lub całą ścianę, ale namalować nią fantazyjny wzór. Dzięki temu możemy zmieniać wystrój i aranżować wnętrze w zależności od pory roku czy nastroju. Kolorowe, kredowe obrazy i laurki to też świetny sposób na świętowanie rodzinnych okazji jak urodziny czy Walentynki. Jeżeli ozdobienie ściany w taki sposób to dla nas zbyt duża ekstrawagancja, istnieje zawsze opcja sprawdzenia użyteczności farby na drzwiach lub którymś z mebli, co nada mu unikalny charakter. Pomalowanie farbą tablicową fragmentu drzwi wejściowych to również dobry pomysł. Szczególnie, jeśli uwzględnimy ich kształt i wkomponujemy np. w owal wokół wizjera. Oprócz podręcznych notatek możemy spożytkować to miejsce jako tablicę powitalną dla gości lub wpisywać tam złotą sentencję na każdy dzień.

Farby tablicowe magnetyczne
O ile pomalowanie drzwi lodówki czy wejściowych rozwiązuje problem przyczepiania magnesami kartek do naszej tablicy, to inne powierzchnie nie będą już miały takich właściwości. Naprzeciw oczekiwaniom staje farba tablicowa z funkcji magnetyczną. Specjalne dodatki i opiłki pozwalają za pomocą zwykłych magnesów przyczepiać dowolne kartki, zdjęcia czy notatki. Jest to niekiedy przydatne, szczególnie jeśli tablica kredowa służy nam za centrum komunikacji w rodzinie i wymieniamy się tam informacjami i dokumentami.

Folia tablicowa
Alternatywą dla farby są gotowe arkusze samoprzylepne. Można przed przyklejeniem je dowolnie przycinać i tworzyć pożądane kształty. To dobry wybór dla osób, które chcą jedynie przeznaczyć na tablicę małe powierzchnie lub stworzyć tablice na próbę. Folię można odkleić bez szkody i przełożyć w inne miejsce. Od razu jednak trzeba zaznaczyć, że folie mają mniejszy współczynnik chropowatości, przez co nie każdy rodzaj kredy będzie ładnie na niej pisał. Lepsze są kredy miękkie.

Ceny i wydajność
Puszka farby tablicowej waha się od 35 do 100 zł za puszkę. Nieco droższe, od około 60 złotych są farby kolorowe. Przy zakupie dobrze wczytać się w parametry, a szczególnie w wydajność i zalecaną ilość warstw. Zwykle powinno nakładać się dwie warstwy, aby uzyskać zadowalający efekt. Więcej zapłacimy za farby magnetyczne, jest to koszt około 85 do 120 zł za puszkę. Porównywalnie pod kątem wydajności wychodzi folia tablicowa, którą można dostać za około 15-20 zł za arkusz 45 na 200 cm.
Do tablicy niezbędna jest kreda. Dla zachowania względnej czystości w pomieszczeniu zalecana jest kreda bezpyłowa, chociaż efektu całkowitego braku pyłu nie da się uzyskać nigdy. Za dziesięć lasek zapłacimy około 1-1, 5 zł.

Farba tablicowa to nowość na rynku, które zdobywa coraz większe uznanie użytkowników. Jest to rozwiązanie nowatorskie, pomysłowe i dające ogromne pole do popisu. Jego trwałość i wielorakie zastosowanie sprawia, że aż trudno się jest oprzeć. Dawniej mieliśmy do wyboru tylko tablice korkowe lub ewentualnie białe suchościeralne, które nie zawsze spełniały wszystkie oczekiwania. Farba tablicowa pokrywająca metalowe powierzchnie na przykład lodówki czy drzwi wejściowych, albo alternatywna farba magnetyczno-tablicowa oferują możliwość pisania oraz przyczepiania kartek. W przeciwieństwie do innych rozwiązań może stanowić świetny element designu mieszkania.