Estetyczne i trwałe ogrodzenie budynku

Ogrodzenia zapewniają prywatność i bezpieczeństwo. Chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i złodziejami, którzy chcą wejść na teren posesji. Jednocześnie ogrodzenie musi być estetyczne i dopasowane stylem do architektury budynku.

Istnieje wiele rozwiązań, które można zastosować w celu ogrodzenia posesji. Zazwyczaj od strony innych działek stosuje się zwykłą siatkę metalową. Jest to tanie rozwiązanie, które można uzupełnić szpalerem krzewów lub żywopłotem. Taka zielona ściana sprawdzi się również od strony drogi, ponieważ zapewnia między innymi dobrą ochronę przed hałasem. Wysoki żywopłot pozwala bez wątpienia odseparować się od świata i doskonale spełni swoje zadanie w przypadku osób, którym zależy na jak największej prywatności. Na żywopłot najlepiej wybrać mało wymagające rośliny zimozielone, które będą się ładnie prezentować przez cały rok.

Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem są ogrodzenia wykonane z kamienia. Kamień jest ciężki, dlatego ogrodzenie z tego materiału wymaga głębokich fundamentów. Kamienie łączy się zaprawą cementową. Przy użyciu kamienia można stworzyć wiele ciekawych efektów estetycznych. Takie ogrodzenie jest wyjątkowo solidne i trwałe, nadaje się do ogrodzenia dużej posesji. Będzie dobrze komponować się z dużymi, klasycznymi budynkami otoczonymi ogrodem. Kamień pasuje także do bardziej nowoczesnej architektury, ponieważ jest naturalnym, ekologicznym materiałem.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie gabionów, wykonanych się z metalowych prętów i siatki, która następnie zostaje wypełniona naturalnym kamieniem. Taki mur wyróżnia się oryginalnym, ciekawym wyglądem i dobrze chroni przed hałasem. Wykonanie gabionów jest stosunkowo proste i nie wymagają one tak dużych fundamentów jak murowane ogrodzenie z kamienia. Często wykorzystywane są jako ogrodzenie różnych instytucji oraz firm, ponieważ praktycznie nie wymagają żadnych prac renowacyjnych i są niezwykle odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać gabiony także do ogrodzenia prywatnej posesji. Sprawdzą się doskonale, jeśli zależy nam na dużej prywatności. Będą się dobrze komponować z ogrodem i jego wyposażeniem, na przykład wykonanym z drewna. Doskonale pasują do nowoczesnego otoczenia, ponieważ są dosyć minimalistyczne.

Innym rozwiązaniem, które charakteryzuje się wyjątkowo dużą trwałością jest klinkier. Klinkier to materiał o dużej trwałości odporny na zmienne temperatury, działanie wody i zanieczyszczeń powietrza. Nie kruszy się, nie porasta glonami, nie wymaga pracochłonnej konserwacji, ogrodzenie wystarczy od czasu do czasu umyć. Klinkier pasuje do budynków w każdym stylu, można go łączyć z metalem oraz drewnem. Jedyną wadą tego rozwiązania są koszty związane z zakupem materiału, a także z robocizną. Trzeba się liczyć z tym, że budowa tego typu ogrodzenia zajmie dosyć dużo czasu, ponieważ wymaga zachowania przerw technologicznych pomiędzy kolejnymi etapami pracy.

Klinkier to bez wątpienia rozwiązanie dla osób, którym zależy nie tylko na trwałości, ale także na eleganckim wyglądzie ogrodzenia posesji. Na pewno taki materiał prezentuje się bardzo estetycznie i doskonale pasuje do tradycyjnego domu. Na koszty ogrodzenia z klinkieru wpływa także robocizna, ponieważ układanie małych elementów jest dosyć pracochłonne i wymaga od fachowca dużej precyzji.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewna do zbudowania ogrodzenia. Ogrodzenie można zrobić z różnych gatunków drewna rodzimego i egzotycznego. Przy wyborze gatunku należy zwrócić uwagę na cenę i parametry. Elementy z drewna, które znajdują się na zewnątrz, będą narażone na działanie czynników atmosferycznych – różnic temperatur, opadów, wiatru, promieniowania UV, dlatego muszą wyróżniać się odpowiednią trwałością.

Zaletą ogrodzeń z drewna jest ich estetyka. Naturalny wygląd tego materiału doskonale komponuje się z każdym otoczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że drewno wymaga systematycznej renowacji. Dzięki właściwej pielęgnacji drewniane ogrodzenie zachowa piękny wygląd przez wiele lat. W przypadku nieprawidłowej konserwacji niestety drewno będzie szybko niszczeć, może zostać zaatakowane przez porosty, pleśni i owady. Czy warto inwestować w drewniane ogrodzenie? Na pewno do wielu osób przemawia estetyka tego materiału, z drugiej strony trzeba będzie się liczyć z kosztami związanymi z jego konserwacją. Będzie to dosyć pracochłonne zadanie związane również z dodatkowymi kosztami.

Coraz większą popularnością cieszą się także ogrodzenia z metalu. Takie ogrodzenia mogą być utrzymane w różnych stylach, na przykład bardzo surowym i minimalistycznym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zainwestować w dekoracyjną bramę z kutego metalu, jeśli takie rozwiązanie pasuje do nieruchomości. Metal jest oczywiście bardzo trwały. Często stosuje się go na fundamencie lub z podmurówką. Można także wykorzystać po prostu metalowe sztachety, które są niezbyt drogim rozwiązaniem i jednocześnie zapewniają większą prywatność od zwykłej siatki.

Na rynku dostępne są również różnego rodzaju kształtki, na przykład wykonane z betonu, które pozwalają na wzniesienie murowanego ogrodzenia. Można to zrobić także przy zastosowaniu zwykłej cegły. Takie ogrodzenie jest oczywiście bardzo trwałe i solidne, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Ilość dostępnych rozwiązań jest ogromna, dlatego można dobrać ogrodzenie do indywidualnych potrzeb.

Bardzo ważnym czynnikiem dla wielu inwestorów są koszty. Zazwyczaj od strony innych działek wykorzystuje się tanie ogrodzenie z siatki, które jest minimalnym wydatkiem, jednocześnie charakteryzuje się stosunkowo dużą trwałością. Natomiast od strony frontowej stawia się na dużo bardziej estetyczne rozwiązania, które muszą być również estetyczne. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie eleganckiego ogrodzenia będącego także ozdobą działki. Oczywiście zbytnie oszczędzanie na ogrodzeniu nie ma sensu – jest to inwestycja na lata, dlatego ogromne znaczenie będzie miała trwałość wykorzystanych materiałów.

Posesję można ogrodzić na wiele różnych sposobów. Na pewno warto wybrać rozwiązanie, które będzie przede wszystkim dopasowane do naszych potrzeb. Można brać pod uwagę modę i obowiązujące trendy, jednak trzeba także pamiętać, że moda cały czas się zmienia, a my będziemy prawdopodobnie użytkować nasze ogrodzenie przez dziesięciolecia. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na rozwiązania bardziej tradycyjne, uniwersalne i sprawdzone, które będą dobrze wyglądać niezależnie od upływu czasu.