Oranżeria, czyli ogród zimowy to wyjątkowa część domu. Jej zalety można dostrzec przed wszystkim zimą, kiedy za oknem pada śnieg. To przedłużenie budynku pozwala na wygodny wypoczynek w ogrodzie bez narażania się na kontakt z mroźnym powietrzem.
Ogrody zimowe nie cieszą się dużą popularnością. Częstym powodem są koszty budowy i utrzymania oraz brak miejsca na działce. Warto jednak pamiętać, że oranżeria nie musi być wcale duża, a do jej ogrzania często wystarczy grzejnik elektryczny z termostatem. Zresztą ogrodu zimowego nie trzeba wcale dogrzewać – wtedy będzie panować w nim chłodna temperatura idealna do przechowywania niektórych roślin ozdobnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić oranżerię w pomieszczenie mieszkalne, które będzie wykorzystywane przez cały rok. W tym celu należy zainwestować w odpowiednie materiały i technologię budowy, która zapewni skuteczną izolację cieplną i ograniczy do minimum dodatkowe wydatki na ogrzewanie.
Gdzie zbudować oranżerię? W czasie wybierania lokalizacji znaczenie ma oczywiście architektura budynku oraz wielkość i kształt działki. Warto również wziąć pod uwagę lokalizację względem stron świata. Strona południowa gwarantuje najlepsze nasłonecznienie, co jest korzystne zimą, jednak latem zmusza do stosowania elementów zacieniających i wentylacji.
Istnieje kilka podstawowych typów ogrodów zimowych:
Ogrody ogrzewane – są one powiększeniem przestrzeni mieszkalnej, przeszklonym pomieszczeniem, które wychodzi na ogród. Mogą być połączone z budynkiem – na przykład z bezpośrednim przejściem z salonu, ale buduje się także niezależnie ogrzewane ogrody.
Nieogrzewane – dobudowane do budynku, ale nie są bezpośrednio połączone z częścią mieszkalną. Są tanie w utrzymaniu i jednocześnie poprawiają bilans energetyczny budynku, ponieważ zimą częściowo chronią przed zimnym powietrzem.
Budowa ogrodu zimowego nie musi być bardzo kosztowna, jednocześnie jest to ciekawe rozwiązanie, które urozmaica architekturę budynku i pozwala stworzyć przyjemne miejsce do odpoczynku.
Temperatura panująca wewnątrz oranżerii powinna być dopasowana do wymagań roślin. Optymalna będzie wynosiła około 20 st. C, ponieważ jest odpowiednia dla większości roślin i jednocześnie komfortowa dla ludzi. W chłodniejszym pomieszczeniu można trzymać rośliny ogrodowe wrażliwe na mróz. Gatunki tropikalne wymagają temperatury na poziomie 25 st., więc ich uprawa jest dosyć kosztowna ze względu na ogrzewanie.
Każdy ogród wymaga nawożenia i systematycznego nawadniania. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od potrzeb roślin oraz warunków atmosferycznych. W upalne dni można robić to nawet dwa razy dziennie. Najlepsze pory na podlewanie to wieczór i wczesny ranek, kiedy woda będzie wolniej parować. Nawożenie rozpoczyna się miesiąc po zasadzeniu roślin i powtarza przez cały okres wiosenno-letni. Można wykorzystać nawozy wolnodziałające, których używa się tylko raz, na początku wiosny. Ogród zimowy trzeba chronić przed przegrzewaniem. Duże znaczenie ma dobra wentylacja, która pozwala na regulowanie temperatury w najbardziej upalne dni. Z tego samego powodu ważna jest możliwość zacienienia oranżerii, która chroni rośliny przed intensywnym światłem słonecznym.
Jakie rośliny wybrać do oranżerii? Osoby początkujące bez dużego doświadczenia powinny zdecydować się na uprawę niezbyt wymagających okazów. Pielęgnację ułatwia wybieranie gatunków, które mają zbliżone wymagania. Do maskowania elementów konstrukcyjnych można wykorzystać rośliny pnące. Z przodu ustawia się okazy niskie i dekoracyjne, na przykład kwitnące, z tyłu rośliny, które będą stanowiły tło.
Oranżeria to ciekawa i oryginalna ozdoba domu. Jest to pomieszczenie, w którym można odpocząć w otoczeniu zieleni także w środku zimy. Do stworzenia ogrodu zimowego trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Ogród zimowy można wykorzystać do uprawiania egzotycznych roślin, którym nie odpowiadają warunki panujące wewnątrz domu. Te gatunki będą się pięknie rozwijać, trzeba jednak zadbać o to, żeby miały właściwą temperaturę, wilgotność i nasłonecznienie.
Bardzo efektownie prezentuje się ogród zimowy połączony bezpośrednio z salonem, który stanowi jego przedłużenie i otwiera dom na ogród. Taka całoroczna ogrzewana oranżeria może stać się miejscem, gdzie bardzo wygodnie spędzimy czas. Oczywiście można w niej uprawiać różne rośliny, ale warto również zainwestować w ładne i wygodne meble, które pozwolą na relaks. Można poszukać wielu ciekawych inspiracji, które posłużą jako wzór, jak urządzić ogród zimowy, żeby idealnie komponował się z salonem. Jest to także prosty sposób na powiększenie tego pomieszczenia. Jeśli salon jest mała przestronny i brakuje w nim światła słonecznego, dobrze przemyślana oranżeria pozwoli na rozwiązanie tego problemu. Nie musi być w cale duża – tak naprawdę wystarczy kilka metrów długości. Ciekawym rozwiązaniem do dużego ogrodu jest wolnostojąca oranżeria, które nie jest połączona z budynkiem. Taka konstrukcja może stać się wyjątkową ozdobą ogrodu. Jeśli chcemy, żeby była ogrzewana, trzeba będzie się liczyć z dosyć dużymi kosztami.
Do budowy ogrodów zimowych wykorzystuje się gotowe profile. Wybór konkretnego rozwiązania będzie zależał od tego, czy zależy nam na oranżerii całorocznej, która będzie ogrzewana. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie dodatkowego uszczelnienia i podwójnego szkła, chroniącego przed stratami ciepła. Problemy z utrzymaniem komfortowej temperatury pojawiają się jednak nie tylko zimą. W czasie letnich upałów oranżeria może ulegać przegrzewaniu się z powodu słońca, zwłaszcza jeśli znajduje się od strony południowej. W celu ochrony przed tym problemem konieczne może być zastosowanie rozwiązań służących do zacieniania ogrodu zimowego w czasie, kiedy panują najwyższe temperatury.
Budowa ogrodu zimowego to bez wątpienia rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Taka konstrukcja może w atrakcyjny sposób urozmaicić architekturę budynku. Solidna oranżeria będzie miała korzystny wpływ na gospodarkę energetyczną budynku, ponieważ pomoże ograniczyć straty ciepła, co wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacji. Jednocześnie będzie to przyjemne miejsce do spędzania czasu w ogrodzie bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Stworzy również przestrzeń dla uprawy wielu ciekawych gatunków roślin i pozwoli na stworzenie odpowiednich warunków, czyli optymalnej temperatury i wilgotności. Koszty budowy oranżerii zależą przede wszystkim od wykorzystanych materiałów i technologii, a także od rozmiarów tego pomieszczenia.