Drewniana podłoga – panele, deski, parkiet

Drewno to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Dzięki podłodze wykonanej z drewna można nadać wnętrzu bardziej przytulną atmosferę. Taka powierzchnia nie przyciąga kurzu i nie wywołuje uczulenia. Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów posadzek z drewna, które można wybrać.

Drewno ma oczywiście kilka wad. Niestety jedną z ważniejszych jest dosyć wysoka cena tego materiału. Deski nie należą do najtańszych produktów. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że mogą one ulegać wypaczeniu pod wpływem wody lub jeśli zostało źle wysuszone. Nie da się ukryć, że płytki lub kamień są dużo bardziej odporne na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne. Bez prawidłowej konserwacji drewno szybko straci ładny wygląd. W kuchni można wykorzystać tylko niektóre gatunki tylko pod warunkiem, że zostaną naprawdę dobrze zabezpieczone. Z tego powodu drewniane posadzki najlepiej stosować tam, gdzie nie są narażone na częsty kontakt z wilgocią i brudem, np. w gabinecie lub sypialni.

Zaletą podłogi z litych desek są duże walory estetyczne. Deski na taką posadzkę muszą być odpowiednio wyselekcjonowanie, pozbawione sęków i innych wad. Podłogę z desek można mocować na różne sposoby. Należy brać pod uwagę, że po jej ułożeniu poziom podłogi podniesie się. Deski doskonale sprawdzają się rustykalnych oraz klasycznych aranżacjach. Tradycyjnie przybija się je gwoździami do legarów. Deski przeznaczone na podłogę zazwyczaj układa się wzdłuż dłuższych ścian pomieszczenia.

Alternatywą dla desek jest drewniany parkiet. Na dużej podłodze można połączyć różne wzory parkietu, a także różne rodzaje drewna. Trzeba jednak pamiętać, że skomplikowane wzory nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, gdzie będą sprawiały przytłaczające wrażenie i mogą optycznie zmniejszyć pokój. Efektownie prezentuje się na przykład tak zwany parkiet przemysłowy.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są panele. Wynika to przede wszystkim z bardzo przystępnych cen. Co więcej panele są łatwe i szybkie w montażu. Powierzchnia paneli może mieć różną fakturę, np. naśladować naturalne nierówności drewna. Służą do układania tak zwanej podłogi pływające, czyli nie przymocowanej do podłoża ani do ścian. Nowoczesne panele zazwyczaj łączy się na zatrzaski lub pióra i wpusty, czyli bez użycia kleju. Największa zaletą paneli, oprócz przystępnej ceny, jest fakt, że można je kłaść praktycznie w każdym miejscu, również na podłożu, które jest nierówne i zniszczone. Zastosowanie tego materiału nie pozwala na tworzenie ciekawych wzorów.

W przypadku paneli laminowanych warstwę wierzchnią stanowi papier z nadrukowanym wzorem lub laminat pokryty warstwą ochronną, zabezpieczającą przed ścieraniem się i działaniem wody. Niestety wadą tego typu produktów jest niezbyt estetyczny wygląd, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zakup najtańszych paneli. Te gorszej jakości mają kiepskie nadruki i na pierwszy rzut oka można poznać, że są imitacją. Trzeba także liczyć się z tym, że jeśli tego typu panele ulegną uszkodzeniu, nie będzie można ich naprawić.

Bardzo trwałym i estetycznym rozwiązaniem jest bruk drewniany. Jest to rozwiązanie, które można wykorzystać między innymi do wykończenia podłogi w kuchni. Ma on formę niedużych kostek łączonych następnie w większe płyty. Ten typ podłogi może łączyć różne gatunki i kolory drewna, dla uzyskania ciekawego efektu estetycznego. Montuje się go na równej wylewce betonowej. W tym celu wykorzystuje się klej oraz specjalną siatką termoplastyczną.

Oprócz parkietów i bruku popularne są także drewniane mozaiki. Zazwyczaj są one zrobione z listewek, które tworzą szachownicę. Na zamówienie można wykonać bardziej skomplikowany wzór. Ten materiał jest zdecydowanie tańszy niż parkiet, ale też cieńszy. Można je szlifować w celu odnowienia, ale jest to możliwe najwyżej dwa razy. W kuchni można zastosować mozaikę wykonaną z egzotycznych gatunków, także modrzewia i dębu.

W przedpokoju zazwyczaj panuje duży ruch, jednocześnie podłoga będzie narażona na kontakt z brudem i wilgocią. Idealnym rozwiązaniem na pewno będzie drewno charakteryzujące się bardzo dużą twardością. Najtwardszym dostępnym na rynku gatunkiem jest jatoba, która sprawdza się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, w których posadzka jest narażona na mechaniczne uszkodzenie.

Podłoga drewniana bez problemu przetrwa kilka pokoleń, trzeba jednak pamiętać o tym, żeby poddawać ją odpowiedniej renowacji – cyklinowaniu, lakierowaniu, bejcowaniu lub woskowaniu. Przede wszystkim przy wyborze podłogi należy uwzględnić w jakim pomieszczeniu zostanie ona położona. Na przykład w sypialni sprawdzi się każdy gatunek drewna – w tym pomieszczeniu posadzka najczęściej nie jest narażona na bardzo intensywne użytkowanie. Niezależnie od wybranego gatunku drewna trzeba zawsze pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu mebli podkładkami filcowymi.

Podłoga drewniana musi zawsze zostać odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wszystkich niekorzystnych czynników. Drewno lakierowane jest mało kłopotliwe w pielęgnacji i ma ładny połysk. Musi być cyklinowane w całości, w przypadku oleju możliwa natomiast jest punktowa naprawa uszkodzeń. Olej daje matową naturalną powierzchnię, ale będzie wymagał częstszej konserwacji.

Położenie drewnianej podłogi w łazience wydaje się dosyć się kiepskim pomysłem. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gatunki egzotyczne odznaczają się dosyć dobrą odpornością na działanie wody. Drewno egzotyczne nasączone jest naturalnymi substancjami, które zabezpieczają je przed negatywnym działaniem wilgoci, grzybem i bakteriami. Innym rozwiązaniem są parkiety przemysłowe układane z dosyć wąskich elementów i mniej narażona na wypaczanie się.

Prawidłowa konserwacja to bez wątpienia klucz do zachowania pięknej podłogi drewnianej. Nóżki mebli trzeba zabezpieczać podkładkami z filcu. Oczywiście należy również chronić drewno przed wilgocią, rozlane płyny muszą zostać jak najszybciej zebrane. Ważne, żeby systematycznie usuwać wszystkie zabrudzenia z drewna – obecność piachu i błota bardzo szybko spowoduje powstanie zarysowań. Trzeba także pamiętać, że drewno będzie się stopniowo kurczyć i rozszerzać pod wpływem zmian warunków w pomieszczeniu – wilgotności i temperatury. Po ułożeniu podłogi warto zwracać dużą uwagę na utrzymanie właściwych warunków, na przykład jeśli pokój będzie zbyt suchy, deski będą miały tendencję, żeby się kurczyć, co w końcu doprowadzi do powstania widocznych i niezbyt estetycznych szpar w podłodze. Nadmierna wilgoć oczywiście spowoduje rozszerzanie się drewna i jego wypaczanie.