W budownictwie dokonuje się obecnie znaczący postęp nie tylko techniczny, jak i technologiczny. Nie dotyczy do tylko branży budowlanej, a wielu innych. Projektanci oraz architekci znajdują coraz bardziej zaawansowane, nowoczesne rozwiązania oraz techniki. Pragną oni niewątpliwie wpasować się w obowiązujące trendy i gusta, jakie obecne są w naszych czasach i nie raz przychodzą do nas z innych krajów, a nawet kontynentów. Nowoczesne rozwiązania to duży potencjał, a rozwój budownictwa powoduje, że czynniki, jakie decydują o budowie domu to energooszczędność, jak i ekologia. Skąd taki wniosek?
Energia słoneczna to już nie wymysł, a codzienność, jaka jest wszystkim doskonale znana. Projektanci przy opracowywaniu projektów dążą do zminimalizowania utraty ciepła. To właśnie uciekanie ciepła powoduje najwięcej strat w naszym portfelu, z czego nie zdajemy sobie sprawy. Nowoczesne technologie przewidują jednak nowe systemy izolacji, co pozwala na zminimalizowanie utraty ciepła o połowę. Budownictwo z ekologią to branże, które nie mogą się wykluczać – muszą razem współpracować. Wszystko ze względu na zmieniające się środowisko, do którego budownictwo musi się dopasować. Budynki muszą być przyjazne naturze, a środowisko wokół niego nie może ucierpieć. Pozwoli to zminimalizować szkody, jakie wyrządzamy stawiając budynki, drogi i chodniki. Czym dokładnie jest więc utrata ciepła? Z tematem tym są niewątpliwie powiązane materiały, jakie wykorzystujemy przy budowie naszego domu, czy dachu. Dobrym rozwiązaniem jest więc korzystanie z dachówek, które bardzo wolno się nagrzewają. Co daje nam taka sytuacja? Przede wszystkim przyjemną temperaturę latem, a zimą ciepło, które dachówki zatrzymują wewnątrz i którego nie przepuszczają na zewnątrz. Dachówki ponadto pomogą nam obniżyć temperaturę o kilkanaście stopni. Skąd taki wniosek? Beton używany był już od wielu lat, a jego fantastyczne właściwościowi są doceniane po dziej dzisiejszy. Chętnie jest umieszczany w budowlach, a w połączeniu z nowoczesnymi technikami tworzy z resztą elementów coś trwałego, podatnego na burze, wichury oraz groźne, zimowe dni. Beton to materiał przyjazdy dla środowiska. W dodatku nie szpeci, a ładnie wykańcza nasze budowle. Efekt wizualny jest więc utrzymany na odpowiednim poziomie.
Czym jest więc energooszczędność i z czym powinna nam się kojarzyć? To temat powiązany również z ekologią. Surowce energetyczne powoli się kończą, a ich złoża nie stanowią już dla nas atrakcyjnej oferty. Sięgamy więc po nowsze, lepsze rozwiązania. Wszystko ze względu na stale powiększającą się emisję dwutlenku węgla. Stare rozwiązania muszą więc odejść w niepamięć, a na pierwszym miejscu powinno pojawić się środowisko i ekologia. Branża budowlana musi przejść więc szereg zmian, poprzez wprowadzenie na rynek nowoczesnych technik jak i lepszych jakościowo materiałów budowlanych – takich, aby nie ucierpiało środowisko. Budynki z kolei muszą wpasować się w rygory i standardy, jakie narzuca nam współczesne prawo. Wszystko to w trosce o nasze środowisko naturalne.
Przyszłe budownictwo powinno nam więc kojarzyć się odpowiedzialnością i nowoczesnością. Technika jest coraz nowsza, a tanie materiały odrzucane są w kąt. Wiązały się one bowiem z wymianą w ciągu kilku lat. Teraz w budownictwie stawia się na jakość, a nie na ilość jak było do tej pory. Narażało to nas na ogromne wydatki, mimo, że nie zdawaliśmy sobie z tego początkowo sprawy. Branża ta ma niewątpliwie ogromny potencjał w naszym kraju. Budynek wcale nie musi żyć z naturą w niezgodzie. Dzięki ekologii elementy te mogą tworzyć spójną całość i czerpać nawzajem korzyści. Coraz popularniejsze robi się obecnie budownictwo drewniane. Architekci są zmuszani do szukania coraz naturalniejszych rozwiązań i wpasowywania się do obowiązujących zasad. Wszystko to w trosce o otaczające nas środowisko i kończące się złoża surowców naturalnych. Zmiany dotyczą nie tylko branży budowlanej, ale i wielu innych, które do tej pory najbardziej wpływały na zły stan naszego otoczenia. Wszystko to musi się zmienić, jeśli pragniemy nie odczuwać negatywnych korzyści zmian, jakie niosą ze sobą emisje szkodliwych substancji z fabryk czy samochodów na naszej planecie. Jak więc oszczędzać energię? Przede wszystkim mądrze. Podstawowy krok to odpowiednio wykonana termoizolacja budynku. Pozwala to zachować nasze ciepło wewnątrz budynku – nie ucieka ono wtedy przez okna, dachy czy piwnicę, a my cieszymy się mniejszymi wydatkami, jakie przeznaczylibyśmy na ogrzewanie. Jak widać, odpowiednie ogrzewanie pozwoli nam ograniczyć utratę ciepła do minimum. Musimy jednak pamiętać również o odpowiedniej wentylacji, szczególnie zimą. Otwarte na oścież okna na minimum dziesięć minut to konieczność, jeśli pragniemy aby na naszej ścianie nie zawitały grzyby oraz pleśń. Zjawiska te wcale nie potrzebują wiele, by się rozwinąć. Potrafią pojawić się z łatwością na każdym materiale, a wszystko, czego potrzebują, to odrobina wody i ciepła. Wilgoć to nasz wróg, dlatego odpowiednia wentylacja jest tutaj podstawą. Ściany nie mogą wchłaniać wilgoci, musimy wypuszczać ją przez okno. Grzyby i pleśń niemalże zawsze oznaczają remont, a to z kolei oznacza wydatek. Lepiej jest więc zapobiegać im pojawieniu się i odpowiednio wywietrzać nasze pomieszczenia w domu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z problemów, jakie wiążą się z grzybem i bagatelizują tę sprawę. Nie należy zostawiać grzyba na później i rozprawić się z nim raz, a porządnie kupując odpowiedni specyfik – chodzi tu o nasze zdrowie.