Czyszczenie i konserwacja rynien

Orynnowanie to bardzo ważny element wyposażenia zewnętrznego budynku, pozwalający na pozbywanie się nadmiaru wody, mogącego szkodzić całej elewacji i konstrukcji budynku. Jednak tylko regularne czyszczenie rynien i ich odpowiednia konserwacja pozwala na skuteczne działanie całego systemu orynnowania.
Czyszczenie rynien, szczególnie duże znaczenie ma w przypadku, w którym dom nie posiada okapu dachowego. Dzieje się tak, ponieważ niedrożny system rynnowy w takim właśnie przypadku ( szczególnie jeśli zamontowany został przy zewnętrznej ścianie) stwarza większe ryzyko jej zawilgocenia, niż dzieje się to w przypadku, w którym dom wyposażony jest w okap, nawet lekko wysunięty poza obrys całego muru. Tylko stale kontrolowane rynny, będą w stanie skutecznie odprowadzać z dachy nawet ogromną ilość wody. Regularnie powinien być przeprowadzanych ich przegląd, a jeżeli zachodzi taka konieczność wszystkie naprawy powinny zostać przeprowadzone możliwie jak najszybciej. Warto, przy okazji przeglądów przeprowadzać także czyszczenie całego orynnowania. Zdarza się, że do rynien wpadać mogą naprawdę bardzo różne rzeczy, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Te wszystkie elementy mogą bardzo skutecznie blokować odpływ wody z dachu. Najczęściej w przypadku domów sąsiadujących z dużą ilością drzew do rynien wpadają liście, kasztany, żołędzie itp.
Nadmiar wody na dachu niemal zawsze prowadzi do zniszczenia elewacji, dlatego tak ważna jest stała kontrola stanu technicznego orynnowania, szczególnie jego szczelności i stabilności elementów mocujących. Niestabilna rynna bowiem może przyczynić się do nieszczęśliwego wypadku. Największe ryzyko utraty stabilności występuje w czasie i po okresie zimowym. Za wszystko winę ponosi zamarzająca woda czy ciężar zalegającego śniegu. Te czynniki również mogą wpływać na deformację rynien, przez co niejednokrotnie powstają nieszczelności.
Aby nieco zapobiec zapchaniu rynien warto wybierać te, które wykonane zostały z PCV, cynku czy miedzi, gdyż mają one zdecydowanie bardziej gładką powierzchnię niż pozostałe. Nie oznacza to jednak, że w takim przypadku należy zaniechać regularnego konserwowania i sprawdzania stanu technicznego orynnowania. Stalowe rynny, wraz z upływem lat stają się coraz bardziej chropowate, dlatego też warto zrezygnować z zakupu orynnowania wykonanego z takiego właśnie materiału.
Szczególnie w okresie jesiennym należy sprawdzić, czy rynny i rury spustowe są drożne, czy nie zalegają w nich liście, gałęzie lub nie ma w nich zbyt wiele błota. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzać do powstania tak zwanego czopa, który utrudnia, a nawet wręcz uniemożliwia prawidłowy odpływ wody z rynny, przez co te elementy mogą się rozszczelnić, a wylewająca się bokami woda niszczy elewację. Dlatego, aby temu zapobiec, przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku, jeśli nie samodzielnie to z pomocą specjalisty, konieczne jest wspięcie się po drabinie i w miarę możliwości usunięcie wszystkiego, co w rynnach niepotrzebnie zalega. Do samodzielnego czyszczenia posłużyć może nawet zwykła szczotka z krótkim trzonkiem, jeśli mamy możliwość można również zakupić specjalnie przeznaczoną do czyszczenia rynien szczotkę, która wyposażona została w teleskopową rączkę, która znacznie ułatwia i usprawnia wszystkie prace.
Nieco inaczej jednak wygląda oczyszczanie rur spustowych, ponieważ w tym przypadku nie da się wykorzystać do tego celu najzwyklejszej nawet szczotki. takie rury najbardziej efektywnie można wyczyścić z wykorzystaniem wtłaczanej w nie wody np. z ogrodowego węża, puszczanej pod bardzo wysokim ciśnieniem, najlepiej od strony od strony sztucerów. Nie należy z jakiegokolwiek tego powodu zaniedbywać, gdyż może mieć to bardzo przykre a w konsekwencji poważne skutki. Wszelkie powstałe z jakiegokolwiek powodu zatory mogą prowadzić do wylewania się wody poza rynnę prowadzą nie tylko do powstawania na elewacji bardzo brzydkich, ciemnych zacieków, ale również do stopniowego niszczenia konstrukcji elewacji. W bardzo skrajnych wypadkach ( stosunkowo nie odbywa się to na szczęście zbyt często, co nie oznacza że z tego powodu można zaniechać czyszczenia orynnowania ) może to doprowadzić do tego, że woda wnika pod okap, co niszczy w dość szybkim czasie materiał izolacyjny w budynku. Wielkim błędem jest używanie do czyszczenia stalowych rynien ostrych przedmiotów, które niemal w każdym przypadku niszczą materiał. Przy okazji każdego czyszczenia warto też dokładnie sprawdzić stan techniczny całego orynnowania. Wszelkie zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne rynien, a także brak równomiernego ich spadku stanowi bardzo poważny powód do zaniepokojenia. Specjaliści radzą, aby przeglądy obowiązkowo wykonywać wczesną wiosną oraz jesienią. W razie potrzeby można oczywiście takich przeglądów dokonywać częściej, nic nie stoi na przeszkodzie.
Sprawdzanie drożności rur spustowych jest dość trudnym, a nawet czasochłonnym zajęciem, jednak nie sposób go w jakikolwiek sposób pominąć. Trudność polega między innymi na tym, że nie ma możliwości spojrzeć na nie patrząc z góry. Dlatego najskuteczniej sprawdzić ich szczelność można poprzez wlanie wody górą, przy czym sprawdzić należy czy i w jakiej ilości odpłynie ona dołem. Jeśli nie odpływa lub wypływają jej jedynie niewielkie ilości, wówczas konieczne będzie jej przepchanie, gdyż z całą pewnością są one nie drożne. Warto wiedzieć, że w wielu rurach znajdują się także specjalne koszyczki zbierające wszystkie zanieczyszczania. Wiedząc gdzie się on znajduje wystarczy go wyjąć i usunąć wszystkie śmieci.