Elewacja, podjazd, trawnik, ogrodzenie – dom ładny z zewnątrz

Zewnętrzny wygląd domu jest bardzo ważny. Na pewno każdy właściciel takiej nieruchomości pragnie, aby jego budynek wyglądał estetycznie i nie odbiegał pod tym względem od posesji sąsiadów. Dlatego warto zatroszczyć się o takie elementy jak wybór elewacji oraz ogrodzenia.

Elewacja to wizytówka domu, od jej koloru będzie w dużym stopniu zależał wygląd budynku. Dzięki ogromnej palecie farb i tynków elewacyjnych można wcielić w życie nawet bardzo nietypowe projekty. Dobrze dobrane kolory sprawią, że dom będzie się dobrze komponować z otoczeniem.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie na elewacji klinkieru. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, jednak posiada dwie ważne cechy. Po pierwsze klinkier jest bardzo trwały. Ma to duże znaczenie w przypadku elewacji, która będzie narażona na różne uszkodzenia wynikające z działania warunków atmosferycznych, a także na uszkodzenia mechaniczne. Klinkier bez wątpienia zachowa doskonały wygląd przez wiele lat. Po drugie cegła klinkierowa wyróżnia się także dużą estetyką. Jest to zdecydowanie najbardziej estetyczny sposób wykończenia elewacji. Klinkierem można pokryć całe ściany lub jedynie cokół wokół domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać elegancki wygląd elewacji.

Farba do elewacji musi być dopasowana do stylu i charakteru domu. Na przykład nowoczesna bryła budynku daje dosyć duże pole do popisu i pozwala na zastosowanie szerokiej palety kolorów. W przypadku klasycznego dworku wybór jest bardziej ograniczony, ponieważ przy takiej architekturze sprawdzą się głównie tradycyjne, bardziej stonowane barwy. Pod uwagę trzeba również brać otoczenie, na przykład inne budynki. Jeśli dom znajduje się za miastem, na przykład na zalesionej działce, jego wygląd powinien komponować się krajobrazem.

Kolor tynku lub farby musi pasować do pokrycia dachu, zwłaszcza jeśli połacie dachowe są dobrze widoczne. Popularne pokrycia są dostępne w ograniczonej gamie kolorystycznej, dlatego łatwiej dopasować ściany do dachu niż dach do ścian. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą pokrycia w kolorze czerwonym, szarym i brązowym, trzeba jednak pamiętać, że czerwona blachodachówka będzie wyglądała zupełnie inaczej niż dachówka ceramiczna w tym kolorze. Jednocześnie niektóre materiały zmieniają odcień wraz z upływem czasu, np. mogą pokrywać się nalotem. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się stonowany, klasyczny, pastelowy odcień elewacji.

Większość osób decyduje się na wybór kolorów elewacji zgodnych z projektem lub zbliżonych. Przy samodzielnym wybieraniu palety najmniej ryzykownym rozwiązaniem są jasne, ciepłe odcienie, na przykład delikatne żółcienie – kremowe, piaskowe i waniliowe. Dobrze komponują się z większością pokryć dachowych oraz pasują do popularnych materiałów takich jak drewno, cegła i kamień. Oczywiście można także zdecydować się na różne eksperymenty, na przykład elewację w kolorze intensywnej czerwieni. Taki kolor pasuje przede wszystkim do nowoczesnego budynku o prostej architekturze.

Na estetykę budynku wpłynie bez wątpienia wybór pokrycia dachowego. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest bez wątpienia blachodachówka, która jest tania i estetyczna. Blachodachówka dostępna jest różnych kolorach oraz wzorach. Dużym zainteresowaniem cieszą się różne odcienie brązu i czerwieni. Coraz częściej można także spotkać domy z zielonym lub grafitowym pokryciem dachu. Alternatywą dla blachodachówki jest klasyczna dachówka ceramiczna. Zaletą tego materiału jest przede wszystkim wysoka trwałość. Nie da się także ukryć, że ma ono wysokie walory estetyczne. Z drugiej strony klasyczna dachówka jest stosunkowo droga. Innym problemem jest także duży ciężar tego typu pokrycia dachowego, co jest związane z koniecznością dodatkowego wzmocnienia konstrukcji dachu.

Na zewnętrzny wygląd budynku wpłynie w bardzo dużym stopniu wygląd ścieżki prowadzącej do domu oraz podjazdu. Obecnie do najbardziej popularnych rozwiązań należy kostka. Jest ona bardzo prosta do ułożenia, a także nie jest bardzo droga. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i można ją bez problemu stosować także na podjeździe. Ułożenie kostki zajmuje mało czasu i jest to praca, którą można także wykonać we własnym zakresie, oszczędzając na robociźnie. Najbardziej trwałym rodzajem kostki jest ta wykonana z kamienia. Wyróżnia się ona ogromną trwałością, w tym także dużą odpornością na nacisk. Zachowuje ona swój estetyczny, elegancki wygląd nawet po wielu latach użytkowania. Doświadczeni fachowcy mogą ułożyć różne wzory z takiej kostki, które będą bardzo dekoracyjne. Co ciekawe coraz popularniejszą alternatywą dla kostki są płyty betonowe. Ich zaletą jest duży rozmiar i szybkie, łatwe układanie. Jest to bez wątpienia proste i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwoli na błyskawiczne wykończenie ścieżki i podjazdu.

Bardzo istotną decyzją jest wybór ogrodzenia. Tutaj mamy dostęp naprawdę do wielu różnych opcji. Możemy zdecydować się na niski murek, który będzie tylko symboliczne oddzielać naszą posesję. Jeśli duże znaczenie ma dla nas prywatność, powinniśmy zdecydować się na solidne, wysokie ogrodzenie, które odgrodzi nas od ciekawskich spojrzeń. Prostym rozwiązaniem jest tradycyjny, drewniany płot. Jest on tani, prosty w wykonaniu i ładnie wygląda. Drewniany płot pasuje praktycznie do każdej przestrzeni i pod tym względem jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem. Niestety w przypadku ogrodzenia z takiego materiału trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzania regularnej konserwacji, ponieważ drewno wymaga szczególnie dobrej ochrony przed warunkami pogodowymi. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ogrodzenia z metalu. Ich wykonanie kosztuje więcej, jednak są one bardziej trwałe. Jednocześnie na rynku dostępnych jest wiele różnych elementów, pozwalających na stworzenie estetycznego ogrodzenia metalowego.

Przy planowaniu wyglądu elewacji oraz ogrodu i ogrodzenia trzeba brać pod uwagę także otoczenie domu, czyli na przykład wygląd posesji sąsiadów. Niestety nasz budynek nie powinien za bardzo wyróżniać się stylem lub kolorystyką, powinien komponować się z innymi domami. Kiepskim pomysłem jest na przykład bardzo jaskrawy kolor elewacji, który może po prostu razić sąsiadów i im przeszkadzać. Warto także inwestować w materiały i technologie wyróżniające się przede wszystkim dużą trwałością, ponieważ takie rozwiązania dłużej zachowują ładny wygląd. Dzięki temu dom nie będzie wymagał napraw i renowacji przez bardzo długi czas, co oczywiście oznacza oszczędność pieniędzy oraz czasu związane z tego typu pracami.