Drewno w domu i mieszkaniu – zastosowania

Drewno należy do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych materiałów. Stosuje się je w budownictwie, do wykończania wnętrz, a także jak surowiec do produkcji różnego rodzaju mebli. Do największych zalet drewna należy jego naturalność, ekologiczność oraz wyjątkowa estetyka, która pozwala na stworzenie atmosfery we wnętrzach każdego domu lub mieszkania.

Drewno jako materiał budowlany nie cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem w naszym klimacie. Wynika to z kilku różnych czynników, przede wszystkim wielu inwestorów obawia się, że koszty ogrzewania drewnianego domu będą większe niż w przypadku budynku murowanego. Drewno jest bez wątpienia doskonałym rozwiązaniem w przypadku budowy domków letniskowych na działkach rekreacyjnych. Tego typu domki używane są zazwyczaj jedynie przez część roku, wyłącznie w czasie cieplejszych dni, z tego powodu nie wymagają dodatkowego ocieplenia ani ogrzewania.

Domy z drewna charakteryzują się unikalnym mikroklimatem. Badania naukowe potwierdziły, że mieszkanie w takim budynku może przedłużyć życie o kilka lat. Dodatkowo drewno jest materiałem całkowicie ekologicznym. Do jego impregnacji można również zastosować naturalne, bezpieczne dla zdrowia preparaty. Z drewna można budować nie tylko tradycyjne domu, ale również nowoczesne budynki, jest to bardzo uniwersalny surowiec, który daje duże możliwości architektoniczne oraz dobrze się komponuje praktycznie w każdym otoczeniu.

Drewno cieszy się również bardzo dużą popularnością jako materiał stosowany do wykończenia wnętrza. Z drewna bardzo często robi się podłogi. W przypadku takiego zastosowania istnieje szereg różnych ciekawych rozwiązań, np. deska podłogowa lub parkiet. Podłoga z drewna jest ciepła, przyjemna w użytkowaniu, pasuje do każdej aranżacji, jest uniwersalna i ponadczasowa, nadaje wnętrzom cieplejszą, domową atmosferę, ale może również prezentować się bardzo elegancko. Do produkcji podłogi wykorzystuje się bardzo różne gatunki drewna. Te najtańsze, zazwyczaj krajowe, są miękkie i mogą szybko ulegać zniszczeniu. Na pewno nie nadają się do ruchliwych pomieszczeń takich jak przedpokój i salon, ale sprawdzą się na przykład w sypialni.

Bardzo estetycznie prezentują się drewniane parapety, które będą się komponować z podłogą wykonaną z tego materiału. Drewno jest również bardzo dobrym materiałem na schody. Ponieważ można jest bez problemu przycinać, da się formować w zależności od potrzeb. Z drewna zrobimy zarówno stopnie, jak i estetyczne balustrady, które będą ozdobą wnętrza. Takie rozwiązanie łączy walory estetyczne ze stosunkowo przystępną ceną.

Drewno można także wykorzystać na zewnątrz domu do budowy różnego rodzaju elementów, na przykład tarasów. Drewniany taras doskonale komponuje się z architekturą większości domów, podobnie jest z werandą. To miejsce, gdzie można się przyjemnie zrelaksować, a deski są miłe i ciepłe w dotyku, a także nie nagrzewają się nadmiernie od słońca, więc można chodzić po nich boso. W przypadku budowy drewnianego tarasu lub werandy, konieczne będzie zainwestowanie w odpowiednie trwałe gatunki drewna, które będą bardzo odporne na wilgoć, na przykład drewno egzotyczne. W przeciwnym wypadku będziemy musieli inwestować w odpowiednią ochronę drewnianych elementów.

Jeśli chcemy ogrodzić posesję, możemy się również zdecydować na tradycyjny, drewniany płot. Jest to tanie rozwiązanie, które będzie się jednocześnie ładnie prezentować praktycznie na każdej działce. Oczywiście taki płotek będzie wymagał systematycznej renowacji i odpowiedniej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku będzie narażony na niekorzystne działanie owadów i wilgoci, które niestety stopniowo doprowadzą do jego całkowitego zniszczenia.

Drewno nadaje się również doskonale do budowy małej architektury ogrodowej, na przykład malowniczych altanek i daszków. Jest to materiał, z którego można zrobić meble ogrodowe i ławeczki. Ponieważ jest łatwe w obróbce, takie elementy możemy również wykonać we własnym zakresie – wystarczą do tego proste narzędzia. Oczywiście z drewna można także zrobić meble, które znajdą się wewnątrz domu. Takie meble to doskonała inwestycja, ponieważ zachowają one estetyczny wygląd przez wiele lat i są wyjątkowo solidne. Z drewna można wykonać praktycznie każdy rodzaj mebla, szczególnie dobrze prezentują się stoły z litego drewna.

Warto również pamiętać, że drewno nadaje się do wykorzystania w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka. Oczywiście wymaga to zastosowania odpowiednich gatunków drewna, które zostaną wcześniej właściwie przygotowane. W przypadku szafek kuchennych problemem może być fakt, że będą się one wypaczać i tracić kształt pod wpływem kontaktu z wilgocią. W łazience sprawdzą się na przykład forniry. Są to płyty wykonane z cienkich warstw drewna, które są bardziej odporne na wilgoć. Można wykorzystać je do pokrycia ścian, co pozwoli na stworzenie bardzo ciekawego i oryginalnego efektu estetycznego.

Czy drewno ma jakieś wady? Z pewnością tak, podobnie jak każdy materiał. W przypadku drewna problematyczna może być jego wrażliwość na działanie różnych czynników. Nie toleruje ono dobrze wilgoci, a także bardzo niskich temperatur i innych czynników pogodowych. W przypadku miękkich gatunków, łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym. Z tego powodu drewno wymaga systematycznej pielęgnacji. Dotyczy większości gatunków wykorzystywanych na zewnątrz oraz wewnątrz domu. Takie prace są czasochłonne, często związane z dodatkowymi kosztami. Na przykład cyklinowanie drewnianej podłogi powinno zostać wykonane przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Konieczne jest także wykorzystywanie szeregu różnych preparatów zabezpieczających takich jak impregnaty, bejce, oleje, lakiery oraz farby.

Drewno nie jest idealnym materiałem, ale posiada bardzo wiele zalet, które na pewno warto wziąć pod uwagę. Dla wielu osób najważniejszym argumentem na rzecz wykorzystania drewna do wykończenia wnętrza jest jego niepowtarzalna estetyka. Rzeczywiście pod tym względem nie zastąpi go żaden inny materiał. Warto pamiętać, że na rynku dostępny jest bardzo duży wybór drewnianych elementów, które można wykorzystywać w różnych celach. Różnią się one między sobą pod względem wielu parametrów, w tym również trwałości i odporności na działanie wody. Najbardziej trwałe są gatunki egzotyczne, które również należą do najdroższych. Na szczęście w większości przypadków doskonale sprawdzą się gatunki rodzime, które można z powodzeniem wykorzystać do produkcji elementów wykończenia oraz różnego rodzaju mebli.

Leave a Reply